Ułatwienia dostępu

Obywatel - 2014

obywatelObywatel
(reżyseria Jerzy Stuhr, 2014)
Na wstępie powiem, że jestem w szoku, iż ten film ma tak niską ocenę na Filmwebie.
Pamiętacie Wodzireja? Tam główny bohater (też grany przez Stuhra) robił niemalże wszystko by osiągnąć sukces zawodowy.. Taka gnida zwyczajna.. dla mnie Obywatel to taki antyWodzirej... Jan Bratek (grany przez obu Stuhrów) jest człowiekiem, który rzadko ma wpływ na swoje życie.. tak naprawdę to jest mielony przez losy historii i przeważnie słabo na tym wychodzi.. większość zmian w jego życiu ma charakter przypadkowy. Jan Bratek jest ofiarą losu (nie lubię tego określenia). Nie ma aspiracji do działania, ale też nikomu nie chce szkodzić... chce rzetelnie wykonywać swoją pracę i tylko tyle.
Obywatel to nie tylko opowieść o Bratku. Jest to też film o historii najnowszej Polski. Od lat pięćdziesiątych do współczesności. Jest to chyba pierwszy film, który opowiada o zmianach, trudnej historii, z perspektywy jednostki. Nie mamy tu gloryfikacji PZPR, SB, Solidarności czy też Kościoła.. wręcz przeciwnie - Stuhr wyśmiewa wszystkie te instytucje. Piętnuje je, a przede wszystkim zwraca uwagę na to, że wszędzie są ludzie, dla których liczy się tylko wygoda i kariera. Reżyser ma też dystans do współczesności.. widzi jej śmieszność i banalność.. może czasem warto być tylko dobrym człowiekiem nie licząc na karmę, która nam to wynagrodzi.
Nie jestem fanem sztuki reżyserskiej Stuhra, ale Obywatel, nie licząc zakończenia, jest filmem udanym. Może powinien być inaczej zmontowany, ale to pierwszy film o Polsce, który ma dystans do wszystkiego. Dlatego będzie wysoka ocena.


Na plus muszę też zaliczyć aktorstwo. Pomysł by jednego bohatera grał Jerzy i Maciej Stuhr był genialny. Nie zdawałem sobie sprawy, że są do siebie aż tak podobni.
Drugi plan również wypadł pozytywnie. Zwłaszcza Sonia Bohosiewicz.
W pozostałych rolach wystąpili: Magdalena Boczarska, Janusz Gajos, Barbara Horawianka, Cezary Kosiński, Violetta Arlak, Wojciech Malajkat oraz Jaśmina Polak.

Obywatel mi się podobał i oceniam na dziewięć. Polecam.
dziewięć

Zwiastun