Ułatwienia dostępu

Dobry Niemiec - 2006

dobry niemiec

Dobry Niemiec,
(The Good German) - 2006;
- reżyseria: Steven Soderbergh;
- scenariusz: Paul Attanasio;
- wybrana obsada: George Clooney, Cate Blanchett, Tobey Maguire;
- gatunek: noir, kryminał, melodramat.

Po ten film sięgnąłem skuszony doborową obsadą.
Berlin tuż po wojnie. Amerykanie, Brytyjczycy i Rosjanie czują się tu jak u siebie. Trwa walka o wpływy. Pomiędzy nimi gdzieś są berlińczycy, którzy próbują przetrwać trudne, powojenne lata. To społeczeństwo również zostało mocno dotknięte przez wojnę. Wśród niewinnych mieszkańców ukrywają się naziści, ale także ludzie, którzy gdzieś źle wybrali. Nikt nie może być pewny jutra. Nikt poza wykwalifikowanymi specjalistami - ci mają jakoś łatwiej.
W takim berlińskim 'sosie' korespondent wojenny spotyka Niemkę, która próbuje wydostać się z tego przeklętego miasta. Piękna kobieta, która nie do końca jest szczera, jest ścigana zarówno przez Amerykanów jak i Rosjan. Co takiego ukrywa?

dobry niemiec sceny
Czarno-białe zdjęcia, proporcje obrazu, powolna praca kamery i narracja sprawiają, że film ma niepowtarzalny klimat, który mocno mi przypominał kino noir lat czterdziestych. Zaczynając seans byłem przekonany, że będę miał do czynienia z filmem wybitnym. Niestety całość jest zepsuta przez niezbyt dopracowaną fabułę. Opowiedzianej historii brakuje odpowiedniego balansowania napięciem. Momentami tempo akcji jest zbyt ślamazarne, a cała historia nie porywa. To mocno rozczarowuje - świetny pomysł, obsada zostały tu zmarnowane.
Oceniam na sześć z plusem. Pomimo niewysokiej noty nie wykluczam, że kiedyś wrócę do tego tytułu.
szesc
Poniżej zwiastun
https://www.youtube.com/watch?v=x48rfxxwCHs