Ułatwienia dostępu

Peaky Blinders - sezon 1

peaky blindersPeaky Blinders (BBC, sezon 1, 2013)

Serial miał swoją premierę jesienią 2013 roku. Pilot zapowiadał się bardzo ciekawie, ale brakło okoliczności by na bieżąco go oglądać, ale miałem zapisane, że tą pozycję muszę obejrzeć. Powodów takiej decyzji było kilka. Wypunktuję.
- ile znacie tytułów, które rozpoczynają się muzyką Nick'a Cave'a?
- jest to produkcja BBC
- w głównej roli występuje Cillian Murphy
- pierwsze sceny pokazywały, że scenografia i charakteryzacja stoją na mega wysokim poziomie.
- temat, o którym poniżej.
Po pełnym, sześcioodcinkowym sezonie muszę przyznać, że Brytyjczykom kolejny raz się udało zrobić pozycję, która na długo zapada w pamięci. Birmingham, tuż po pierwszej wojnie światowej, gangsterska rodzina, która chce mocniej zaistnieć na lokalnym rynku zakładów bukmacherskich. W tle wojna między rządem, a komunistami, IRA, gangsterami i cholera wie z kim jeszcze. To były ciężkie i mimo wszystko ciekawe czasy. Nigdy nie było wiadomo czy stoi się po właściwej stronie barykady. Właśnie dlatego wtedy tak ważna jest rodzina, która jest jedynym gwarantem spokoju.
Peaky Blinders zachwyca na wielu poziomach. Wizualnie, muzycznie i aktorsko. Fabuła nie jest zbyt szybka, ale dzięki temu lepiej poznajemy motywacje i cele bohaterów. Świetny serial, który dostaje najwyższą notę. Czekam na drugi sezon.

dziesieć

W drugim planie wystąpili: Helen McCrory, Paul Anderson, Joe Cole, Annabelle Wallis, Tommy Flanagan (epizod, ale musiałem go wymienić)

Zwiastun

 

Motyw przewodni