Ułatwienia dostępu

Anatomia upadku - 2023

anatomia upadku

Anatomia upadku,
(Anatomie d'une chute) - 2023;
- reżyseria: Justine Triet;
- scenariusz: Justine Triet, Arthur Harari;
- wybrana obsada: Sandra Hüller, Swann Arlaud, Milo Machado Graner, Antoine Reinartz, Samuel Theis, Jehnny Beth, Camille Rutherford;
- kategoria: film, sądowy, dramat, Zlote Globy (2), thriller, Cannes, Europejska Nagroda Filmowa, Oscar (1);

Małżeństwo pisarzy razem z synem rozpoczynają nowy rodział w swoim życiu. Dom w Alpach ma być wspanialym miejscem na ziemi gdzie będą mogli zapomnieć o traumatycznym wypadku syna, który stracił wzrok.
Idylla zostaje zakłócona przez śmiertelny wypadek męża. Ginie na miejscu. Wypadł przez okno na poddaszu, a może popełnił samobójstwo, a może wydarzyło się coś innego?

anatomia upadku scena
Śledczy mają sporo wątpliwości bo ślady krwi na śniegu nie pasują do tezy o wypadku. Oskarżają żonę a podczas procesu na jaw wychodzi wiele tajemnic małżeństwa. Kłótnie, wzajemne żale, roszczenia, zdrady. Może było tego za wiele i kobieta pozbyła się męża? A może faktycznie to on nie wytrzymał napięcia i skoczył? Nie ma prostej odpowiedzi. Do końca. Cały czas mamy przeświadczenie, że każdy scenariusz mógł mieć miejsce. Prawda jest jednak rozmyta i niejednoznaczna. Brakuje komfortu, który pozwoliłby rozstrzygnąć i stwierdzić: to było tak. Deficyt prawdy zostaje z widzem na długo po zakończeniu seansu. I chyba to jest największa siła tego filmu.
Oceniam na osiem

osiem
Poniżej zwiastun