Ułatwienia dostępu

Kwarantanna - sezon 1

kwarantanna
Kwarantanna,
(Containment) - 2016;
- sezon 1, 2016;
- Eyeworks dla The CW;
- twórca: Julie Plec;
- wybrana obsada: David Gyasi, Christina Marie Moses, Chris Wood, Kristen Gutoskie, Claudia Black, George Young, Hanna Mangan Lawrence, Trevor St. John;
- gatunek: dramat.

Spójrzcie na plakat - wygląda dziwnie znajomo? Pewnie, że tak - niemal identyczny miał serial 12 małp, o którym pisałem nie tak dawno temu. Ten plakat, choć wtórny, zachęcił mnie do obejrzenia Kwarantanny. Poza tym doskonale wiecie, że mam wielką słabość do filmów postapokaliptycznych, a ten tytuł można zaliczyć częściowo do tej kategorii.
Czasy współczesne, miasto, szpital. Na izbę trafia człowiek, który wygląda na przeziębionego. Pacjent szybko umiera, a objawy zaczynają się pojawiać wśród innych członków personelu. Już wiadomo, że mamy do czynienia z bardzo groźnym wirusem, który łatwo się przenosi i szybko zabija. Szpital i dzielnica wokół zostaje bardzo szybko objęty kwarantanną. Część miasta zostaje całkowicie odcięta od świata.. a jej mieszkańcy w zasadzie skazani na śmierć. Wyizolowane społeczeństwo próbuje się chronić we własnych domach, ale szybko pojawiają się problemy. Brakuje żywności, leków, a na ulicach staje się bardzo niebezpiecznie. Kwarantanna jest kolejnym przykładem na to, że niezły pomysł na serial jest zmarnowany przez dziurawy scenariusz i słabą realizację.


kwarantanna scena
Jednym z ważniejszych problemów mieszkańców odciętych od świata jest kwestia zaopatrzenia. Muszą walczyć o to co zostało w sklepach. Dlaczego? Czy władze nie dysponują śmigłowcami, które mogłyby bezpiecznie zaopatrywać odciętą dzielnicę?
Skoro wirus jest tak niebezpieczny i śmiertelny to czy nie powinno powstać wielkie laboratorium, które zajęłoby się badaniami nad tym wirusem? Całą odpowiedzialność zrzuca się na jednego lekarza wewnątrz kordonu. Tak by mogło być, gdyby ludzkość wokół wyginęła (przeważnie tak to jest w tego typu filmach), ale skoro większość świata jest zdrowa to co stoi na przeszkodzie? Decyzja jednej pani doktor? Sorry to się kupy nie trzyma. Motywacje i zachowania bohaterów też są często pozbawione racjonalności.
Oglądając Kwarantannę miałem wrażenie, ze podczas produkcji cały czas brakowało kasy. Tylko kilkoro bohaterów, krótkie plany, nieskomplikowane efekty specjalne oraz niemal całkowity brak pojazdów (auta, ciężarówki, karetki, śmigłowce). Poza tym niektóre epizody były niesamowicie nudne.
Twórcą serialu jest Julie Plec - to tłumaczy dlaczego tytuł mnie rozczarował. Nie mieszczę się w targecie ;)
Ostatecznie oceniam na pięć. Tylko dla fanów gatunku.
pięć
Poniżej zwiastun pierwszego i zarazem ostatniego sezonu.