Ułatwienia dostępu

Amerykańska fikcja - 2023

amerykanska fikcja 2023

Amerykańska fikcja,
(American Fiction) - 2023;
- reżyseria: Cord Jefferson;
- scenariusz: Cord Jefferson;
- wybrana obsada: Jeffrey Wright, Sterling K. Brown, Issa Rae, Tracee Ellis Ross, John Ortiz, Erika Alexander, Adam Brody;
- kategoria: film, Oscar, dramat, komedia, Bafta.

Thelonious "Monk" Ellison jest czarnoskórym pisarzem, którego książki niezbyt się sprzedają. W księgarniach jego powieści są na półkach z literaturą "czarną", a przecież jego historie są zwyczajnymi opowieściami, kóre nie mają nic wspólnego kolorem skóry. "Monk" jest tym sfrustrowany i dla żartu pisze książkę stereotypowo "czarną". Pełną przekleństw, broni, przestępczego tła, a przede wszystkim napisaną fatalnym językiem. Slang, błedy stylistyczne itp. No i jaki jest efekt? Od razu znajduje się wydawca, który gotowy wyłożyć olbrzymią kasę za prawa do tej książki. W życiu nie czytali tak prawdziwej, emocjonalnej powięści o ucisku "czarnych".

amerykanska fikcja 2023 scena
Znakomity obraz na temat współczesnego rynku popkultury (nie tylko literackiego). Wszechobecna poprawność polityczna, zachwyty nad dziełami przeciętnymi, ale przecież "prawdziwymi". Do tego nachalna promocja tego co ma się sprzedać oraz szufladkowanie twórców i ich dzieł, które nie ma nic wspólnego z wartością merytoryczną.
Ta satyra to też znakomite dialogi oraz świetna rola Wright'a.
Jak dla mnie jeden z ciekawszych filmów 2023 roku.
Daję osiem plus

osiem

Zwiastun