Ułatwienia dostępu

Najmro. Kocha, kradnie, szanuje - 2021

najmro

Najmro. Kocha, kradnie, szanuje - 2021;
- reżyseria: Mateusz Rakowicz;
- scenariusz: Łukasz M. Maciejewski, Mateusz Rakowicz
- wybrana obsada: Dawid Ogrodnik, Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Marta Wągrocka, Rafał Zawierucha, Sandra Drzymalska;
- kategoria: komedia, akcja, na faktach, film, kino polskie, Złote Lwy.

Zdzisław Najmrodzki zasłynął tym iż udało mu sie blisko trzydzieści razy uciec organom ścigania. Dlaczego tak często? Brawura, spryt, odwaga Najmro, czy też nieporadność służb PRL? Pewnie mieszanina okoliczości. Życie i ucieczki Najmrodzkiego to znakomity materiał na scenariusz filmowy. I taki film musiał powstać. Opowiedziana historia ma sporą dawkę humoru i trochę niezłej akcji. Szkoda tylko, że balans pomiędzy tymi elementami nie został zachowany. Początek jest mocno komediowy, środek to kino akcji, a finał przechodzi w nutę dramatyzmu. Coś tu nie zagrało.

najmro scena
Historia mająca w sobie olbrzymi potencjał ustąpiła miejsca formie. Otrzymaliśmy łotrzykowską historię w formie wideoklipu osadzonego w latach osiemdziesiątych, a może to było Insta-story? Miałem wrażenie że za dużo tu wszystkiego (motywów, przekombinowanych ujęć, filtrów, rekwizytów, muzyki)... jak dla mnie za dużo PRL w PRL'u. Czułem się jak w szkole, gdy poprzez powtarzanie wbijano do głowy pewne prawdy. Patrz, tak właśnie wyglądał PRL - a tak się kasetę przewijało.. no patrz jaki piękny film zrobilismy.
Nie do końca to kupuję. Na szczęście aktorsko było na dobrym poziomie.
Oceniam sześć plus.
sześć
Poniżej zwiastun