Ułatwienia dostępu

Dzieci zła - mini

dzieci zla s 1

Dzieci zła;
(Deca zla) - 2023
- twórcy: -
- wybrana obsada: Radovan Vujović, Jovana Stojiljković, Anica Dobra, Nikola Kojo, Ermin Sijamija;
- kategoria: mini, serial, europejskie, thriller, ekranizacja. Serbska serialowa propozycja.

Jeden z czołowych polityków opozycji zostaje brutalnie zamordowany za pomocą siekiery. Krwawa zbrodnia może zachwiać rządem więc ważne jest by sprawa została sprawnie wyjaśniona. Śledczy szybko typują podejrzanego, a następnie kompletują potrzebne dowody. Może ciut zbyt szybko. Adwokat Nikola Bobic niechętnie angażuje się w obronę podejrzanego, ale szybko odkrywa, że sprawa może mieć drugie dno, a poza tym zbyt wiele osób zachęca go do rezygnacji.

Fargo - sezon 5

fargo s 5

Fargo - 2023-2024;
- FX, sezon 5 (10 epizodów);
- twórca: Noah Hawley;
- wybrana obsada: Juno Temple, Jennifer Jason Leigh, David Rysdahl, Joe Keery, Lamorne Morris, Richa Moorjani, Sam Spruell, Dave Foley, Jon Hamm;
- kategoria: dramat, kryminał.

Ta historia ponoć się wydarzyła w Minnesocie w 2019 roku.
Dorothy jest spokojną żoną nieco ciapowatego sprzedawcy samochodów. Niczym się nie wyróżnia, aż do momentu, w którym ktoś próbuje Dorothy porwać. Kobieta nie bez wysiłku wychodzi cało z opresji, ale przy okazji wzbudza zainteresowanie służb. Kim tak naprawdę jest Dorothy. Pojawiła się nagle i nikt nie zna jej prawdziwej przeszłości, a ta jest dużo bardziej pasjonująca niż rola matki smażącej naleśniki.
Ta przeszłość, w postaci szeryfa z Dakoty Północnej upomina się o Dorothy, a w zasadzie Nadine i nie zamierza odpuścić.

Siła strachu - 2005

sila strachu 2005

Siła strachu,
(Hide and Seek) - 2005;
- reżyseria: John Polson;
- scenariusz: Ari Schlossberg;
- wybrana obsada: Robert De Niro, Dakota Fanning, Famke Janssen, Elisabeth Shue, Amy Irving, Dylan Baker.
- kategoria: film, thriller.


Doktor David Callaway po samobójstwie żony postanawia przenieść się z córeczką w nowe miejsce. Tu na spokojnie będą mogli przetrawić traumę, a może z czasem rozpocząć nowe, udane życie. Duży dom, ogród i bardzo spokojna okolica wydają się być idealnym miejscem.
Dosyć szybko Callaway odkrywa, że z młodą nie będzie tak łatwo. Dziewczynka zaczyna opowiadać o swoim tajemniczym przyjacielu Charliem, który wydaje się być nieco makabryczny. Czy to wytwór wyobraźni, a może córka kogoś poznała? W obliczu dziwnych zachowań córki ta kwestia wymaga pilnego wyjaśnienia.

Fallout - sezon 1

fallout s 1

Fallout,
- twórcy: Geneva Robertson-Dworet, Graham Wagner;
- Amazon, sezon 1, 2024;
- wybrana obsada: Ella Purnell, Aaron Moten, Moises Arias, Walton Goggins, Kyle MacLachlan, Leslie Uggams, Michael Emerson;
- kategoria: serial, adaptacja, science-fiction, akcja.

Największe (do tej pory) serialowe zaskoczenie tego roku. Nie sądziłem, że ekranizacja gry komputerowej, której nie znam (serio), aż tak przypadnie mi do gustu.
Wszystko zaczyna się w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Amerykańskie społeczeństwo cieszy się codziennością pomimo widma wojny nuklearnej. No bo przecież nikt nie będzie na tyle szalony by naprawdę użyć takiej broni. Żadne państwo sobie na to nie pozwoli. Państwo nie...

Ferrari - 2023

ferrari 2023

Ferrari - 2023;
- reżyseria: Michael Mann;
- scenariusz: Troy Kennedy-Martin;
- wybrana obsada: Adam Driver, Penélope Cruz, Shailene Woodley, Patrick Dempsey;
- kategoria: film, biograficzny, dramat.

Fragment biografii o słynnym Enzo Ferrari, który po zakończeniu sportowej kariery musi zmierzyć się z widmem bankructwa swojej firmy. Jego auta nie osiągają sukcesów z wyścigach, a bez tego i sprzedaż słabo idzie.
Jakby tego było mało jego żona, a zarazem wspólniczka dowiaduje się o nieślubnym synu Enzo. Mnóstwo kłopotów, ale też wiara, że w końcu los się odmieni. Wiara w zespół, a przede wszystkim w swoje umiejętności.

Pogromcy duchów: Imperium lodu - 2024

ghostbusters imperium lodu 2024

Pogromcy duchów: Imperium lodu,
(Ghostbusters: Frozen Empire) - 2024;
- reżyseria: Gil Kenan;
- scenariusz: Gil Kenan, Jason Reitman;
- wybrana obsada: Paul Rudd, Carrie Coon, Finn Wolfhard, Mckenna Grace, Kumail Nanjiani, Celeste O'Connor, Dan Aykroyd, Bill Murray, Ernie Hudson;
- kategoria: film, familijny, science fiction, komedia.

