Ułatwienia dostępu

Pianista - 2002

pianista

Pianista,
(Pianist) - 2002;
- reżyseria: Roman Polański;
- scenariusz: Ronald Harwood;
- wybrana obsada: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Maureen Lipman, Jessica Kate Meyer, Julia Rayner, Michał Żebrowski;
- kategoria: film, dramat, wojenny, biograficzny, Oscar (3), Cannes, Orły.

Warszawa, Władysław Szpilman jest u szczytu kariery. Ten znakomity pianista prowadzi dobre, szczęśliwe życie, ale miasto się zmienia. Wybucha wojna i wszystkim jest coraz ciężej.. Żydzi są publicznie znieważani, a z czasem znakowani i zamykani w getcie. Kolejne miesiące to kolejne traumatyczne przeżycia. Tu nie ma już wątpliwości, że naziści prowadzą szeroko zakrojoną akcję likwidacji narodu żydowskiego. Tysiące giną na ulicach Warszawy, a setki tysięcy są wywożone do obozów zagłady. Szpilman nie opuszcza miasta, początkowo próbuje przetrwać grając muzykę - w czasie wojny na sztukę jest niskie zapotrzebowanie. Władysław wielokrotnie ociera się o śmierć, czasem pomagają mu życzliwi ludzie, ale częściej jest to zwyczajne szczęście. Jak w rosyjskiej ruletce.

pianista scena
Polański opowiada historię Szpilman'a z odpowiednim wyczuciem i z należytą filmową dynamiką, ale mam wrażenie, że produkcji brakuje ukazania szerszego kontekstu. Jesteśmy gwałtownie rzuceni w akcję, a podczas fabuły brak informacji o kluczowych wydarzeniach historycznych. Sporo scen miało niedopowiedzenia, które dla znających historię nie stanowią problemu, ale co z osobami, które nie znają kontekstu?
Szkoda też, że Polański nie zdecydował się na oryginalne języki. Angielski w wojennej Warszawie mi nie pasuje.
Te moje uwagi niewiele wpływają na moją ocenę filmu. Oceniam na osiem plus. Polecam.
osiem
Poniżej zwiastun