Ułatwienia dostępu

Elvis - 2022

elvis

Elvis - 2022;
- reżyseria: Baz Luhrmann;
- scenariusz: Sam Bromell, Baz Luhrmann;
- wybrana obsada: Austin Butler, Tom Hanks, Olivia DeJonge, Helen Thomson, Richard Roxburgh, Kelvin Harrison Jr.;
- kategoria: film, biograficzny, dramat, muzyczny, Złoty Glob, Oscar.

Życie i kariera Króla Rock'and' Roll'a pokazana przez pryzmat Pułkownika Tom'a Parker'a - czyli wieloletniego agenta, który żerował na popularności swojego podopiecznego. W roli Parker'a niezbyt przekonujący Tom Hanks, a w roli Elvis'a znakomity Butler.
Film został ładnie zrealizowany, mamy świetne wstawki dotyczące początku kariery, znakomite tło muzyczne oraz rekwizyty. Szkoda tylko, że w tej laurce brakuje dramatyzmu. Elvis jest gwiazdą, a Parker pasożytem. Jeden zarabia, a drugi podsuwa niekorzystne kontrakty i narkotyki. Brak w tym wszystkim napięcia i dokładniejszej historii kariery króla.

elvis scena
Oglądając ten film miałem wrażenie, że za dużo w tej historii cukru pudru, który zastąpił prawdziwe oblicze showbiznesu tamtych lat.
Mocną stroną produkcji jest pokazanie szerszego tła polityczno-kulturowego. Szerokie onteksty w filmach biograficznych są niezbędne bo pomagją zrozumieć głównego bohatera. Szkoda tylko, że scenarzyści nie zaufali historii i postanowili ją wygładzić i ograniczyć do kilku frazesów.
Niestety Elvis dostaje tylko sześć. Pomimo mankamentów warto go obejrzeć. Widać pewien rozmach realizacyjny, ale nie czuć rozmachu twórczości Elvis'a.

sześć
Poniżej zwiastun