Ułatwienia dostępu

Czarnobyl - miniserial

czarnobyl mini

Czarnobyl;
(Chernobyl) - 2019;
- mini serial, HBO;
- twórcy: Craig Mazin, Johan Renck;
- wybrana obsada: Jared Harris. Stellan Skarsgård, Emily Watson, Jessie Buckley, Adam Nagaitis;
- kategoria: na faktach, dramat.

Ledwo co się skończyła Gra o Tron a HBO znów nas atakuje bardzo dobrą produkcją. Czarnobyl to pięcioodcinkowy mini serial, który zachwyca niamal wszystkich. Po przeczytaniu sporej dawki pozytywnych recenzji musiałem sięgnąć bo ten tytuł.
Fabuła serialu opowiada o losach kilku postaci, których życie na stałe zostało związane z czarnobylską katastrofą. Zamiast chłodnej dokumentalnej relacji dostajemy bardzo emocjonalne historie, które składają się w bardzo precyzyjną kronikę wydarzeń. Poznajemy szczegółowo przyczyny tragedii, akcję ratowniczą, a także tło polityczne. To ostatnie jest chyba najbardziej kluczowe. O Czarnobylu jest sporo publikacji, ale nie wszystkie podkreślają jak kluczowy w tej katastrofie był ustrój panujący w obecnej Ukrainie. System, w którym premiuje się słabe jednostki, system w którym prawda musi być dostosowana do obecnej linii politycznej jest systemem, w którym taka tragedia musiała się wydarzyć. Skala "awarii" sprawiła, że nie dało się unikać prawdy. Z drugiej jednak strony fakt, że tragedia wydarzyła się w ZSRR ma też swoje zalety. Nieograniczone zasoby pozwalające na ugaszenie reaktora. Nie każdy kraj miałby takie możliwości.

czarnobyl mini scena
Czarnobyl od HBO to przede wszystkim znakomita realizacja. Poszczególne epizody mają dobrze rozłożone tempo akcji, są znakomicie zagrane, a realia ówczesnego społeczeństwa zostały odwzorowane z wielką pieczołowitością. Jest to bez wątpienia jeden z lepiej wykonanych seriali w historii. Jedynym mankamentem są pewne przerysowania i lekkie zakłamania. Nie będę się tego mocno czepiał bo to nie jest dokument - fabuły rządzą się swoimi prawami.
Oceniam na dziesięć. PS chyba jestem nieczuły - serial nie szokował tak bardzo jak niektórzy opowiadali.
dziesięć
Poniżej zwiastun


© foto: HBO