Ułatwienia dostępu

Obiecująca. Młoda. Kobieta - 2020

obiecujaca mloda kobieta

Obiecująca. Młoda. Kobieta,
(Promising Young Woman) - 2020;
- reżyseria: Emerald Fennell;
- scenariusz: Emerald Fennell;
- wybrana obsada: Carey Mulligan, Bo Burnham, Laverne Cox, Alison Brie, Alfred Molina, Clancy Brown, Connie Britton;
- kategoria: film, Oscar (1), kryminał, dramat, Bafta (2).

Cassandry ma obsesję na punkcie wydarzeń, które doprowadziły do śmierci jej bliską przyjaciółkę. Podczas studiów dziewczyna została upojona a następnie zgwałcona przez kolegów z roku. Nic nie pamiętała, ale zgłoszone przestępstwo zostało zamiecione pod dywan. To było za wiele - ta obiecująca, młoda, kobieta nie wytrzymała...
Cassandra żyje w przekonaniu iż każdy facet to potencjalny gwałciciel. W klubach nocnych udaje skrajnie pijaną, a następnie daje nauczkę mężczyznom, którzy próbują wykorzystać sytuację. To jej delikatnie pomaga, ale nadal szuka możliwości zemsty na sprawcach gwałtu na przyjaciółce.


Dobre kino o zemście. O tym jak jej pragnienie potrafi angażować, wyniszczać. Można powiedzieć, że chodzi o sprawiedliwość. Tak, to też, ale motywem przewodnim jest uczucie krzywdy i pragnienie zemsty.
Jest to też rzecz o mężczyznach, którzy (jak drapieżniki) wykorzystają każdą okazję by zaliczyć. Nawet jak kobieta nie jest świadoma. Brak zgody = gwałt. To nie jest trudne i nic innego się nie liczy.
Oceniam na osiem. PS świetny soundtrack


Poniżej zwiastun