Ułatwienia dostępu

Babilon - 2022

babilon

Babilon,
(Babylon) - 2022;
- reżyseria: Damien Chazelle;
- scenariusz: Damien Chazelle;
- wybrana obsada: Margot Robbie, Brad Pitt, Diego Calva, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Tobey Maguire;
- kategoria: film, kino, Złoty Glob, dramat.


Historia opowiadająca o wczesnych latach Hollywood. Zaczynamy od lat dwudziestych, gdy nagle rozwinęła się wielka produkcja filmowa. Studia filmowe zdobywały wielkie majątki, wielu aktorów zyskało status gwiazd, a wielu cały czas będzie marzyło o karierze. Olbrzymie pieniądze, zabawa i śmierci (wypadki, egzekucje). Początki Hollywood były niczy Baśnie z Tysiąca i Jednej Nocy. Kilka lat później nastąpiła kolejna rewolucja. Do filmów wkroczył dźwięk, a co za tym idzie zmienił się sposób opowiadania, a także sposób kręcenia. Na tym etapie wiele gwiazd Hollywood musiało się pożegnać ze sławą. O wielu z nich już pamiętają tylko studenci filmoznawstwa. To była wielka rewolucja, a u progu stały kolejne...

babilon scena
Babilon to ciekawie opowiedziana historia początków kina. Film dla wszystkich pasjonatów historii kina. Niestety osoby, które chcą się skupić tylko dla opowiadanej historii mogą się rozczarować. Tu trzeba znać pewne konteksty, pewne podstawowe informacje o rozwoju Hollywood. Bez tego film może się wydawać chaotyczny a przez swoje rozpasanie paradoksalnie nudny.
Dla mnie to kawał dobrej rozrywki, który przypomniał mi, że historia kina zawsze jest bliska mojemu sercu.
Często w recenzjach tego filmu pojawia się kwestia muzyki, która dla wielu jest męcząca i zbyt intensywna. Nie dla mnie. Bardzo przypadła mi do gustu ta rytmika, ten powtarzalny motyw muzyczny.
A teraz zagadka. Czy ten film jest o końcu rozpasania kina lat dwudziestyczy dwudziestego wieku czy o upadku współczesnej cywilizacji?
Oceniam na dziewięć.

dziewięć
Poniżej zwiastun.