Ułatwienia dostępu

Anatomia zła - 2015

anatomia zla
Anatomia zła
- 2015;
- reżyseria: Jacek Bromski;
- scenariusz: Jacek Bromski;
- wybrana obsada: Krzysztof Stroiński, Marcin Kowalczyk, Michalina Olszańska, Piotr Głowacki, Andrzej Seweryn, Łukasz Simlat;
- gatunek: thriller.

"Lulek" (Stroiński) wychodzi przedterminowo z więzienia. Jeśli chce pozostać dłużej na wolności musi wykonać dla prokuratora dodatkowe zlecenie. Jak zabiję jedną osobę to dostanie nowy paszport i sporo kasy. "Lulek" wie, że najlepsze lata ma już za sobą i postanawia zaangażować do zadania byłego żołnierza. Akcja skupia się na przygotowaniach do zabójstwa, ale jeśli oczekujecie dobrego thrillera do grubo się pomylicie. Jest dobra obsada i niezły ogólny schemat scenariusza, ale wszystko rozwalają szczegóły. Innymi słowy mamy klasyczne polskie kino sensacyjne, ale nakręcone w 2015 roku. Brakuje tylko przekleństw i ostrej imprezy na basenie. Cała reszta pasuje. Film był promowany hasłem "układ sięga wyżej niż myślisz" - może i sięga, ale widz nic o tym nie wie - dostajemy jakieś dziwne zachowania głównych bohaterów, średnio nakreślony kontekst wydarzeń, a przede wszystkim mocno rozczarowujące zakończenie, w którym motywem przewodnim jest miłość do prostytutki, którą główny bohater widział dwa może trzy razy. Brakuje tu psychologii postaci i głębszej relacji pomiędzy zabójcami.

anatomia zla scena
Kompletnie nie są dla mnie zrozumiałe polityczne wstawki w tym filmie. Nic nie wnoszą do fabuły i motywacji bohaterów. Bromski twierdzi, że film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, ale jakimi? Może reżyser miałby ochotę to wyjaśnić? Papała? Czy chodzi o kogoś innego? Bardziej mi to wygląda na przypadkowe łączenie różnych nagłówków gazet.
Film ma kilka zalet. Świetna gra Stroińskiego i praca kamery to mocne atuty produkcji. Warto zaznaczyć też, że w filmie nie ma żadnej pozytywnej postaci.. za to mały plusik. Szkoda, że ten tytuł tak spieprzono zakończeniem. Oceniam na sześć (ciut naciągane).
sześć
Poniżej zwiastun