Ułatwienia dostępu

Głosy niewinności - 2004

glosy niewinnosciGłosy niewinności
(Voces inocentes) - 2004;
- reżyseria: Luis Mandoki
- scenariusz: Oscar Orlando Torres, Luis Mandoki
- wybrana obsada: Leonor Varela, Carlos Padilla
- wojenny, dramat.

W poprzedniej notce przedstawiłem i skrytykowałem film Anioł nad morzem. Teraz kolejna pozycja, ale jakże inna, o świecie widzianym oczami dziecka.
Lata osiemdziesiąte. Salwador. Trwa wojna pomiędzy siłami rządowymi a partyzantami, strzelaniny są wszędzie, nie ma czegoś takiego jak linia frontu. Obie strony potrzebują żołnierzy, gdy zaczyna brakować dorosłych rozpoczyna się rekrutacja dzieci. Dwunastolatków łatwo nauczyć obsługi karabinu.
Głównym bohaterem jest Chava, który boi się skończyć dwanaście lat... nie chce opuszczać domu i iść na wojnę. Naiwność i beztroskość dziecka jest brutalnie zestawiona z okrucieństwem wojny. Reżyser nie oszczędza nam brutalnych scen, ukazany świat jest ostry i niebezpieczny, a sytuacja dzieci w pewien sposób beznadziejna. Nie jest ważne, która ze stron wojujących ma rację - obie w wojnę wciągają dzieci.
Historia opowiedziana w filmie jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. W wielu miejscach na świecie nadal toczą się wojny, w których walczy ponad 300 tysięcy dzieci. Tacy wojownicy są łatwi w manipulacji i tani w utrzymaniu.
Film może i ma techniczne niedociągnięcia, ale ranga problemu, który porusza jest ważniejsza niż cała reszta.
Oceniam na dziewięć. Zdecydowanie polecam.
dziewięć

Poniżej zwiastun produkcji