Ułatwienia dostępu

Barbie - 2023

barbie

Barbie - 2023;
- reżyseria: Greta Gerwig;
- scenariusz: Greta Gerwig, Noah Baumbach;
- wybrana obsada: Margot Robbie, Ryan Gosling, America Ferrera, Kate McKinnon, Michael Cera, Ariana Greenblatt, Will Ferrell
- kategoria: film, komedia, fantasy, wydmuszka, kasowy.

Barbie razem z innymi Barbie i z Ken'ami żyje sobie beztrosko w Barbielandzie. Wszystkie dni są do siebie podobnie szczęśliwe, głowa jest spokojna od wszelakich zmartwień i problemów. Do czasu. Pewnego dnia Barbie zaczyna myśleć o śmierci, a następnego dnia pojawia się u niej celluit. Dramat. Trzeba to powstrzymać, a jedyną metodą jest wycieczka do realnego świata.
Ken oczywiście też pojedzie no bo przecież gdzie Barbie tam i Ken.. Ken bez niej nie istnieje. Realny świat mocno różni się od Barbielandu. Tu nie rządzą kobiety, a Barbie jest postrzegana jak syndrom konsumpcjonizmu i stereotypowego postrzegania kobiet. Kto by się spodziewał...

barbie scena
Nie ukrywam, że czekałem na ten film, nie żebym był fanem różu, ale byłem ciekaw jak twórcy potraktują tę kultową lalkę firmy Mattel. No i doigrałem się.
Przez pierwszą godzinę wszystko mi w miarę pasowało. Był słodki świat, trochę historii Mattel (ach ta ironiczna autopromocja) no i całkiem sporo niezłych scenek. Później zacząłem w głowie odliczać ile razy pada słowo patriarchat. Po nastu zwątpiłem. Sam pomysł na fabułę był naprawdę niezły. Nawet główne przesłanie wydaje się być przemyślane i dobrze wkomponowane. Ale trzeba je tyle razy powtarzać? Powtarzalność niektórych scenek była żenująca i nudna. Druga połowa filmu nie miała w sobie nic co pozwoliłoby utrzymać uwagę widza na dłużej.
Nie sądziłem, że napiszę o Barbie że jest wydmuszką jak lalka, ale niestety jest.
Stopień moralizatorstwa sięgnął zenitu, a mogła być całkiem fajna opowiastka z mądrym przesłaniem.
Aktorsko: na plus Robbie, na minus Ferrell.
Oceniam na sześć.

sześć
Zwiastun