Ułatwienia dostępu

Bohater roku - 1986

bohater roku

Bohater roku - 1986;
- reżyseria: Feliks Falk;
- scenariusz: Feliks Falk;
- wybrana obsada: Mieczysław Franaszek, Bogusław Sobczuk, Jerzy Fedorowicz, Janusz Józefowicz, Jerzy Stuhr, Marian Opania, Piotr Machalica, Ryszard Kotys, Katarzyna Kozak;
- kategoria: dramat, obyczajowy, Kino Moralnego Niepokoju, kino polskie, film, Złote Lwy, Zespol Filmowy Perspektywa;

Całkowicie zapomniałem, że po Lutek, bohater słynnego Wodzireja (notka tutaj) doczekał się kolejnego filmu, w którym jest głównym bohaterem.
Lutek Danielak został zwolniony z telewizji i z branżą rozrywkową musiał się na dobre pożegnać. Nadal ciągnie się za nim zła sława i nikt nie zaryzykuje poważnej współpracy. Aby przeżyć Lutek handluje futrami, ale cały czas kombinuje jak tu wrócić do rozrywki. W końcu wpada na genialny pomysł by zrobić cykl spotkań w terenie z człowiekiem, który uratował sąsiadów przed ryzykiem wybuchu gazu. Program się nazywa Bohater roku, a z każdym spotkaniem nabiera coraz większego rozmachu. Lutek wraca na salony, znów może bawić publiczność. Cena? Bohater roku nie chce być tylko marionetką, chce edukować, a co gorsza chce wskazyać winnych zaniedbań, a na to zgody już być nie może. Ma być bohater, ale prób oskarżania kogokolwiek. Danielak odpowiednio manipuluje swoim bohaterem, ale z czasem łagodna perswazja przestaje wystarczać. Do czego posunie się Danielak? A może się zmienił i odpuści?

bohater roku scena

Kontynuacja Wodzireja jest filmem udanym. Lutek Danielak ewoluował, ale widzimy w nim cały czas człowieka, który dla kariery może poświęcić wiele. Może to cwaniak i kerierowicz, a może tylko człowiek próbujący żyć w zepsutym systemie. Człowiek, który za szybko działa a za wolno myśli. Jest miejsce do rozważań.
Ciekawostka - w epizodycznej roli wystąpił Janusz Józefowicz.

Oceniam na mocne osiem.
osiem