Ułatwienia dostępu

Oppenheimer - 2023

oppenheimer 2023

Oppenheimer - 2023;
- reżyseria: Christopher Nolan;
- scenariusz: Christopher Nolan
- wybrana obsada: Cillian Murphy, Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr., Florence Pugh, Kenneth Branagh, Rami Malek, Josh Hartnett, Tom Conti, Casey Affleck, Jason Clarke, Gary Oldman, Benny Safdie, Matthew Modine, Gustaf Skarsgård, Jack Quaid, Dane DeHaan;
- kategoria: film, biograficzny, dramat, kasowy, Złote Globy (5), Oscar (7).

Manhattan - amerykański program wojskowy, którego celem było stworzenie broni, która dałaby ostateczne zwycięstwo w II Wojnie Światowej. Na czele tego programu stał Oppenheimer. Geniusz, o wielkim ego, ale też kobieciarz i osoba dosyć konfliktowa. Chyba wszyscy wiedzą, że Manhattan zakończył się olbrzymim sukcesem, czego skutkiem było zrzucenie dwóch bomb na japońskie miasta. Niewielu wie, że Oppenheimer po zakończeniu wojny nie został bohaterem narodowym. Został oskarżony o zdradę, a przeciwnicy polityczni przypomnieli iż kiedyś wspierał komunistów. Jeszcze mniej osób wie, że Oppenheimer przez resztę swojego życia był przeciwnikiem rozszerzania potencjału atomowego. Twierdził, że skoro będzie broń to w końcu ktoś jej użyje.

oppenheimer 2023 scena
Całkiem niedawno oglądałem Projekt Manhattan z 1989 i w mojej ocenie wiele łączy te filmy. Oczywiście w Oppenheimer'ze nacisk został postawiony na głównego bohatera, ale też mocno zarysowany tło historyczno-polityczne. Mocną stroną produkcji z 1989 roku jest lepsze ukazanie problemów związanych z konstrukcją pierwszego "Gadżetu".
Fabularnie obraz Nolan'a w żadnym momencie mnie nie zaskoczył. Historia była mi znana, ale przyznaję, że jest to biografia znakomicie opowiedziana. Nolan perfekcyjnie dobrał obsadę (wielcy aktorzy w epizodycznych rolach) i rozłożył napięcia fabularne. W momencie wielkiego sukcesu prym zaczynają mieć sceny związane z przesłuchaniami. To robi znakomite wrażenie.
Oceniam na osiem minus.
osiem
Poniżej zwiastun