Ułatwienia dostępu

1670 - sezon 1

1670

1670 - sezon 1;
- twórcy: Jakub Rużyłło, Maciej Buchwald, Kordian Kądziela;
- Netflix, 2023;
- wybrana obsada: Bartłomiej Topa, Katarzyna Herman, Martyna Byczkowska, Michał Sikorski, Michał Balicki, Andrzej Kłak, Dobromir Dymecki, Kirył Pietruczuk;
- kategoria: serial, sezon, kino polskie, komedia, satyra.

Akcja tej satyrycznej komedii dzieje się w Adamczysze, w małej polskiej wsi należącej do dwóch szlachciców w 1670 roku. Głównym bohaterem jest Jan Paweł Adamczewski, który pragnie być najsłynniejszym Janem Pawłem w historii Polski. Jest szlachcicem przekonanym, że historia już się skończyła i ludzkość osiągnęła najwyższy poziom rozwoju. Jan Paweł ma trójkę dzieci. Stanisława, który odziedziczył po ojcu inteligencję, a w przyszłości dostanie spadek. Jakuba, który poświęcił życie w pracy w korporacji kościelnej oraz córkę Anielę. Postępową, inteligentną i ładną, ale co z tego jak jej rola ma się sprowadzić do poślubienia syna magnata. Jan Paweł ma też sąsiada, ale jego wolałby nie mieć. Ma też żonę, której pasją są rozważania o ogniu piekielnym. Idealna, polska rodzina, którą łączą tylko więzy krwi. Oczywiście ma też chłopów... ale to przecież oczywiste. w końcu posiada prawie pół wsi.

1670 scena
1670 pozytywnie mnie zaskoczyło. Nie spodziewałem się, że w Polsce może powstać serial satyryczno-historyczny serial o przywarach Polaków. Ostry humor, świetnie rozpisane dialogi a przede wszystkim brak tematu tabu. Takie połączenie Monty Pythona z Czarną Żmiją. No nie spodziewałem się. Do tego znakomita obsada. Topa pozamiatał system, ale nie zapominajmy o młodym pokoleniu. Tu w zasadzie wszyscy pokazali się z najlepszej strony.
Do tego świetne kostiumy, scenografia - trudno się w tym serialu czegoś doczepić. Oczywiście można mówić, że fabuła i zachowania nijak się mają do siedemnastowiecznej Polski, ale przecież to nie serial stricte historyczny. To fikcja ubrana w XVII wiek. Te same osoby pewnie narzekają, że w czasach Wiedźmina nie było w Polsce czarnoskórych elfów... to takie polskie. I właśnie z tego szydzi ten serial. I może dlatego tak bardzo mi się podoba.
Daję mocne osiem. Netflix - brawo! Dajcie drugi sezon ;)
osiem
Poniżej zwiastun