Ułatwienia dostępu

Chrzciny - 2022

chrzciny 2022

Chrzciny - 2022;
- reżyseria: Jakub Skoczeń;
- scenariusz: Iwo Kardel, Jakub Skoczeń;
- wybrana obsada: Tomasz Schuchardt, Andrzej Konopka, Katarzyna Figura, Michał Żurawski, Maciej Musiałowski, Marta Chyczewska, Agata Bykowska, Marianna Gierszewska, Tomasz Włosok;
- kategoria: film, kino polskie, dramat, komedia.

Mamy rok 1981. W wiejskim domu trwają przygotowania do Chrzcin, a w Polsce właśnie Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Marianna, babka chrzczonego, która jako jedyna z rodziny słuchała radia, próbuje zataić tą informację przez pozostałymi członkami rodziny. Może chrzciny będą okazją by jej synowie przestali zajmować się polityką i w końcu się pogodzili. Jak będzie? Sami wiecie, bez wódki ani rusz.

chrzciny 2022 scena
Chrzciny to, w mojej ocenie, produkcja niezbyt udana. Pomysł bazuje na innych filmach polskich, których akcja dzieje się podczas świąt polskich (Cicha Noc, Wesele). Mają być rodzinne problemy, kłótnie, i finalne pogodzenie. Tylko w wymienionych filmach zgoda była w obliczu wódki i po wielkiej awanturze, a tu jest przy kościelnym ołtarzu. Gdzie nawet mundurowi truchleją. Kompletnie nie kupuję tej konwencji.
Za dużo kalek, banału i znanych motywów. Do tego chaos scenariuszowy, niewykorzystany drugi plan i nawet starająca się Figura nie była w stanie uratować tego filmu.
Cztery plus.
cztery
Poniżej zwiastun