Ułatwienia dostępu

mistrzowie komiksu

 • Western

  western

  Western;
  - autor: Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme;
  - Wydawictwo: Egmont Polska, 2020;
  - kategoria: komiks, Mistrzowie Komiksu.

  W 1856 roku Indianie napadli na dyliżans zamożnej rodziny. Większość osób zamordowali, ale wśrod ofiar nie znaleziono ciała czteroletniego chłopaka. Przez lata jego stryj poszukuje informacji o zaginionym i po dziesięciu latach od zdarzenia znajduje ślad prowadzący do chłopaka. Ponoć został porwany i wychowany przez Indian. Historia brzmi prawdopodobnie i stryj bez wahania udaje się na miejsce spotkania.. cudowne odnalezienie chłopaka jest oczywiście oszustwem, ale poszukujący dziecka również nie miał czystych intencji. Sprawa szybko się komplikuje. Jest strzelanina i jedyną ocalałą osobą jest chłopak, który udawał porwanego. W wieku czternastu lat musi zacząć żyć na swoją rękę..

  Czytaj więcej

 • Potwór - Enki Bilal

  potwor

  Potwór
  - autor: Enki Bilal;
  - Egmont Polska, 2020;
  - kategoria: komiks, Mistrzowie Komiksu.

  Bilal ponoć polecał Metronom'a a więc po lekturze tego ostatniego postanowiłem spróbować Bilal'a, który od dawna grzeje miejsce na moich półkach. Po lekturze albumu zbiorczego mam pewien mętlik w głowie.
  Specyficzna kreska wymykająca się konturom idealnie współgra z fabułą, któa również wymyka się prostym schematom. Bo czymże jest Potwór? Dystopijną opowieścią, wariacją o tożsamości, a może próbą poszukiwania istoty ludzkiej egzystencji. W recenzjach mamy tropy kierujące do rozliczeń z historią Jugosławii. Jak dla mnie to wszystko nie wyczerpuje tematu. To tak samo jak z filmami Lynch'a. Każda interpretacja jest zamykająca i w pewien sposób krzywdząca.

  Czytaj więcej

 • Will Eisner - Umowa z Bogiem. Trylogia: Życie na Dropsie Avenue

  umowa z bogiem

  Umowa z Bogiem. Trylogia: Życie na Dropsie Avenue,

  (The Contract With God Trilogy: Life on Dropsie Avenue),
  - twórca: Will Eisner;
  - Egmont Polska, 2007;
  - seria: Mistrzowie Komiksu;
  - kategoria: komiks.

  Drugi przeczytany album Einser'a (tym razem pozycja z mojej biblioteczki).
  Album składa się z trzech niezależny, ale uzupełniających się części.

  Umowa z Bogiem - opowiada o żydzie, który po śmierci swojego dziecka zrywa zawartą z Bogiem umowę i zostaje kamienicznikiem. Jego życie totalnie się odmienia, ale czy przez to staje się bardziej spełnionym człowiekiem? Jest to najsłabsza część trylogii.

  Siła życiowa - składa się z kilku historyjek, których bohaterowie zmagają się z przeciwnościami losu. W tle mamy Wielki Kryzys, faszyzm, który rodzi się w Europie, ale jego skutki są odczuwalne w Nowym Jorku, a także rosnącą przestępczość, która sprawia, że wartość życia maleje. Każda ta z okoliczności potrafi przywrócić życie do góry nogami, ale bohaterowie nadal trwają, nadal żyją, nadal walczą o każdy dzień. Co nadaje ludziom tak wielką siłę przetrwania? Chodzi o samo życie czy też coś więcej?

  Czytaj więcej

 • Will Eisner - Nowy Jork. Życie w wielkim mieście

  nowy jork zycie w wielkim miescie

   

  Nowy Jork. Życie w wielkim mieście,
  (New York: Life in the Big City)
  - autorzy: Will Eisner;
  - seria: Mistrzowie Komiksu;
  - wydawnictwo: Egmont Polska, 2008;
  - kategoria: komiks;


  Pierwszy tytuł Eisnera, który trafił do mojej biblioteczki (póki co tymczasowo - pożyczony). Autor wiele razy przejawiał się w rozmowach o komiksie, ale jakoś nie po drodze mi było. Cieszę się, że to uległo zmianie. Już wstęp do albumu (Neil Gaiman) uzmysłowił mi, że mamy do czynienia z autorem wyjątkowym.
  Nowy Jork to cztery niezależne tytuły, które składają się z wielu krótkich historyjek, których akcja dzieje się w wielkim mieście. Eisner skupia się na tym co z pozoru jest mało istotne (elementy przestrzenne miasta), czy też odkrywa przed nami nieoczywiste znaczenia pojęć, rzeczy, które nas otaczają. Budynki, które 'żyją' historiami swoich mieszkańców. Wchłaniają je i sprawiają, że są niepowtarzalne. Ciekawe uwagi dotyczą też mieszkań - marzenie wielu, które często staje się więzieniem.

  Czytaj więcej