Ułatwienia dostępu

Kultura Gniewu

kultura gniewu

Opis wydawcy: 
"Kultura Gniewu publikuje komiksy z całego świata, przeznaczone dla dojrzałego czytelnika, jak i dzieci (seria krótkie gatki). Wśród albumów wydanych przez kulturę gniewu znajdują się m.in. komiksowe reportaże Guya Delisle'a, klasyka komiksu („Kot Fritz” Roberta Crumba), czy opowieści o problemach współczesnego świata („Bez komentarza” Ivana Bruna, „Przybysz” Shauna Tana). W katalogu wydawnictwa znajdują się też ambitne pozycje dla dzieci i młodzieży („Łauma” Karola Kalinowskiego, „Norka zagłady” Tomka Samojlika). Dbałość o jakość artystyczną i edytorską publikowanych komiksów przyniosła oficynie wiele nagród i wyróżnień."

Jesteś przedstawicielem wydawnictwa? Zapraszam do współpracy. 

 • Wiedźmun. Tom 3. Najmniej spodziewany zwrot akcji

  wiedzmun t 3

  Wiedźmun. Tom 3. Najmniej spodziewany zwrot akcji
  - autor: Tomasz Samojlik;
  - Kultura Gniewu - 2023;
  - kategoria: komiks, Krótkie Gatki, literatura polska.

  Po bardzo słabym drugim tomie dostaliśmy trzecią, całkiem udaną finałową część.
  Fabuła jest spójna, a całość domyka się w ładny sposób.
  Dowiedzieliśmy się z tego tomu jak rozpoczęły się wędrówki pomiędzy wymiarami i kto jako pierwszy doświadczył tego 'zaszczytu'. Wyjaśnia się też znaczenie hełmu i konsekwencje jego braku.

  Czytaj więcej

 • Opowieści Grabarza

  opowiesci grabarza

  Opowieści Grabarza;
  - autor: Piotr Wojciechowski;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2024;
  - kategoria: komiks, literatura polska.

  Jest sobie mała wieś, a w niej biedni mieszkańcy, proboszcz i On. Józek, z zawodu, i z pochodzenia, Grabarz. Józek lubi swoją pracę, ale bardziej od niej lubi bimber dostarczany przez miejscowego "przedsiębiorcę".
  Józek ma proste życie, ale czasem nawiedzają go różne stwory, duchy, diabły. Nie jest to jakiś problem bo Józek nie jest strachliwy, ale ich odwiedziny mogą nie spodobować się proboszczowi, a Józek szefowi nie chciałby podpaść.

  Czytaj więcej

 • Bomba

  bomba

  Bomba;
  - autorzy: Alcante, Laurent-Frédéric Bollée, Denis Rodier;
  - tłumaczenie: Jakub Syty;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2023;
  - kategoria: komiks.

  To miał być piewszy album przeczytany w 2024 roku, ale z kilku powodów musiałem go przełożyć na później. Nie lubię w krótkim czasie 'konsumować' dzieł traktujących o jednym temacie. Był odwlekany seans Oppenheimer'a to komiks musiał odczekać.
  Bomba to znakomicie opowiedziana historia powstania Bomby atomowej. To nie tylko projekt Manhattan, wspomniany Oppenheimer, czy też gadżet. To wyścig powiędzy potęgami, którego celem było zbudowanie broni, której nigdy nie będzie chciał użyć. Oczywiście natura ludzka jest taka, że jak broń ma, to zawsze użyje. Przynajmniej raz, a może dwa, a może... może się zatrzymajmy.

  Czytaj więcej

 • Będziesz smażyć się w piekle

  bedziesz smazyc sie w piekle

  Będziesz smażyć się w piekle;
  - autor: Krzysztof Owedyk;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2016;
  - kategoria: komiks, literatura polska.

  Tarantul, młody, naprawdę zdolny gitarzysta, w końcu spełnia swoje największe marzenie. Zostaje przyjęty do metalowego zespołu Deathstar. Teraz życie chłopaka ma zmienić się na lepsze. Koniec z chałturami i dawaniem lekcji gry na gitarze. Teraz mają być stałe trasy koncertowe ze znanym zespołem. Kasa powinna lać się szerokim strumieniem... może przynajmniej ciurkiem, ale czasem coś. Rzeczywistość jest brutalna. Na czele zespołu stoi Lord Solo, który zarządza kasą, trasą i twórczością. Deathstar to on... a to znaczy, że pozostali członkowie się nie liczą. Chłopaki często dokładają do interesu, a trasa po USA nie przynosi takich dochodów na jakie liczyli. Dla Tarantula to ciężka sytuacja. Spełnia marzenie, ale jest kompletnie bez kasy, a z czegoś musi utrzymać rodzinę.

