Dom Saddama,
(House of Saddam);
- HBO, miniserial, 2008
- wybrana obsada: Igal Naor, Shohreh Aghdashloo, Philip Arditti, Mounir Margoum, Stefan Kalipha;
- kategoria: serial, BBC, biograficzny, dramat, Emmy, 8, brytyjskie.
Za ten serial zabierałem się dobre dziesięć lat. Niestety kolejka seriali, filmów jest tak długa, że ten tytuł cały czas wypadał. Nie zawsze ma się ochotę na seriale biograficzne. Na szczęście udało mi się nadrobić i mogę, prawie 15 lat po premierze, napisać kilka słów o tym serialu.
Dom Saddama wyprodokowała BBC dla HBO, a stało się to kilka lat po upadku reżimu Husajna.
Fabuła zaczyna się w momencie objęcia władzy przez Saddama. Od początku były to rządy twardej ręki. Eliminacje bliskich współpracowników miały tylko potwierdzić, że nowy przywódca wymaga bezwarunkowej lojalności i nie zawaha się przed niczym by ją osiągnąć. Z jednej strony są to rządy utrzymywane przez strach, ale z drugiej Husajn w pierwszych latach sprawowania władzy cieszył się olbrzymim poparciem. Z czasem wiele się zmieniło. Kolejne wojny, czystki polityczne oraz brak reform sprawiły, że kraj zaczął mocno podupadać (i to pomimo posiadanych złóż ropy) i kolejny raz sprawdziło się powiedzenie: władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie (autorem tych słów był John Acton). Husajn, pomimo swojej podłości był człowiekiem, który twierdził, że przemoc jest środkiem do osiągania celu, niestety nie można tego powiedzieć o jednym z jego synów, dla którego przemoc była zabawą.
Każda tyrania musi się kiedyś skończyć i rządy Hussajna też upadły, ale wymagało to ingerencji z zewnątrz. Bezwarunkowe zwycięstwo Amerykanów obaliło dyktatora, ale niestety nie udało się zbudować stabilnego demokratycznego rządu. Irak cały czas jest niestabilny i nic nie wskazuje na to by miało się to szybko zmienić. Czyżby niektóre kraje skazane były na dyktatury? Historia Iraku przypomina mi, że czasem obalenie dyktatury to za mało. Jeśli nie ma się dobrego pomysłu na przyszłość danego kraju to zamach stanu, interwencja z zewnątrz może doprowadzić do anarchii, w której niektórzy robią wielkie interesy a niewinni obywatele giną na ulicach.
Wracając do serialu.
Dom Saddama to produkcja zrealizowana na bardzo wysokim poziomie, a Igal Naor zagrał na najwyższym poziomie. Wiecie co jest mocną stroną tego tytułu? Pozostaje w pamięci. Nie może być lepszej rekomendacji.
Oceniam na osiem.
Poniżej zwiastun