Ułatwienia dostępu

Dunkierka - 2017

dunkierka

Dunkierka,
(Dunkirk) - 2017;
- reżyseria: Christopher Nolan;
- scenariusz: Christopher Nolan;
- wybrana obsada: Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Jack Lowden, Harry Styles, Aneurin Barnard, James D'Arcy, Tom Hardy, Kenneth Branagh, Cillian Murphy;
- gatunek: dramat, wojenny.

Druga Wojna Światowa. Ewakuacja setek tysięcy brytyjskich żołnierzy z plaż Dunkierki. Kilka wątków, które przecinają się w jednym momencie. Chronologia zdarzeń lekko zachwiana, ale w końcowych scenach całkowicie spójna. Mamy tu pilotów, którzy mają zabezpieczać ewakuacje, cywilne statki płynące z pomocą, a także brytyjskich żołnierzy, którzy oczekują na ratunek. Nadzieja na przeżycie z każdą godziną gaśnie. Wielu już zginęło i wielu zginie podczas ewakuacji. Wróg ma doskonałą świadomość, że armia jest w potrzasku i dlatego nieśpiesznie bombarduje plaże. Co ciekawe, w filmie Nolana wróg jest bezosobowy, równie anonimowy jak morskie fale. Zarówno on jak i przyroda nie znają litości, ale też nie ma w ich działaniach zbędnego okrucieństwa. Tak jakby to była naturalna kolej rzeczy - to znacząco wzmacnia przekaz.


dunkierka scena
Przed seansem obawiałem się, że obniżona kategoria wiekowa sprawi iż obraz Nolana nie będzie miał siły rażenia. Że będzie zbyt ugrzeczniony. Nie doceniłem talentu reżysera - czasem więcej widać w naszej wyobraźni niż na ekranie. Kolejnym elementem, który mnie zaskoczył jest praktycznie brak dialogów - jest muzyka podnosząca napięcie, ale przede wszystkim zdeterminowane twarze bohaterów, które chcą tylko jednego. Przetrwać to piekło. Bohaterowie nie mają głębokich rysów psychologicznych, w chwili walki o przetrwanie niewiele by dały. Każdy ginie w podobny sposób i nie ma tu znaczenia ile miał rodzeństwa i czy czekają na niego dzieci.
Dunkierka to znakomicie zrealizowane kino, które dumnie przejdzie do kanonu kina. Niewielu reżyserów ma ten komfort co Nolan. Wielki budżet oraz pełna swoboda twórcza. W dzisiejszej kinematografii to rzecz trudna do osiągnięcia. Christopher Nolan kolejny raz pokazał, że jest znakomitym twórcą oraz że dobry reżyser nie powinien martwić się o pieniądze.
Oceniam na dziesięć.
dziesięć
Poniżej zwiastun