  Czytaj więcej

 • Prosiacek X

  prosiacek x

  Prosiacek X;
  - autor: Krzysztof Owedyk;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2012;
  - kategoria: komiks, literatura polska.

  Zbiór krótkich komiksów Owedyka napisanych pomiędzy 2010 a 2012 rokiem.
  Zbiór w wielu powodów niewygodny, uwierający, niepoprawny. Zbiór piętnujący nasze cechy narodowe, nasze przywary i zachowania. Żyjemy w kraju, w którym każdy potrafi znaleźć swojego wroga. W kraju wiecznego sporu politycznego, w którym nadużywamy inwektyw, a potem chętnie idziemy do kościoła udają pobożnego katolika. A w zasadzie nie udając. Przecież nie robimy nic złego, to te ch...je nas sprowokowały.

  Czytaj więcej

 • Niedoskonałości

  niedoskonalosci

  Niedoskonałości;
  - autor: Adrian Tomine;
  - tłumaczenie: Agnieszka Murawska;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2010;
  - kategoria: komiks.

  Ben Tanaki niewiele w życiu osiągnął. Rzucił studia, pracuje w podrzędnym kinie, ma niewielu przyjaciół, a jedyne co ma jakąś wartość to związek. Do czasu. Ben jest malkontem, który potrafi wszystko skrytykować, nie docenia tego co ma i na każdy temat ma swoje nieomylne zdanie. Ma kochającą dziewczynę, ale Ben cały czas tęsknie patrzy w stronę białych dziewczyn. Związek z Azjatką wydaje się mu zbyt zwyczajny. Chce się poczuć wyjątkowo. Marzy, ale nic nie robi w tej materii.

  Czytaj więcej

 • Zamek Śpiący

  zamek spiacy

  Zamek Śpiący;
  - autorzy: Linda Medley;
  - tłumaczenie: Agnieszka Murawska, Marceli Szpak;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2023;
  - kategoria: komiks.

  Była sobie kiedyś historia. Że był król i królowa i że bardzo chcieli mieć dzieci. Gdy w końcu pojawiła się córka to razem z przekleństwem. W wieku nastu lat ma się zranić i zasnąć na sto lat. Historię wszyscy znamy. Klątwa się spełniła i księżniczka zasnęła, a kiedy się obudziła po stu latach rozejrzała się i pojechała w swoją stronę. Pozostał zamek, który przez te sto lat lekko podupadł. Teraz nie ma władcy ale już nie jest chroniony żadnym czarem i można w nim zamieszkać... życie nie znosi pustki.
  To tylko początek tej szkatułkowej historii. Nowi mieszkańcy Zamku to nowe historie i uwaga - oni też snują kolejne historie. Czasem zabawne, czasem mniej... ale wszystkie są głęboko zakorzenione w kulturze. Bez problemu znajdziecie w nich inspiracje znanymi legendami, ale sposób ich opowiadania może zaskoczyć.

  Czytaj więcej

 • Fugazi Music Club

  fugazi

  Fugazi Music Club;
  - autorzy: Marcin Podolec;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2013;
  - kategoria: komiks.

  Komiks, który jest zapisem wspomnień Waldemara Czapskiego - współzałożyciela warszawskiego klubu Fugazi. Klubu, który działał w 1992 roku. Klub założony przez pasjonatów, którzy nie mieli pojęcia o prowadzeniu interesów, nie wytrzymał kontaktu z rzeczywistością. Dilerzy, skinheadzi, gangsterzy i cwaniacy to była codzienność. A z zalet? Przez jedenaście miesięcy działalności w klubie wystąpiły chyba wszystkie ówczesne znane kapele rockowe. Wystarczy wymienić kilka: Kult, Hey, Wilki, Brygada Kryzys, Armia, Elektryczne Gitary, Post Regiment, Dżem, Acid Drincers, Closterkeller, Voo Voo. Wymieniam z pamięci więc wiele pominąłem. Z klubem współpracował Owsiak, Kotański, Niedźwiecki czy Wojewódzki.
  Z drugiej strony wiele klubów powstało i przepadło bez śladu. Zostały wspomnienia i niewyraźne zdjęcia.

