Ułatwienia dostępu

Morderstwo w Orient Expressie - 2017

morderstwo w orient expressie
Morderstwo w Orient Expressie
,
(Murder on the Orient Express) - 2017;
- reżyseria: Kenneth Branagh;
- scenariusz: Michael Green;
- wybrana obsada: Kenneth Branagh, Penélope Cruz, Willem Dafoe, Judi Dench, Johnny Depp, Josh Gad, Leslie Odom Jr., Michelle Pfeiffer, Olivia Colman, Daisy Ridley;
- gatunek: kryminał.

Remake kultowego filmu Lumeta z 1974 roku. Nie mam nic przeciwko wszelakim ramake'om byle tylko był spełniony jeden z dwóch podstawowych warunków. Pierwszy z nich to upływ czasu, a co z tym związane dostęp do nowych technologii. Drugim możliwym warunkiem jest świeży pomysł na tytuł. Film Branatha niestety nie spełnia żadnego z wyżej wymienionych warunków, a to sprawia, że jest filmem niepotrzebnym. Dlaczego więc powstał? O historii nie będę za wiele pisał - jestem przekonany, że każdy zna tą najsłynniejszą sprawę Herculesa Poirot. Dla przypomnienia tylko wspomnę, że podczas podróży luksusowym pociągiem dochodzi do brutalnego morderstwa. Wąskie grono podejrzanych oraz słynny detektyw wśród pasażerów.

morderstwo w orient expressie scena
Obraz Branagha to bardzo dobrze zrealizowany film, w którym zobaczymy plejadę znanych aktorów. Kenneth nie tylko reżyseruje, ale także gra główną rolę. O aktorstwie nie mogę nic złego powiedzieć - można mieć swoje preferencje, gusta, ale uczciwie trzeba przyznać, że jest naprawdę dobrze. Zachwyca też strona wizualna filmu (szerokie kadry, wnętrza pociągu i kostiumy). Mamy wrażenie, że obcujemy z filmem, który został znakomicie zrealizowany i na wielu płaszczyznach dopieszczony, pomimo to brakuje w nim "polotu". Możecie powiedzieć, że się czepiam, ale mam głębokie wrażenie, że ten film powstał tylko dla kasy. Jest znakomitym produktem, ale dziełem sztuki już niekoniecznie. Warto obejrzeć, a później wrócić do kultowego pierwowzoru. Taki też mam zamiar.
Oceniam na siedem plus i pomimo krytycznych uwag mam nadzieję, że powstaną kolejne tytuły o Herculesie Poirot.
siedem
Poniżej zwiastun