Ułatwienia dostępu

Ława przysięgłych - 2003

lawa przysieglych

Ława przysięgłych,
(Runaway Jury) - 2003;
- reżyseria: Gary Fleder;
- scenariusz: David Levien, Brian Koppelman;
- wybrana obsada: John Cusack, Dustin Hoffman, Gene Hackman, Rachel Weisz, Jeremy Piven, Bruce McGill, Cliff Curtis, Luis Guzmán;
- kategoria: dramat, sądowy, film, ekranizacja.

Na podstawie powieści John"a Grisham'a o tym samym tytule.

Rusza cywilny proces przeciwko producentom broni. Główną tezą oskarżenia jest fakt, że sprawca strzelaniny miał zbyt łatwy dostęp do broni automatycznej. Lekki karabin można kupić bez zbędnych formalności w każdym sklepie z bronią. Oficjalne prospekty reklamowe zachęcają do kupna broni, która nie zbiera odcisków palców. Kto może być zainteresowany takim produktem? Osoby dbające o higienę?

lawa przysieglych scena
Zanim dojdzie do procesu, który może być przełomowy dla branży muszą zostać wybrani ławnicy. Obrona i oskarżyciel starannie dobiera ławników eliminując osoby, które z góry mają wyrobione zdanie. I to się odbywa zgodnie z prawem. Dalsze działania obrony już nie są tak czyste. Fachowiec od ławników wie jak wpłynąć na ich decyzje. Sytuacja się mocno komplikuje gdy adwokaci dostają propozycję kupienia procesu. Ktoś twierdzi, że ma człowieka w ławie przysięgłych, który może wpłynąć na werdykt. Cena jest kosmiczna, ale też waga procesu jest olbrzymia. Jeden przegrany proces branży zbrojeniowej może uruchomić lawinę kolejnych spraw.
Jaki będzie werdykt?
Ława przysięgłych to dobra produkcja, której najmocniejszą stroną jest dobra obsada oraz przybliżenie sposobu funkcjonowania amerykańskiego systemu sądownictwa.
Oceniam na siedem plus.
siedem
Poniżej zwiastun