Ułatwienia dostępu

Batman - 2022

batman 2022

Batman,
(The Batman) - 2022;
- reżyseria: Matt Reeves;
- scenariusz: Matt Reeves, Peter Craig;
- wybrana obsada: Robert Pattinson, Zoë Kravitz, Jeffrey Wright, Colin Farrell, Paul Dano, John Turturro, Andy Serkis, Peter Sarsgaard;
- kategoria: film, DC Comics, science fiction, dramat, akcja, Noir, kryminał.

Nie chodzę teraz za regularnie do kina. Z jednej strony nadal mamy pandemię, a z drugiej stałem się mniej tolerancyjny na warunki panujące podszas seansów. Coraz częściej wolę poczekać i obejrzeć film w domowym zaciszu. Dla Batman'a zrobiłem wyjątek.
W Gotham źle się dzieje (tak jakby kiedyś było dobrze). Ktoś morduje wpływowych ludzi miasta i coraz odważniej rzuca wyzwanie służbom miasta. Co łączy te wszystkie mordy? Wydaje się, że tylko Batman może znaleźć odpowiedź, ale co ciekawe nie jest on zbyt lubianą postacią. To przebieraniec, którego motywacje nie są zbyt klarowne. Poza tym Batman nie unika przemocy. W jego działaniach jest brutalizm, którego nie znamy z poprzednich ekranizacji, ale wątek ten dosyć często pojawiał się w komiksach. Nie zapominajmy, że Batman to przede wszystkich Bruce Wayne - człowiek mocno doświadczony przez życie, mający swoje demony i szukający zemsty za to, że musiał dorastać bez rodziców. I taki też jest tu Batman. Surowy, agresywny, porywczy i niezbyt rozgarnięty. To Alfred odwala za niego sporo roboty polegającej na analizie danych. A sam Batman, jemu bliżej do Joker'a w wykonaniu Phoenix'a. To człowiek mocno ukształtowany przez miasto, a jak wspomniałem, w tym mieście nigdy nie działo się za dobrze.

batman 2022 scena
Relacja Batman'a z mundurowymi nie jest zbyt przyjazna, ale to nie przeszkadza być dla siebie czasem wsparciem. Taki układ może się wydawać znajomy bo w komiksie również występował - mam tu na myśli Gotham Central, czy Batman. Rok Pierwszy, które stoją na moich półkach.
Mocną stroną produkcji jest to, że nie dostajemy kolejnej historii, kolejne wariacji o powstawaniu Batman'a, ale fabuła skupia się przede wszystkim na zagadce kryminalnej. Bliżej mu do Siedem niż do innych filmów o Batman'ie. To zdecydowanie na plus.
Kolejnym niezaprzeczalnym plusem jest klimat. Jest mrocznie, brudno, nieprzewidywalnie. A najmroczniejsze są ludzkie charaktery. Świetnie to współgra. Nawet ograniczona liczba bat-gadżetów mi w tym filmie nie przeszkadzała. To przecież film kryminalny. Podczas seansu te wszystkie elementy ze sobą ładnie współgrały. Teraz możecie zapytać czy Batman 2022 ma jakieś wady. No niestety ma. Nie do końca przekonał mnie Robert Pattinson, o ile zwiastuny, zdjęcia promocyjne były naprawdę w porządku to podczas seansu miałem wrażenie, że Robert jednak nie pasuje. Może z czasem się przekonam.
Kolejnym minusem są finałowe sceny na stadionie. Osobiście uważam, że film mógł się skończyć ciut wcześniej. Z drugiej strony nikt nie będzie narzekać na przewidywalną i zbyt prostą fabułę.
Podsumowując. The Batman oceniam na mocne dziewięć - to jest film, który może przeważyć szalę o zakupie nowego telewizora.
Poniżej zwiastun