  Czytaj więcej

 • Bezdomne wampiry o zmroku

  bezdomne wampiry o zmroku

  Bezdomne wampiry o zmroku;
  - autor: Tadeusz Baranowski;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2022;
  - kategoria: komiks, literatura polska.

  Tak sie złożyło, że wylądowałem w tym roku na Łódzkim Festwalu Komiksu, a skoro już byłem w Łodzi to postanowiłem odwiedzić świeżo otwarte Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Podzczas zwiedzania tego przybytku (warto!) zdałem sobie sprawę, że nadal mam wielkie tyły jeśli chodzi o znajomość polskiego komiksu. Kilku autorów już znam, ale wiele jeszcze przede mną. Taki Tadeusz Baranowski - znam kreskę - ale żebym czytał? No nie. I to trzeba było nadrobić. Zaczynam poznawanie Baranowskiego od Szlurpa i Burpa, czyli bezdomnych wampirów i ich przygód. Znalazłem na swojej półce (robię zakupy na zapas) najnowsze, w pełni kompletne wydanie od Kultury Gniewu i chętnie przystąpiłem do lektury.

  Czytaj więcej

 • Zmarszczki

  zmarszczki

  Zmarszczki,
  - autor: Paco Roca;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2023;
  - kategoria: komiks.

  Emilio, w pan w starszym wieku na co dzień całkiem dobrze prosperuje. Czasem zapomina, że już jest emerytem, myli słowa, pory roku. Ciało sprawne, ale umysł już nie ten. Gdy trafia do domu spokojnej starości dostaje miejsce w dwuosobowym pokoju. Jego towarzyszem jest Miguel - wesoly cwaniaczek, który z werwą wprowadza Emilia w nowy świat. Świat, który mocno różni się od tego wszystkiego co Emilio znał wcześniej. Obecnie najważniejsza jest rutyna, posiłki, gry, uspokajające programy w telewizji. Ogólnie mówiąc nuda. Ci, którzy mają jeszcze werwę to próbują humorem urozmaicić sobie codzienność. Miguel jest w tym mistrzem.

  Czytaj więcej

 • Wiedźmun. Tom 2. Przed wyprawą zbierz drużynę

  wiedzmun t 2

  Wiedźmun. Tom 2. Przed wyprawą zbierz drużynę
  - autor: Tomasz Samojlik;
  - Kultura Gniewu - 2023;
  - kategoria: komiks, Krótkie Gatki, literatura polska.

  Pisząc notkę o pierwszej części wyraziłem zaniepokonie cyklem wydawniczym. Pierwszy tomik wyszedł w 2020 roku, a drugi w 2023. Jak dla mnie to zdecydowanie za długi okres.
  Musiałem chwilę się zastanowić o co chodzi w fabule zanim się połapałem. Nie żeby była jakoś rozbudowana, ale fajnie byłoby wiedzieć z czym mamy do czynienia.
  Wiedźmun i Dżenifer znów się spotykają. Oboje chcą tego samego więc są w pewien sposób zmuszeni do współpracy. Poszukują magicznego aurergium, które potrafi ożywiać roboty. Jest też pewne dziecko do uratowania, które wydaje się być źródłem wielkiej mocy... Mam wrażenie, że gdzieś to już czytałem. W tym tomiku jest trochę więcej akcji, ale gdzieś po drodze czmychnął mi sens tej historii (patrz akapit 1).

  Czytaj więcej

 • Celestia

  celestia

  Celestia,
  - autor: Manuele Fior
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2023;
  - kategoria: komiks.

  Skusiłem sie na nowy album autora '5000 kilometrów na sekundę'.
  Nie miałem wielkich oczekiwań, ale zakup przekonał mnie, że z rezerwą muszę podchodzić do komiksowych zapowiedzi.
  Jest świat przyszłości. Życie toczy się tylko na małych wyrwanych z niebytu wyspach. Do jednej z takich wysepek zalicza się Celestia, a na nie Pierrot i Dore próbują przeżyć chowając się poza wzrokiem telepatów. Ich ucieczko-wędrówka wymyka się z tradycyjnego pojęcia czasu i przestrzeni. To podróz w głąb: siebie, świata, nie wiem. Przyznaję, że fabulara istota tego albumu całkowicie mi umknęła. Nie wstydzę się przyznać, że nie zrozumiałem tego komiksu.

