Ułatwienia dostępu

Park Jurajski - 1993

park jurajski


Park jurajski
,
(Jurassic Park) - 1993;
- reżyseria: Steven Spielberg;
- scenariusz: Michael Crichton, David Koepp;
- wybrana obsada: Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, Richard Attenborough, Joseph Mazzello, Ariana Richards;
- gatunek: przygodowy, science-fiction.

Mam taką ksiażkę Kino Nowej Przygody, która od wielu miesięcy stoi u mnie na półce i z wyrzutem patrzy na mnie. Dzięki tej książce postanowiłem odświeżyć sobie klasyczne filmy przygodowe.
Było by banalnie gdybym zaczął od Indiany Jones'a więc na pierwszy ogień poszedł Park Jurajski. Jeden z pierwszych filmów jakie obejrzałem w kinie.
Pamiętam jakie wtedy ten film wywołał emocje. Nagle wszyscy oszaleli na punkcie dinozaurów. Filmy, animacje, gadżety i przede wszystkim gumowe figurki.. chyba każdy miał kilka w domu ;)
Fabułę zna chyba każdy. Jest wyspa na której powstaje nietypowy park rozrywki. Dzięki nowej technologii DNA udaje się odtworzyć kilka gatunków dinozaurów. Zwierzęta zostają zamknięte w specjalnych kojcach - mają być wspaniałą atrakcją dla rzesz turystów. Pierwszymi zwiedzającymi są naukowcy, sponsorzy oraz wnuki biznesmena, który buduje Park. Początkowo wszyscy są zachwyceni, ale radość szybko przeradza się w przerażenie. Zwierzęta uwalniają się i zaczynają polowanie na ludzi.


park jurajski scena
Film widziałem wielokrotnie, ale ostatni seans był kilka lat temu - przyznaję, że z niepokojem podchodziłem do kolejnego seansu. Wiele tytułów nie wytrzymuje próby czasu - dotyczy to zwłaszcza filmów, które bazują na efektach komputerowych - początkiem lat dziewięćdziesiątych ta technologia dopiero raczkowała. Po filmie widać, że ma swoje lata, ale efekty specjalne (Oscar) cały czas się bronią. Jest to zasługa umiejętnego połączenia animacji komputerowej, makiet i mechanicznie sterowanych modeli. Zwłaszcza te ostatnie nadal wyglądają fenomenalnie. Gorzej wygląda obsługa informatyczna Parku, ale ten szczegół pozwolę sobie przemilczeć. Czymże są takie drobiazgi w obliczu dumnie kroczących dinozaurów, które wyginęły miliony lat temu. Nazw ich nie pamiętam, ale są świetnie zrobione. Warto podkreślić, że nie są one tu czarnym charakterem. To one zostały stworzone współcześnie tylko po to by być zamknięte w klatkach. Mają bawić znudzonych ludzi. Jak się uwalniają to nie zabijają dla frajdy. Robią dokładnie to do czego stworzyła ich natura.. próbują przetrwać w obcym świecie.
Tym złym jest przedsiębiorca, który tworzy Park Jurajski. Zachowuje się niczym Bóg..powołuje życie dla swojego widzimisię, a raczej dla kasy. Ma zespół zdolnych naukowców, ale ich talent i usiągnięcia służą złej sprawie. Przedsiębiorca nie zamierza słuchać głosów rozsądku czy też krytyki. Liczy się tylko jego trochę "obłąkana" wizja, która musiała się skończyć katastrofą.
Park Jurajski zdobył trzy Oscary oraz osiągnął mega sukces finansowy.. Uważam, że ten kultowy już film jest pozycją obowiązkową dla każdego fana kina.
Oceniam na dziewięć. Troszkę mi ten film przypomina Indianę.. to tego też wrócę.
Poniżej zwiastun