Ułatwienia dostępu

Donnie Darko - 2001

donnie darko

Donnie Darko - 2001;
- reżyseria: Richard Kelly;
- scenariusz: Richard Kelly;
- wybrana obsada: Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Holmes Osborne, Mary McDonnell, James Duval, Maggie Gyllenhaal, Patrick Swayze, Drew Barrymore;
- kategoria: kultowy, film, dramat.

Donnie, nastoletni chłopak żyjący na jednym z amerykańskich przedmieść. Z pozoru taki jak inni, ale Donnie nie radzi sobie z otoczeniem i dlatego korzysta z pomocy specjalisty. Jego stan się pogarsza gdy spotyka Królika (z Alicji Czarów?), który oznajmia, że za lekko ponad 28 dni świat się skończy i nic nie może tego zatrzymać. Od tej chwili Donnie jest świadkiem dziwnych wydarzeń, które z początku wydają się być chaotyczne, ale z czasem układają się w zaskakującą całość.
Film legenda, który przez wielu jest uważany za kultowy. Film, który, podobnie jak dzieła Lynch'a, daje szerokie pole do dyskusji i interpretacji. Fabuła, która przy kolejnych seansach odkrywa swoje kolejne konteksty i sprawia, że po seansie 'wibruje' w wyobraźni widza. Niewiele jest takich produkcji, a jeszcze mniej wytrzymuje próbę czasu.

donnie darko scena
Donnie Darko starzeje się godnie. Może to za sprawą znakomitego soundtracku, może za sprawą znakomitej gry aktorskiej, ale myślę, że przede wszystkim dlatego, że nie został podczas realizacji przekombinowany. Owszem, niektóre efekty specjalne można by teraz zrobić lepiej, ale w mojej ocenie niewiele by to zmieniło w odbiorze filmu.
Daję dziewięć.
dziewięć
Poniżej zwiastun