  Czytaj więcej

 • Jeż Jerzy. Dzieła zebrane tom 1

  jez jerzy t 1

  Jeż Jerzy. Dzieła zebrane tom 1
  - autorzy: Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2018;
  - kategoria: komiks, Jeż Jerzy, literatura polska.

  Po kilku latach siedzenia w komiksach w końcu sięgnąłem po Jerzego Jeża.
  Pierwszy tom dzieł zebranych składa się z trzech części:
  1. Nie dla dzieci - krótkie historie przybliżające nam postać młodego deskorolowca.
  2. Wróg publiczny - skoro już poznaliśmy tego lekkoducha to wiemy, że nie ma on łatwo. Wszyscy chcą go dopaść. Policja, skini, dresy. W sumie u wszystkich trochę podpadł, ale przeważnie udaje mu się z wdziękiem poradzić.. a czasem trza uciekać... a czasem się cieszyć, że łomot nie był taki mocny jak się zapowiadał.
  3. Egzorcysta - skoro dresy nie stanowią większego problemu to może niechaj Jerzy się zmierzy z diabłem? Antychrystem, który ma przyjść w chwale itp. Jeż Jerzy normalnie olałby temat, ale los, fatum, przepowiednia chce by to on był kluczem dla tego całego powrotu. Jeż Jerzy dostaje nieoczekiwaną pomoc. Ksiądz zawsze chętnie pogoni diabła. W sumie to dziwne, że ksiądz jest pozytywną postacią.

  Czytaj więcej

 • Czarna studnia

  czarna studnia

  Czarna studnia;
  - autorzy: Igor Jarek, Judyta Sosna;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2019;
  - kategoria: komiks, literatura polska.

  Trzech górników umawia się po szychcie ze swoim kierownikiem. Mają browary, coś do jedzenia, ale nie wiedzą dlaczego kierownik ich poprosił o spotkanie. Okazuje się, że przyprowadza syna właściciela kopalni, który chce studiować etnologię. Mężczyźni początkowo są oburzeni. Znów jakiś gorol będzie pisał farmazony o górnikach i śląsku, ale z czasem otwierają się i zaczynają rozmawiać. Z tych opowieści wyłania się świat, który powoli odchodzi do przeszłości. To rzeczy nie tylko fedrowaniu, sporo tu o relacjach rodzinnych, marzeniach, rozczarowaniach... a może po prostu o życiu i przypadku? Może warto się odważyć i posłuchać co inni mają do powiedzenia. Też powinienem to u siebie zmienić. Przestać być tak zamkniętym i skupionym na własnym osądzie.

  Czytaj więcej

 • Męska skóra

  meska skora

  Męska skóra,
  - autorzy: Hubert Boulard, Frédéric Leutelier;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2022;
  - kategoria: komiks.

  Włoski renesans. Bianka jest dobrze wychowaną, nie brzydką dziewczyną z dobrego domu. Niedługo jej życie ma się całkowicie zmienić bo ma wyjśc za mąż za chłopaka, który ma zapewnić jej dobre życie. Nie byłoby w tym nic złego gdyby Bianka znała swojego narzeczonego. Czy zakontraktowane małżeństwo może być szczęśliwe? Rozterki Bianki nie są tajemnicą. Pomóc postanawia jej ciotka, która wręcza dziewczynie "Męską skórę", która od pokoleń jest w posiadaniu rodziny. Dzięki niej dziewczyna może przybrać męską postać i w ten sposób poznać swojego narzeczonego. Genialny plan, ale pierwsze wrażenia nie są zbyt dobre. Wygłada na to, że chłopak całkowicie się nie nadaje na męża a poza tym coraz chętniej zerka młodzieńca, którym jest przebrana Bianka.

  Czytaj więcej

 • Kinderland

  kinderland

  Kinderland;
  - autor: Mawil;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2018
  - kategoria: komiks.

  Ostatnie dni trwania Niemieckiej Republiki Demokratycznej opowiedziane z punktu widzenia dziecka. Mirco nie jest zbyt lubiany w szkole. Łobuzy z wyższych klas uważają go za skarżypytę, tchórza i kujona, a w klasie też nie ma zbyt wielu przyjaciół. Jedyne w czym jest dobry to gra w Ping Ponga. Nie ma paletki, ale zawsze można grać książką. Jest samotnym dzieciakiem, ale wiele się zmienia gdy zaczyna się przyjaźnić z chłopakiem, który właśnie został przeniesiony do szkoły. Torsten nie należy do pionierów, jest porywczy i i obrażalski, ale pomimo tych wad chłopcy znajdują wspólny język.

