Ułatwienia dostępu

Dług - 1999

dlug

Dług - 1999;
- reżyseria: Krzysztof Krauze;
- scenariusz: Krzysztof Krauze, Jerzy Morawski;
- wybrana obsada: Robert Gonera, Jacek Borcuch, Andrzej Chyra, Cezary Kosiński, Joanna Szurmiej-Rzączyńska, Agnieszka Warchulska, Joanna Kurowska, Izabela Kuna;
- kategoria: kino polskie, dramat, na faktach, Orzeł.

Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Adam i Stefan chcą rozpocząć własny poważny biznes. Mają świetny plan, wstępną umowę, a do szczęścia brakuje im tylko bankowego kredytu. Ten jest możliwy, ale wymaga dodatkowego finansowego zabezpieczenia. I tu pojawia się biznesmen Gerard, który proponuje pomoc. Za jedyne 20 procent kredytu znajdzie się gwarant. Kwota jest za wysoka i młodzi biznesmeni odmawiają, ale Gerard twierdzi, że poniósł już koszty i wymaga natychmiastowej spłaty.
Gerard to bandyta, który przykleja się do niewinnych osób i wyciska do ostatniej złotówki. Adam i Stefan powoli tracą wszystko czego się już dorobili, a ich 'wierzyciel' zaczyna ich zmuszać do łamania prawa. Policja? No cóż, mogą przymknąć bandytę na 48 godzin i pogrozić palcem.. Pętla się zaciska.. Adam i Stefan mają tylko jedno wyjście..

dlug scena
Znakomicie napisana i poprowadzona fabuła. Do tego świetne aktorstwo to mocne strony filmu. Do minusów zaliczam pracę kamery. Nie lubię rozedrganego kadru i niepotrzebnych obrotów obrazu.
Oceniam na mocne osiem.
osiem
Poniżej zwiastunEpilog
Artur i Sławomir - to prawdziwi bohaterowie tej historii. Za podwójne zabójstwo (dokonane w 1994) roku zostali skazani na 25 lat pozbawienia wolności (w 1997). Sławomir został ułaskawiony przez Kwaśniewskiego w 2005 roku, a Artur przez Komorowskiego w 2010 roku.

Pisząc notkę w newsach przewinęła mi się informacja o podobnej sprawie. W 2021 roku takie wymuszenia nadal mają miejsce, na szczęście policja działa sprawniej.