Ułatwienia dostępu

Dopesick - mini

dopesick

Dopesick;
- twórcy: Danny Strong;
- Hulu, 2021;
- wybrana obsada: Michael Keaton, Rosario Dawson, Kaitlyn Dever, Will Poulter, Peter Sarsgaard, Michael Stuhlbarg, John Hoogenakker, Jake McDorman, Ray McKinnon;
- kategoria: serial, mini, Emmy, Złoty Glob, na faktach.

Big Pharma wprowadza na rynek nowy lek. OxyContin, przeciwbólowy lek opioidowy jest reklamowany i sprzedawany jako genialny lek, który praktycznie nie uzależnia. Firma organizuje rozbudowaną sieć sprzedaży i sukcesywnie zwiększa obrót. Lek jest rozwiązaniem na wszystkie rodzaje bólu. Od bólu zęba po poważne przewlekłe dolegliwości. Można przepisywać od razu podwyższone dawki bo przeciez jest to lek bezpieczny. W czym jest problem. Lek uzależnia. I to bardzo szybko. Początkowo uśmierza ból, ale szybko okazuje się, że przepisane dawki są za małe, a zdesperowani pacjenci zaczynają sięgać po inne używki uśmierzające ból. Czy producent leku coś z tym robi? Ależ oczywiście. Rozrkręca kampanię informacyjną sugerującą, że problem jest wymyślony. Dodatkowo chętnie zatrudnia osoby pracujące wcześniej w organach nadzoru.

dopesick scena
Serial opowiada o próbie powstrzymania dystrybucji OxyContinu. Narracja jest prowadzona wielowątkowo i niechronologicznie. Proces wdrażania dystrybucji leku jest ukazyna przez pryzmat różnych trybików machiny. Tak samo też przedstawiono próby jego powstrzymania. Walka z Big Pharma przypominała walkę Dawida z Goliatem. Koncert miał swoich ludzi wszędzie. Nawet na samej górze amerykańskich władz. Każdy kampania wyborcza wymaga pieniądzy, a wielki kapitał lubi mieć swoich polityków.
Znakomity serial, który przypomina nam kto tak naprawdę rządzi tym światem. Z drugiej strony pokazuje też jak ważne są lokalne struktury kontroli i zdrowy system sądowniczy. To już rozważania na całkiem inną opowieść. Na osobną opowieść też zasługuje kwestia dostępności silnych, uzależniających leków. Może kiedyś.
Oceniam na dziesięć. Potrzebujemy takich seriali.
dziesięć
Poniżej zwiastun