Ułatwienia dostępu

Everest - 2015

everest

Everest - 2015;
- reżyseria: Baltasar Kormákur;
- scenariusz: Simon Beaufoy, William Nicholson;
- wybrana obsada: Jason Clarke, Josh Brolin, Jake Gyllenhaal, John Hawkes, Robin Wright, Emily Watson, Michael Kelly, Keira Knightley, Sam Worthington;
- kategoria: dramat, na faktach, przygodowy.

Z tym filmem zawsze było mi nie po drodze. Najpierw przegapiłem seans w kinie, później czekałem na premierę na fizycznych nośnikach, a następnie zapomniałem. Dopiero kilka dni temu przypadkiem natrafiłem na ten film i uznałem, że najwyższy czas wrócić do tej produkcji - w końcu główną rolę gra Jason Clarke.
Everest opowiada o tragicznej wyprawie na najwyższą górę świata w 1996 roku. Komercjalizacja wypraw na Everest sprawiła, że w góry poszli Ci, którzy niekoniecznie mieli dobre przygotowanie. Za odpowiednią kwotę można było sobie wykupić wejście na szczyt.. płacę to wymagam? Czy jak to było. Wyjście skończyło się tragicznie.

everest scena
Cały czas nie rozumiem po co ludzie się pchają w takie miejsca. Rozumiem tych co tak zarabiają na życie, ale cała reszta? Jakaś chora ambicja? A może potrzeba ciekawych opowieści przy grillu? To bardziej imponuje niż nowy samochód. Można powiedzieć, że każdy ma swoje życie i za nie odpowiada. I z tym się zgodzę, ale bez angażowania w to państwowych budżetów. Takie hobby, które staje się coraz bardziej popularne, a na szlakach w najwyższych górach kolejni turyści mogą w zatorach podziwiać zmarłych śmiałków.. bez komentarza.
Everest ma znakomitą obsadę i fenomenalne ujęcia. Montaż też jest świetny - pokazuje szacunek do góry i przypadkowość śmierci. Czasem to głupi błąd, a czasem pech.. mogę się za to przyczepić do zbyt melodramatycznych rozmów telefonicznych.. wiem, że tragedia potrzebuje ludzkiej twarzy i że takie rozmowy miały miejsce, ale czuję, że trochę przeholowano.
Obraz Kormákur'a to dobry wciągający film, które potrzebuje odpowiednich warunków seansu. Pamiętajcie o tym. Oceniam na osiem. Film, nie ideę wspinania się.
osiem
Poniżej zwiastun