Ułatwienia dostępu

Gentleman z rewolwerem - 2018

gentleman z rewolwerem

Gentleman z rewolwerem,
(The Old Man & the Gun) - 2018;
- reżyseria: David Lowery;
- scenariusz: David Lowery;
- wybrana obsada: Robert Redford, Sissy Spacek, Casey Affleck, Danny Glover, Tom Waits;
- gatunek: komedia kryminalna, obyczajowy.

Na wstępie chcę zaznaczyć, że gatunek i zwiastun mogą być mocno mylące. Zerknijcie na ten zwiastun - mocna komedia kryminalna prawda? Cóż.. film taki nie jest.. bliżej mu do kina obyczajowego niż komedii. Warto o tym wiedzieć przed seansem. To takie ostrzeżenie dla ludzi, którzy nie lubię spokojnego tempa narracji. Pozostali (mniejszość?) niech koniecznie obejrzą ten tytuł.
Forrest ma ponad siedemdziesiąt lat i uwielbia napadać na banki. Niby ma broń, ale nigdy jej nie używa. Pracownicy banków po napadzie stwierdzają, że złodziej był bardzo uprzejmy i w sumie to nic złego się nie stało. Policja początkowo też nie łączy napadów z wielu stanów. Zrabowane kwoty są niskie, a opis napadającego niezbyt precyzyjny. Wszystko się zmienia gdy śledztwo przejmuje 40-letni detektyw, który pragnie odnieść sukces.
Powyższy opis brzmi na niezły film kryminalny, ale kolejny raz powtórzę, że to nie takie kino. Mamy długie rozmowy, wolne ujęcia kamery i świetnie oddany klimat początku lat osiemdziesiątych. Nie jest to film o napadach na banki - to przede wszystkim film o życiu.

 

gentleman z rewolwerem scena
Poniższy cytat (piszę z pamięci) idealnie podsumowuje motto przewodnie filmu.
- Nie myślałeś by zmienić sposób zarabiania na życie?
- Ja nie zarabiam na życie. Ja żyję.

Warto dodać, że film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

Dlaczego jeszcze warto wybrać się na ten film? Robert Redford zapowiedział, że kończy karierę i ten tytuł jest jego ostatnim. Od siebie dodam, że Gentleman z rewolwerem jest filmem jednego aktora. Filmem, w którym Redford przypomina nam jak wspaniałym jest aktorem. Osobiście mam nadzieję, że aktor przemyśli swoją decyzję i jeszcze powróci na ekrany kin. Może być reżyserem - nie będę się czepiać ;)
Gentleman z rewolwerem dostaje mocną ósemkę. Ciepły, pozytywny film.
osiem
Poniżej zwiastun