Ułatwienia dostępu

American Horror Story: Asylum

american horror story asylum

American Horror Story: Asylum
- twórcy: Ryan Murphy, Brad Falchuk;
- American Horror Story, sezon 2
- FX, 2012/2013;
- wybrana obsada: Jessica Lange, Sarah Paulson, James Cromwell, Lily Rabe, Evan Peters, Zachary Quinto, Joseph Fiennes, Lizzie Brocheré, Frances Conroy;
- kategoria: horror, dramat.

Lata sześćdziesiąte, USA. Do szpitala psychiatrycznego prowadzonego przez kościół trafia mężczyzna podejrzewany o brutalne morderstwa kobiet. Lana, ambitna dziennikarka, próbuje przeprowadzić z nim wywiad, ale nie dostaje takiej szansy. Nikt z zewnątrz nie ma dostępu do pacjentów Briarcliff. Lana próbuje dostać się tam nielegalnie i zostaje uwięziona przez personel.
Teraz na własnej skórze może poznać wszystkie tajemnice szpitala Briarcliff. Wiele tajemnic i sekretów.

american horror story asylum scena
Wyobraźcie sobie wszystkie motywy z którymi kojarzą się Wam ze szpitalami psychiatrycznymi, a następnie wrzućcie je wszystkie do jednego serialu. Można podejrzewać, że nadmiar patologii i dziwnych zachowań spowoduje przesyt i chaos, ale twórcom udało się z tego ułożyć bardzo dobrą, klimatyczną fabułę. Mamy tu przymusową izolację, byłego nazistę jako lekarza, seryjnego mordercę (nie jednego), opętanie przed diabła, mnóstwo osób zdrowych umieszczonych w szpitalu dla wygody bliskich, eksperymenty na pacjentach, eksperymenty UFO.. pewnie jakiś wątek pominąłem, ale przy takim natłoku spraw nie było to trudne. Upchanie tego wszystkiego w trzynaście epizodów nie powiodłoby się gdyby sezon nie został znakomicie zagrany. Oczywiście mistrzynią jest tu Jessica Lange, ale świetnie wypadli też pozostali aktorzy. Paulson i Cromwell również zasługują na uznanie.
Sezon warto też obejrzeć dla znakomitych ujęć - tak się buduje klimat.
Sezon oceniam na mocne osiem.
osiem
Poniżej zwiastun.