  Czytaj więcej

 • Pan Żarówka

  pan zarowka

  Pan Żarówka;
  - autor: Wojtek Wawszczyk;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2018;
  - kategoria: komiks, literatura polska.

  Dziwna to opowieść. Kilkuletni chłopiec ma niezwykły wypadek. Po wypadku w hucie wszystkie jego organy zostały wypalone i zostały tylko trzy druciki. Chłopiec po czasie odkrywa, że jak włoży palce do gniazdka to zaczyna świecić... no i mocno grzać.. niezwykłe prawda? Rodzice Żarówy też mają swoje dolegliwości. Ojciec jest płaski jak naleśnik, a mama? Mama w pracy też ma wypadek i się złamała na pół. Czy cierpią? Tak, ale żyją i nadal się kochają... wzajemnie sobie pomagają aż do czasu wyjazdu Żarówy na studia. Tu chłopak próbuje odkryć swoje miejsce w życiu. Po co mu świecenie skoro nie wie co z nim ma zrobić?

  Czytaj więcej

 • Chłopiec z gór

  chlopiec z gor

  Chłopiec z gór,
  - autorzy: Amélie Fléchais, Séverine Gauthier;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2022;
  - kategoria: komiks, Krótkie Gatki.

  Wnuczek z dziadkiem lubią podróżować. Pewnego dnia dziadek oznajmia, że góry, które mu wyrosły na plecach są już zbyt ciężkie i musi zakończyć podróz. Jedyne co może pomóc to najsilniejszy z silnych wiatrów.. a tem mieszka w wysokiej górze. Chłopiec bez wahania wyrusza na poszukiwania. Podczas swojej wyprawy będzie miał wiele przygód i nauczy się co nieco przyjaźni i życiu.

  Czytaj więcej

 • Wszystko zajęte

  wszystko zajete

  Wszystko zajęte;
  - twórca: Marcin Podolec;
  - Kultura Gniewu, 2012;
  - kategoria: komiks, literatura polska.

  Akcja dzieje się w Łodzi. Dwóch braci prowadzi interes funeralny. Sprawy słabo idą, ale w końcu ludzie muszą umierać. Przemysł pogrzebowy nie kojarzy się zbyt miło ale może w życiu prywatnym jest lepiej? Nic z tych rzeczy. Życie osobiste również jest w zapaści. Komiks ma dołujący charakter i ciężką atmosferę.

  Czytaj więcej

 • Stworzyć komiks - Scott McCloud

  stworzyc komiks

  Stworzyć komiks,
  - autor: Scott McCloud;
  - Kultura Gniewu, 2022;
  - kategoria: komiks.

  Po znakomitym Zrozumieć komiks Mccloud zabrał się za szczegółową analizę komiksu pod kątem jego tworzenia. Stworzył zaawansowany poradnik dla wszystkich kochający tą dziedzinę sztuki. Stworzyć komiks pozycja przede wszystkim dla osób próbujących tworzyć komiksy, ale jestem przekonany, że odbiorcy, pasjonaci również znajdą tu coś dla siebie. Ta książka, a w zasadzie komiks pozwoli zrozumieć jak należy przyłożyć się do warsztatu i jak poszczególne twórcze wybory mogą wpłynąć na kształt ostateczny dzieła. Jako odbiorca momentami czułem się przytłoczony, ale też szczęśliwy, że mogę lepiej zrozumieć to medium.

  Czytaj więcej

 • Bardzo dzika opowieść #2: Mistrz Ryś

  bardzo dzika opowiesc t 2

  Bardzo dzika opowieść,
  Tom 2. Mistrz Ryś;
  - autorzy: Agata Mianowska, Marcin Podolec, Tomasz Samojlik;
  - Kultura Gniewu, 2020;
  - kategoria: komiks, Krótkie Gatki.