 

Chciałem kolejnych Pogromców duchów to ich dostałem. Akcja tej części wraca do Nowego Jorku, do kultowej remizy strażackiej. Miejscowy magazyn duchów wydaje się być już przepełniony, ale w całkiem innym miejscu powstaje nowa siedziba Ghostbusters z olbrzymim magazynem. W nowym miejscu trwają też badania nad zjawiskami nadprzyrodzonymi oraz przedmiotami, które mają pewne właściwości. I właśnie tam trafia rekwizyt, którego otwarcie powoduje uwolnienie bardzo niebezpiecznego przedstawiciela innego świata. I wiecie co?

Winter is Coming

Nowy Jork zalewa lód, a awolniony stwór chce przejąć władzę nad światem.

Pan i Pani Smith - sezon 1

pan i pani smith s 1

Pan i Pani Smith,
(Mr. & Mrs. Smith);
- twórcy: Donald Glover, Francesca Sloane;
- Amazon, sezon 1, 2024;
- wybrana obsada: Donald Glover, Maya Erskine, Ron Perlman, Paul Dano, Wagner Moura, Maya Erskine,
- kategoria: serial, sezon, komedia, akcja.

On i Ona dostają wymarzoną pracę. Mają tworzyć fikcyjne małżeństwo i przyjmować szpiegowskie misje. Pan i Pani Smith bez wahania wykonają każde, nawet wyjątkowo krwawe zadanie. Są sprawni fizycznie, znają techniki walki, znakomicie posługują się bronią, ale jednocześnie są w pewien sposób nieporadni. Kolejne misje uczą ich współpracy, a z czasem coś między nimi zaiskrzy.
Serial bazuje na kultowym już filmie z 2005 roku, w którym to Angelina Jolie i Brad Pitt również tworzyli zabójcze małżeństwo Smith.

Diuna: Część druga - 2024

diuna 2 2024

Diuna: Część druga,
(Dune: Part Two) - 2024;
- reżyseria: Denis Villeneuve;
- scenariusz: Jon Spaihts, Denis Villeneuve;
- wybrana obsada: Timothée Chalamet, Zendaya, Austin Butler, Rebecca Ferguson, Javier Bardem, Josh Brolin, Austin Butler, Florence Pugh, Dave Bautista, Christopher Walken, Charlotte Rampling;
- kategoria: film, science-fiction, ekranizacja.

Książe Paul Atryda przechodzi duchowo-fizyczną podróż by stać się Muad'Dib. Pod ty imieniem może stać się człowiekiem z przepowiedni. Człowiekiem, który ma wyzwolić Diunę z rąk ciemiężców.
Znakomita muzyka i warstwa wizualna sprawiają, że ten film i świat może fascynować. Są momenty, że faktycznie czuć ciary na skórze. Efekty specjalne są na najwyższym poziomie. Szkoda tylko, że pod wzgledem prowadzenia narracji wieje nudą. Poszczególne sceny są przeciągnięte w nieskończoność, a wiele z nich trwa w milczeniu bohaterów.

Historie nie do opowiedzenia - 2022

historie nie do opowiedzenia 2022

Historie nie do opowiedzenia,
(Historias para no contar) - 2022;
- reżyseria: Cesc Gay;
- scenariusz: Cesc Gay;
- wybrana obsada: Verónica Echegui, Maribel Verdú, José Coronado, Antonio de la Torre;
- kategoria: komedia, film, hiszpańskie.

 

Zbiór pięciu krótkich nowel filmowych, których akcja skupia się wokół uczuć i problemów z nimi związanych. Nowele nie są ze sobą w żaden sposób powiązane, ale sposób opowiadania może się podobać. Prosty język, mili bohaterowie, niezły przekaz. Szkoda tylko, że zabrakło w tej koncepcji klamry spinającej opowiedziane historie. Najbardziej podobała mi się pierwsza nowela. Miała w sobie fajny power, który przypominał mi stare komedie romantyczne. Na tym należało zrobić cały film.

Arktyka - 2018

arktyka 2018

Arktyka,
(Arctic) - 2018;
- reżyseria: Joe Penna;
- scenariusz: Joe Penna, Ryan Morrison;
- wybrana obsada: Mads Mikkelsen;
- kategoria: film, dramat, europejskie.

W środku Arktyki rozbija się samolot. Przeżył tylko jeden mężczyzna, który teraz musi podjąć decyzję czy czekać na ratunek czy też ruszyć w poszukiwaniu tymczasowej bazy naukowej. Nie mu tu dobrej decyzji - oba rozwiązania dają niskie szanse na przeżycie. Co wybrać? Okoliczności zmuszą rozbitka do jeszcze trudniejszych decyzji. Człowiek w kontrze do bezlitosnej natury. W takich okolicznościach widać jak marne i kruche jest ludzkie życie. Nawet w czasach wszechogarniąjej dominacji człowieka i jego technologii.
Jest to praktycznie film jednego aktora. Genialny Mads. Znakomite kino.