Ułatwienia dostępu

Król - mini - 2020

krol

Król;
- twórcy: Jan P. Matuszyński, Łukasz M. Maciejewski, Szczepan Twardoch;
- Canal +, mini serial, 2020;
- wybrana obsada: Michał Żurawski, Kacper Olszewski, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Boczarska, Borys Szyc, Aleksandra Pisula, Bartłomiej Topa, Adam Ferency, Mikołaj Kubacki, Piotr Żurawski, Adam Bobik, Janusz Gajos, Anna Nehrebecka, Jacek Braciak, Andrzej Seweryn, Lena Gora;
- kategoria: gangsterski, ekranizacja, dramat, kino polskie.

Na wstępie muszę zaznaczyć, że powieści Twardocha, na bazie której powstał ten serial, nie czytałem. Bądźmy uczciwi - nic Twardocha nie czytałem. Kiedyś będę starał się to nadrobić.. spróbować. To co napiszę o serialu odnosi się tylko do tego co zobaczyłem na ekranie - bez porównań z ponoć genialną powieścią.

Większość akcji rozgrywa się w przedwojennej Warszawie będącej miksem wielu kultur, narodowości i poglądów politycznych.
Jakub Szapiro, zdolny bokser, pracuje dla „Kuma” Kaplicy, gangstera z znakomitym politycznym życiorysem, które twardą ręką trzęsie Warszawą. Miastem, które jest jak beczka prochu. Z jednej strony ostro ścierają się faszyści z socjalistami, a z drugiej władza cały czas jest narażona na próby przewrotów, które mają ją obalić. Przeszłość miesza się z przyszłością. Brutalność i bezwzględność z dumnymi hasłami.
O fabule nie opowiem za wiele - jak zawsze nie chcę psuć frajdy z oglądania.

krol scena
Niektórzy twierdzą, że serial Król to opowieść o przedwojennych warstwach społecznych, o ich świecie i życiu. Mocno wybija się też wątek polityczny, ale dla mnie Król to przede wszystkim opowieść o ambitnych osobach, które wszystkie swoje działania ubierają w piękne słowa. Tworzą swoją legendę, w którą z czasem sami zaczynają wierzyć. Robię to dla Polski, dla przyjaciół, bo jestem lojalny, dla rodziny, dla zasad.. a jaka jest prawda? Bo jestem ch..iem, który lubi pomiatać innymi, rasistą, lubię władzę, pieniądze, przemoc itp.
To znakomita rzecz o naszych narodowych przywarach - i tu lata trzydzieste niewiele się różnią od współczesności. Pod tym względem to także serial polityczny - zadziwiająco aktualny.
Wiemy, że Król to znakomity scenariusz, ale, uwierzcie mi na słowo, w tym serialu naprawdę ciężko znaleźć elementy, których można by się doczepić.
Każdy z wykreowanych bohaterów jest żywy, wielowymiarowy i znakomicie zagrany. Na największe słowa uznania zasługują dwie osoby. Arkadiusz Jakubik wcielający się w rolę "Kuma" Kaplicy - za tą rolę powinien dostać wszelkie możliwe nagrody. Borys Szyc jako Janusz Radziwiłek - mistrzostwo i znakomite pokazanie swoich możliwości - do tej pory mam w głowie jego 'język'.
Król to także znakomita realizacja - świetne zdjęcia, charakteryzacja, scenografia. To dobrze wykreowany świat, który w pełni porywa widza.
Wiecie co mi się podobało najbardziej? Tempo prowadzenia fabuły. Akcji było całkiem sporo, a różne ramy czasowe płynnie się uzupełniały. I w żadnym momencie nie miałem wrażenia, że twórcy grają na czas.. a doskonale wiecie, że jest to bolączka obecnych produkcji.
Podsumowując - daję maksymalną notę i mam nadzieję, że dostaniemy więcej polskich produkcji na tym poziomie.
dziesięć

Poniżej zwiastun.