Ułatwienia dostępu

Dawno temu w Ameryce - 1984

dawno temu w ameryce

Dawno temu w Ameryce,
(Once Upon a Time in America) - 1984;
- reżyseria: Sergio Leone;
- scenariusz: Leonardo Benvenuti, Franco Arcalli;
- muzyka: Ennio Morricone;
- wybrana obsada: Robert De Niro, James Woods, Elizabeth McGovern, Treat Williams, Tuesday Weld, Burt Young, Joe Pesci Jennifer Connelly, Brian Bloom;
- kategoria: gangsterski, kultowy, dramat.


Kolejny klasyk nadrobiony.. a nie było łatwo.. bo to dosyć długa pozycja. Prawie cztery godziny seansu - jak tu znaleźć na to czas? Jakoś przy serialach nie ma tego dylematu.

Prawdziwie epicka historia. Fabułę poznajemy dwutorowo.. to co się dzieje teraz, czyli w 1968 roku i to co było wcześniej. Wspomnienia są bardziej żywe niż teraźniejszość. Początki historii sięgają lat dwudziestych, gdy poznają się Noodles i Max. Szybko się zaprzyjaźniają i stają na czele małego gangu. Interes dobrze idzie, są czasy prohibicji - łaskawe dla odważnych i brawurowych uliczników. Emocjonalny Noodles trafia za kratki, ale pod jego nieobecność wszystko nadal dobrze się kręci. Po powrocie na wolność interesy nadal dobrze idą, a co najważniejsze przyjaźń trwa w najlepsze.
Wszystko się zmienia po zakończeniu prohibicji. Gang musi szukać nowego, bardziej dochodowego zajęcia... Noodles wie, że to zbyt ryzykowne i podejmuje bardzo trudną decyzję, która będzie mu ciążyć ponad trzydzieści lat.

dawno temu w ameryce scena
Dawno temu w Ameryce to opowieść o prawdziwej przyjaźni, gangsterce, ale także o miłości... tej niespełnionej, prawdziwej. Dwóch przyjaciół i jedna kobieta to połączenie, które często jest źródłem prawdziwych tragedii.


"Jesteś jedynym człowiekiem jakiego kiedykolwiek miałam... Na którym mi zależało. Ale ty być mnie uwięził i wyrzucił klucz, prawda? I nawet bym nie protestowała."

"Zabrałem ci życie. Zamieszkałem w twoim domu. Wziąłem wszystko. Pieniądze. Dziewczynę. Zostawiłem Ci tylko 35 lat żalu, że mnie zabiłeś."

Znakomita produkcja. Oceniam na dziewięć.
dziewięć
Poniżej zwiastun