Ułatwienia dostępu

McImperium - 2016

mcimperium

McImperium,
(The Founder)- 2016;
- reżyseria: John Lee Hancock;
- scenariusz: Robert D. Siegel;
- wybrana obsada: Michael Keaton, B.J. Novak, Justin Randell Brooke, Nick Offerman, Linda Cardellini, John Carroll Lynch;
- gatunek: biograficzny, dramat.

Jednym z głównych mitów Stanów Zjednoczonych jest fakt, że każdy jest kowalem swojego losu i każdy może osiągnąć sukces. Od pucybuta do milionera. Dobry pomysł i ciężka praca sprawią że będziesz... wykorzystany przez innych. Nie wolno być naiwnym. Masz pomysł, interes to trzymaj swoje tajemnice z dala od innych i absolutnie nie podpisuj umów, które dają innym zbyt duże pole manewru.
Historia założycieli sieci fastfoodów (określenie restauracja mi jakoś nie pasuje) McDonald's jest najlepszym przykładem. Bracia założyli lokal, który by innowacyjny w formie. Bardzo szybka produkcja, optymalizacja działań pracowników połączone z wysokim standardem oraz bezzwrotnymi naczyniami były receptą na wielki sukces. Z tym, że jego beneficjentem nie byli bracia.

mcimperium scena
Sieć zbudował Ray Kroc (Keaton) - akwizytor, który zauważył, że lokal (był tylko jeden) McDonald's ma olbrzymi potencjał i należy w całej Ameryce otworzyć identyczne placówki. Podpisuje z braćmi McDonald's umowę, która pozwala mu na zakładanie kolejnych lokali. Umowa nie dawała Kroc'sowi zbyt szerokich uprawnień, ale przecież umów nie trzeba przestrzegać...
Obraz Hancock'a to przyzwoite kino biograficzne. Jest sprawnie zrealizowane, aktorzy nieźle grają, ale film trudno nazwać znakomitym. Rażą trochę niektóre teksty, które mają przypominać, że współczesny McDonald to naturalne i pyszne jedzenie. Przez tą zachowawczość film trochę przypomina materiał promocyjny sieci.
Oceniam na stabilne siedem.
siedem
Poniżej zwiastun.