Ułatwienia dostępu

Dracula - 1992

dracula 1992

Dracula - 1992;
- reżyseria: Francis Ford Coppola;
- scenariusz: James V. Hart;
- muzyka: Wojciech Kilar;
- wybrana obsada: Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins, Keanu Reeves, Richard E. Grant, Tom Waits, Sadie Frost, Monica Bellucci;
- kategoria: film, ekranizacja, horror, kultowy, Oscar (3), kasowy.

W piętnastym wieku żył rumuński książę Vlad. Zasłynął tym, że skutecznie bronił kościoła i państwo przez atakami Turków. Po samobójczej śmierci ukochanej ten bogobojny człowiek wyrzeka się boga. Od tej chwili chce żyć po stronie ciemności. Tak powstał Dracula. W dziewiętnastym wieku postanawia opuścić swoje rodzinne strony i przenieść się do Londynu. To nie jest prosta sprawa. Do życia Dracula potrzebuje świeżej krwi oraz ziemi z rodzinnych stron. W formalnościach pomaga mu młody prawnik Jonathan Harker. Przypadkiem Dracula odkrywa, że narzeczona Harker'a jest łudząco podobna do zmarłej ukochanej. Dracula pragnie zdobyć serce kobiety i spędzić z nią kolejne stulecia. Powiecie, a co z Jonathanem? Mężczyzna ma zginąć, ale cudem udaje mu się opuścić rezydencję Draculi. Teraz musi zawalczyć o swoją miłość.

dracula 1992 scena
Średnio potrafię pisać opisy fabuły, ale mam wrażenie że tutaj wszyscy znają główną historię. Dracula Stoker'a był wielokrotnie ekranizowany oraz wystawiany na deskach różnych teatrów. To jedno z tych dzieł, które na stałe zapisały się w popkulturze.
Zdałem sobie sprawę, że o tym filmie nie pisałem jeszcze na tym blogu, a to dla mnie była dobra okazja by przypomnieć sobie ten film na nowo.
Dracula zachwyca na kilku poziomach. Perfekcyjne kostiumy, scenografia, świetnie pasująca muzyka czy też znakomita obsada aktorska. To niewątpliwie wielkie atuty produkcji, ale dla mnie w tym filmie to tylko składowe tworzące znakomity klimat. Ten obraz w pełni wciąga, a fabuła i poszczególne sceny długo zostają w pamięci.

Na koniec ciekawostka. Dracula był filmem, który uratował American Zoetrope - studio filmowe Coppoli i Lucas'a (przyjaciele) - przed bankructwem. Coppola zagrał va banque i wygrał. Kolejny raz. Wcześniej ten sam problem miał przy filmie Ojciec Chrzestny (1972).
Dracula dostaje pełne dziesięć. Film z czasem dojrzewa niczym wino. Zdecydowanie warto
dziesięć
Poniżej zwiastun