Ułatwienia dostępu

Pod Mocnym Aniołem - 2014

pod mocnym aniolemPod Mocnym Aniołem
(reżyseria Wojciech Smarzowski, 2014)

Do ekranizacji prozy Jerzego Pilcha podchodziłem z rezerwą, ale też z nadzieją.. według zapowiedzi miał to być film, który zachwieje Polską... może i zachwiał, ale mnie na kolana nie powalił.. mamy tu stałe elementy Smarzowskiego, które od wielu lat się nie zmieniają.. brutalny, zimny, ale także mocno przerysowany naturalizm, wulgarność, opowiadanie anegdot, a przede wszystkim bardzo dobrą obsadę aktorską. Po seansie miałem dokładnie takie same odczucia jak po obejrzeniu Drogówki... w głowie pojawiało się tylko jedno pytanie... jak to zachwyca skoro nie zachwyca. Smarzowski doskonale wie jak robić kino, które znakomicie się sprzeda na ekranie, ma być ostre i wulgarne. Ponoć tak lubimy.. - ja tego nie kupuję.
Mam wrażenie, że gdyby ktoś inny się zabrał za ten materiał to mógłby powstać film wybitny. Alkohol upadla, robi to powoli, etatami, ale skutecznie i całkowicie.. robi to całkiem inaczej niż inne używki... dużo bardziej wpływa na naszych bliskich.. problem alkoholizmu też ich dotyczy. Pod Mocnym Aniołem pokazuje to upodlenie, degradację człowieka.. ale poprzez przerysowane sceny i opowieści czyni ten temat abstrakcyjnym.


Na plus produkcji muszę zaliczyć aktorstwo. Więckiewicz jak zwykle zagrał wybitnie, ale nie gorzej spisali się aktorzy drugoplanowi (Braciak, Grabowski, Kuna, Preis, Dorociński, Jakubik, Dziędziel). Świetnie im wychodzi granie osób pijanych. Czyżby doświadczenie?
Pod Mocnym Aniołem dostaje siedem, czuję się rozczarowany.

siedem

Zwiastun