Ułatwienia dostępu

Doppelgänger. Sobowtór - 2023

doppelganger 2023

Doppelgänger. Sobowtór - 2023;
- reżyseria: Jan Holoubek;
- scenariusz: Andrzej Gołda;
- wybrana obsada: Jakub Gierszał, Tomasz Schuchardt, Emily Kusche, Wiktoria Gorodeckaja, Joachim Raaf, Andrzej Seweryn, Katarzyna Herman, Jessica McIntyre;
- kategoria: film, Kino polskie, dramat, thriller, polityczny, Złote Lwy (5), na faktach.

Gierszał w roli agenta komunistycznych służb specjalnych, który za granicą ma przejąć tożsamość osoby porzuconej kilkadziesiąt lat wcześniej przez matkę. Legenda operacyjna jest zbudowana na solidnych podstawach. Nagle znajduje się zaginiony, i przez wiele lat poszukiwany, członek rodziny. Osoba pragnąca nawiązać nowe, bliskie relacje. Niemiecka rodzina z otwartymi ramionami przyjmuje mężczyznę, a ten wkrótce znajduje pracę i zaczyna dostarczać informacje.

doppelganger 2023 scena
Gdzieś w Polsce żyje przawdziwy Hans/Jan, który chce odnaleźć swoje korzenie, ale na drodze stoją służby, które skutecznie uniemożliwiają mu poszukiwanie prawdy. Tylko po to by legenda sobowtóra nie została spalona. W sumie to niewielki koszt dla tak skomplikowanej operacji. Szefowie służb są w stanie pogodzić się z tą ceną.
Mocne strony? Znakomicie poprowadzona fabuła. Gierszał na wysokim poziomie, a przede wszystkim klimat, który skutecznie otacza widza i trzyma w napięciu do samego końca. Cieszyć mogą też niezle zdjęcia i stonowana muzyka.
Minus? Jeden. Te wszystkie auta w filmie były zbyt nowiutkie. Zbyt wypieszczone.
Oeniam na solidne osiem

osiem
Zwiastun