Ułatwienia dostępu

Niebezpieczni dżentelmeni - 2022

niebezpieczni dzentelmeni

Niebezpieczni dżentelmeni - 2022;
- reżyseria: Maciej Kawalski;
- scenariusz: Maciej Kawalski;
- wybrana obsada: Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn, Wojciech Mecwaldowski, Łukasz Wójcik, Klaudiusz Kaufmann, Marta Ojrzyńska, Modest Ruciński, Michał Czernecki, Jacek Koman;
- kategoria: film, kino polskie, komedia kryminalna.

Początek filmu wita nas hasłem: ta historia mogła wydarzyć się naprawdę. Otóż nie mogła bo fabuła tej historii jest tak absurdalna, że aż głowa boli.
Zakopane, rok 1914. Po niezłej imprezie budzi się czterech mężczyzn. Kac gigant i braki w pamięci są niczym w porównaniu z obecnością nieboszczyka w budynku. Skąd się wziął? Dlaczego go nie pamiętają i kto go zabił? To nurtujące pytanie, ale może ciszej.. bo trzeba też wyjaśnić kwestię zaginionych pieniędzy. Mundurowych lepiej nie wzywać, ale uwaga, sami dosyć szybko się zjawiają.

niebezpieczni dzentelmeni scena
Kim są mężczyźni? Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Witkiewicz, Joseph Conrad oraz Bronisław Malinowski. Znakomite nazwiska w mniej znakomitych okolicznościach. W tle pojawi się także Piłsudski, Lenin i cała gama polskiej bohemy z tamtych lat.
Fabuła jest totalną fikcją, ale ma w sobie wplecionych kilka prawdziwych wątków (samobójstwo niewiasty). Zainteresowałem? Mam nadzieję, że trochę tak. Fabuła nie jest może i najmocniejszą stroną tej produkcji, ale warto obejrzeć dla brawurowej gry aktorskiej. Pod tym wględem pełen szacunek.
Rzecz fajnie zrobiona, ale zabrakło lepiej pomyślanej fabuły.
Oceniam na sześć.

sześć
Poniżej zwiastun