Ułatwienia dostępu

Mad Max - 1979

mad maxMad Max - 1979;
- reżyseria: George Miller
- scenariusz: George Miller, James McCausland
- wybrana obsada: Mel Gibson, Hugh Keays-Byrne, Joanne Samuel
- sensacyjny, science-fiction.

Postanowiłem przypomnieć sobie jeden z najbardziej kultowych filmów mojego dzieciństwa. Gdy byłem szczeniakiem Mad Max często gościł na pirackich kasetach VHS - niestety pamięć jest zawodna i musiałem przypomnieć sobie szczegóły fabuły.
Niedaleka przyszłość, Max (Mel Gibson) pracuje w autostradowej policji. Jest to to praca bardzo niebezpieczna, pościgi mają zawrotną prędkość, a przestępcy nie wzbraniają się przed zabijaniem funkcjonariuszy. Podczas jednego z pościgów ginie członek gangu motocyklowego, śmierć jest przypadkowa, ale motocykliści nie poszukują prawdy - liczy się tylko zemsta.
Przez lata o Mad Max'ie wiele napisano... że prekursorski, że oryginalna fabuła, że pierwszy film science fiction. To wszystko nie jest prawdą.. to są łatki, które przez lata zostały niepotrzebnie doklejone do tego filmu.
Mad Max to przede wszystkim przedstawiciel bardzo popularnego w latach siedemdziesiątych kina samochodowego. Dynamiczny montaż też nie był prekursorski, ale należy się uznanie, że przy niewielkim budżecie został tak znakomicie wykonany. Prawdą jest też to, że kino australijskie potrzebowało sukcesu, a Mad Max go dał.. najlepiej o tym świadczy fakt, że film doczekał się kontynuacji. Mad Max to przede wszystkim znakomite otwarcie kariery Mel'a Gibson'a, ale nie ukrywajmy - Mel w tym filmie raczej tylko wystąpił, a nie zagrał.
Fascynujące jest to, jak niektóre filmy stają się kultowe, a o innych szybko zapominamy.. wartości artystyczne nie mają z tym nic wspólnego.
Bez wątpienia Mad Max dla widzów jest kultowy, ale czy zasłużenie?
Moim zdaniem dzieło Miller'a przetrwało próbę czasu - oceniam na mocne siedem.
siedem

Zwiastun

Uwielbiam te klasyczne trailery