Ułatwienia dostępu

Impersonalni - sezon 5 - ostatni

person of interest s 5

Impersonalni, 
(Person of Interest);
- twórcy: Jonathan Nolan;
- sezon 5, 2016, CBS;
- wybrana obsada: Jim Caviezel, Michael Emerson, Kevin Chapman, Amy Acker, Sarah Shahi;
- gatunek: kryminał, thriller.

Jeden z moich ulubionych seriali dokończył żywota. Pamiętam, że pierwsze sezony mocno mi przypadły do gustu, ale później temat zaczął się wyczerpywać. Gdzieś byłem znudzony już tym tytułem i dlatego finałowy sezon sporo musiał poczekać na obejrzenie.
Pozwólcie, że przypomnę o czym jest ten serial. Mamy niedaleką przyszłość istnieje supermaszyna (sztuczna inteligencja), która ma dostęp do wszystkich kamer i mikrofonów świata. Dzięki temu może z dużym prawdopodobieństwem przewidywać akty terroru. Pierwotnie miała właśnie służyć do walki z terroryzmem. Szybko jednak się okazuje, że potrafi też przewidywać przestępstwa mniejszego kalibru. Dla rządzących nie mają one znaczenia, ale twórca maszyny postanawia zatrudnić zespół, który próbowałby zapobiegać tym pospolitym morderstwom. Tak wyglądał początek serialu, z czasem wątków pojawiło się więcej, ale kluczowym okazało się pojawienie konkurencyjnej superinteligencji. Nowa maszyna ma całkiem inne cele, ma służyć kreowaniu lepszego świata z pominięciem praw jednostki. Straty w ludziach muszą wystąpić. Finałowy sezon skupia się na walce tych dwóch supermaszyn. Starszy model ma wbudowany moduł, który można nazwać sumieniem, natomiast SAMARYTANIN (nowa SI) nie ma żadnych hamulców. Ma dostęp nie tylko do kamer, ale także do wszystkich baz danych. Stara się rozbudować swoją wiedzę poprzez takie kreowanie wydarzeń, które zmuszą wszystkich ludzi do oddawania próbek DNA. SAMARYTANIN chce posiadać wiedzę absolutną.

person of interest s 5 scena
Jaki będzie finał starcia? Piąty sezon powoli szykuje nas na finałowy odcinek. Niemal od pierwszego epizodu wiemy, że happy endu raczej nie będzie. Ten sezon był chyba najbardziej mroczny ze wszystkich. Nie do końca przypadło mi to do gustu, ale może właśnie taka czeka nas przyszłość? Wojna SI, w której ludzie są tylko pionkami?
Sezon finałowy oceniam na osiem plus.
osiem
Zdecydowanie polecam ten serial. W tym serialu jest sporo wartościowych refleksji.
Poniżej zwiastun.