  Ryś został odnaleziony, ale poturbowany zwierzak nie specjalnie pali się do kolejnych walk o przyszłość rezerwatu. Bez Rysia rezerwat zostanie zamieniony w las, a ten będzie mógł zostać wycięty i zabetonowany. O wszystkim przesądzi specjalna kontrola, która ma stwierdzić czy teren powinien nadal podlegać ochronie. Mieszkańcy lasu przy wsparciu zwierząt "miejskich" będą probowali walczyć o swoj dom. Przeciwnikiem jest pewien mężczyzna, który zaśmieca las i terroryzuje jego mieszkańców. Walka wydaje się być przegrana, ale może, przy współpracy wszystkich zwierząt, uda się pokonać intruzów?

  Czytaj więcej

 • Zguba

  zguba

  Zguba,
  (The Lost Thing);
  - autor: Shaun Tan;
  - Kultura Gniewu, 2021
  - kategoria: komiks.

  Bardzo krótka hisoria od Shaun Tan'a.
  Chłopiec na plaży znajduje coś. Coś co nie powinno tam być, coś co wygląda na zgubione, całkowicie niedopasowane do miejsca. Próbuje znaleźć właściwe miejsce Zgubie, ale nigdzie nie pasuje. Wyrywa się wszelkim ramom i normom. Wszędzie jest "odstające". Co zrobić z takim czymś? Może po prostu zostawić i zapomnieć? Było i nie ma.. po co sobie zaplątać głowę... a może takich "rzeczy" jest dużo więcej? Skąd się biorą i co należy z nimi robić? Zastanówcie się przez chwilę.

  Czytaj więcej

 • Pinokio - Winshluss

  pinokio winshluss

  Pinokio;
  - autor: Vincent Paronnaud (Winshluss);
  - Kultura Gniewu, 2022;
  - kategoria: komiks.

  Przypadkiem końcówka roku mija mi z duża ilością tytułów z Kultury Gniewu. Na Pinokia polowałem przez kilka miesięcy, ale mój portfel został uratowany informacją o drugim wydaniu tego albumu.
  Jest to historia pewnego chłopca, stworzonego przez... no dobra bez przesady. Historię mniej więcej wszyscy znają. Tylko nie wszystkie wersje opowiadają o okolicznościach opuszczenia przez Pinokia domu stwórcy i jak w tym była rola jego żony. Wyobraźnia Winshluss'a nie ma granic i dlatego też komiks jest adresowany do dorosłego czytelnika. Zacznijmy od tego, że Pinokio nie miał być zabawką a robotem wojskowym, zaawansowaną bronią, która przez Krótkie Spięcie (uwielbiam ten film) ożyła i wyruszyła w podróż.

  Czytaj więcej

 • Bardzo dzika opowieść #1: Las złamanych serc

  bardzo dzika opowiesc t 1

  Bardzo dzika opowieść,
  Tom 1. Las złamanych serc;
  - autorzy: Agata Mianowska, Marcin Podolec, Tomasz Samojlik;
  - Kultura Gniewu, 2019;
  - kategoria: komiks, Krótkie Gatki.

  Jest pewien las, któremu grozi wycięcie i zabetonowanie. Przez długi czas miał swojego obrońcę w postaci Rysia, ale bohater zniknął bez śladu. Zamiast niego w lesie zaczynają się panoszyć agrasywne psy i ludzie. Do tego lasu trafia również kotka. Jest przypadkowym gościem w lesie - całe życie spędziła w sklepie zoologicznym, ale uciekła z transporu do schroniska. Razem z innymi, porzuconymi przez ludzi, zwierzętami postanawia walczyć o spójność i bezpieczeństwo lasu. Czy ma szanse? Niewielkie, ale może w grupie się uda.

  Czytaj więcej

 • Niepamięć absolutna

  niepamiec absolutna

  Niepamięć absolutna;
  - autorzy: Mariusz Pitura, Antoni Serkowski;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2022;
  - kategoria: komiks, antyutopia, literatura polska.

  Kolejny polski komiks, którego akcja dzieje się w przyszłości.
  Świat wykreowany pozornie jest całkiem różny od tego co znamy z otaczającej rzeczywistości. Przyszłość została totalnie zdominowana przez sztuczną inteligencję. I nie mam tu na myśli zjawisk makro, ale także sprawy drobne jak listy zakupów czy też zapamiętywanie pinów do systemów. Systemy mają służyć ludzkości, ale też wypierają ludzi z pewnych zawodów. Nawet policjanci stają się zbędni. Wszystko działa znakomicie pod warunkiem iż wierzymy w czyste intencje systemu. No oczywiście, że tak - przecież system nie ma intencji.. chyba..

  Czytaj więcej

Strona 1 z 2