Ułatwienia dostępu

Dowód - 2005

plakat promujący
Dowód,
(Proof) - 2005;
- reżyseria: John Madden;
- scenariusz: Rebecca Miller, David Auburn;
- wybrana obsada: Anthony Hopkins, Gwyneth Paltrow, Jake Gyllenhaal;
- gatunek: dramat, obyczajowy.

Catherine porzuca karierę naukową by móc się opiekować chorym ojcem, który kiedyś był wybitnym matematykiem, ale choroba psychiczna zamieniła go w wrak człowieka. Po wielu latach opieki ojciec umiera, a do do osamotnionej Catherine przyjeżdża siostra, która chce wywrócić jej życie do góry nogami. Catherine jest mocno wyalienowana i wszyscy, w tym ona sama, twierdzą, że ma problemy psychiczne. Potwierdzeniem tej tezy wydaje się fakt, że dziewczyna przypisuje sobie autorstwo przełomowego dowodu matematycznego. Kto jest autorem? Ona, czy jej nieżyjący już ojciec? Dowód jest porównywany z Pięknym umysłem, ale poza tematyką oba filmy niewiele łączy. Całkiem inny poziom i sposób ukazania choroby psychicznej. W zasadzie w Dowodzie nie o matematykę chodzi - to raczej film o próbie funkcjonowania w świecie, który nie lubię odstępstw od normy, w świecie, w którym bardzo łatwo wszystko się szufladkuje.


dowod kadr
Oglądając film miałem wrażenie, że scenariusz idealnie pasowałbym do wystawienia na deskach teatru. Dopiero po seansie doczytałem, że było dokładnie na odwrót. Dowód jest filmową adaptacją nagradzanej sztuki D. Auburna. Dobrze czasem więcej doczytać i się dowiedzieć czegoś nowego.
W Dowodzie na uwagę zasługuje gra Paltrow, której postać bardzo przypominała mi późniejszą Carrie z serialu Homeland. Zastanawiam się czy to tylko przypadek, czy faktyczna inspiracja.
Film oceniam na sześć z małym plusem. Mogło być lepiej.
sześć
Poniżej zwiastun