Ułatwienia dostępu

Patch Adams - 1998

patch adams

 

Patch Adams - 1998;
- reżyseria: Tom Shadyac;
- scenariusz: Steve Oedekerk;
- wybrana obsada: Robin Williams, Monica Potter, Daniel London, Philip Seymour Hoffman, Bob Gunton;
- gatunek: dramat, komedia, biograficzny.

Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Adams cierpi na depresję, nie potrafi sobie z nią poradzić więc zgłasza się na ochotnika do szpitala psychiatrycznego. Poznaje tam wielu ludzi, którzy sobie nie poradzili w życiu, ale najbardziej szokuje go postawa środowiska lekarskiego, które całkowicie alienuje się od pacjentów. Nie słuchają, unikają imion, czują się ważniejsi. Adams odkrywa, że wielu ludziom można pomóc tylko z nimi rozmawiając. Po opuszczeniu szpitala ma już cel w życiu - będzie lekarzem. Na studiach medycznych często odwiedza oddziały szpitalne i wygłupiając się próbuje ludziom poprawić nastroje, a przede wszystkim pokazuje im, że są osobami a nie tylko przypadkami medycznymi. Twierdzi, że należy poprawiać jakość życia, a nie tylko oddalać widmo śmierci. Jego postawa wywołuje gwałtowny opór środowiska lekarskiego, które próbuje zatrzymać jego medyczną karierę.
Patch Adams jest lekkim filmem w odbiorze, ale to nie znaczy, że błahym. Porusza kilka ważnych tematów związanych z usługami zdrowotnymi. Na medycynę często idą ludzie, którzy chcą uznania, zaszczytów i pieniędzy dla nich pacjent zawsze jest tylko środkiem do osiągnięcia celów. To powinna być zdecydowana mniejszość lekarzy. Pacjent to też człowiek.. ile razy czuliście w szpitalu jak przedmiot, lekarze rozmawiają o Waszym zdrowiu jakby Was nie było obok. Na szczęście trend się odmienia. Lekarze chętniej rozmawiają z pacjentami.. są bardziej ludzcy. Ostatnim ważnym tematem poruszanym w filmie jest system ubezpieczeń zdrowotnych w Stanach Zjednoczonych. System stworzony pod dyktando firm ubezpieczeniowych, system w którym chory często dowiadywał się, że najpierw trzeba wypełnić formularze, a następnie może będzie leczony. Warto to wspomnień, że nawet posiadanie polisy nie gwarantowało finansowania kosztów leczenia - istnienie limitów skutecznie zamykało drzwi szpitala. Pod tym względem nasz rodzimy system zdrowotny jest bardziej humanitarny. W Stanach ekipa Obamy zreformowała służbę zdrowia nadając jej bardziej ludzki charakter, ale podobno Trump chce cofnąć te zmiany.


patch adams scena

Ciekawostką jest to, że niektóre elementy z życia Adamsa można dopasować do Williamsa. Aktor wiele lat walczył z depresją, ale nikt nie potrafił rozśmieszać otoczenia jak on.
Drugą ciekawostką jest fakt, że większość dzieci występujących w filmie naprawdę chorowała na raka. Ich udział w filmie był wynikiem współpracy z fundacją spełniającą marzenia chorych dzieci.
Ostatnią ciekawostką jest to, że film niezbyt się spodobał prawdziwemu Adams'owi. Wokół filmu toczy się wiele dyskusji, w których pojawia się zarzut, że film zbytnio odstaje od prawdziwych wydarzeń. Czasami ludzie zapominają, że to tylko kino, że czasem lepiej odejść od dokładnego opowiadania historii życia na rzecz lepszego budowania przesłania filmu.
Patch Adams dostaje ode mnie ósemkę. Coraz bardziej mam ochotę przypomnieć sobie pozostałe filmy z Williams'em.
osiem

Poniżej zwiastun