Ułatwienia dostępu

książka

 • Porozmawiajmy o czymś przyjemniejszym

  porozmawiajmy o czyms przyjemniejszym

  Porozmawiajmy o czymś przyjemniejszym;
  - autor: Roz Chast;
  - wydawnictwo: Publicat, 2019;
  - kategoria: książka obrazkowa.

  Roz, gdy tylko miała taką okazję, opuściła dom rodzinny. Przez lata nie odwiedzała rodziców a gdy znów nawiązała z nimi bliższy kontakt odkryła, że nie są coraz młodsi, a ich zdrowie jest coraz słabsze. Do Roz dotarło, że to na niej, jedynej córce, spocznie obowiązek opieki nad schorowanymi rodzicami. Początkowo nie jest trudno, ale z czasem seniorzy wymagają coraz większej opieki, a co za tym idzie nakładów finansowych. Roz cała ta sytuacja przytłacza, ale próbuje zapewnić rodzicom jak najlepszą opiekę.
  Z jednej strony ta książka obrazkowa zachwyca podjętym tematem. W pewnym wieku każdy z nas będzie musiał się zmierzyć ze starością osób bliskich i dobrze jest nie wypychać tego tematu. To się stanie, nie możemy się do tego przygotować, ale też nie powinniśmy się tego bać. Starość jest naturalnym etapem życia.

  Czytaj więcej

 • Kołysanka - Maciej Siembieda

  kolysanka

  Kołysanka;
  - autor: Maciej Siembieda;
  - seria: Jakub Kania, Tom 5;
  - Agora, 2022;
  - kategoria: książka, literatura polska, kryminał.

  Prokurator IPN ma nowe zadanie. Zostało znalezione zdjęcie, które zostało wykonane w 1945 r. Najprawdopodobniej przedstawia osoby z NKWD, które mogą być odpowiedzialne za zbrodnie na miejscowej ludności. Zdjęć takich jest wiele, ale to jest wyjątkowe. Jedną z osób na zdjęciu jest znany, międzynarodowy kompozytor, a to wymaga wyjaśnienia. Kania prowadzi żmudne śledztwo, które prowadzi go w całkiem nieoczekiwanym kierunku.
  A co mamy w tle? Wielkich kompozytorów, historię Karola Goduli, skomplikowane relacje sąsiedzkie, a przede wszystkim historię pałacu w Kopicach. Pałacu, który obecnie nisczeje i niewiele wskazuje na to by to się miało odmienić (spory sądowe).

  Czytaj więcej

 • Czas wolny w PRL

  czas wolny w prl

  Czas wolny w PRL;
  - autor: Wojciech Przylipiak;
  - wydawnictwo: Muza, 2020;
  - kategoria: książka, literatura polska.

  O PRL już sporo napisano. Coraz więcej osób patrzy na ten okres w historii Polski z sentymentem - zapominając, że nie zawsze było różowo.
  Czas wolny, z zasady, powinien się dobrze kojarzyć i nie powinno mieć znaczenia w jakim ustroju się go spędza.
  Jestem z 1982 roku, a więc tylko trochę się załapałem na PRL. Wiele opisywanych form spędzania czasu doskonale pamiętam, ale nie ukrywajmy, że autor w znacznej mierze skupił się na dużych ośrodkach miejskich, a tu czas wolny wyglądał ciut inaczej. Nie zmienia to faktu iż ksiażka jest niezłym kompedium wiedzy na temat różnych form odpoczynku. Od wszelkiego rodzaju zbieractwa, hobby, różne zrzeszenia, aż po podróże. Każdy odopoczywał jak umiał, a państwo starało się odpowiednio mobilizować do aktywności. Tak by czas wolny nie był tylko okazją do picia.

  Czytaj więcej

 • Czerwony smok - Thomas Harris

  czerwony smok

  Czerwony smok;
  - autor: Thomas Harris;
  - Hannibal Lecter (tom 1),
  - wydawnictwo: Albatros, 2013
  - kategoria: kryminał-sensacja-thriller, książka.

  Krótki urlop rządzi się swoimi prawami. Coś trzeba czytać (zawsze na urlopie) no a komiksów to jednak szkoda. Przeważnie w takich sytuacjach losuję pozycję z półki i zabieram. Jak się zniszczy to nie będzie żal. No i wylosowałem Harris'a. Filmy oczywiście na podstawie książek widziałem, a Lecter zawsze będzie miał dla mnie twarz Hopkins'a. No ale nie o tym teraz. W Czerwonym smoku Hannibal jest postacią drugoplanową.
  Graham zostaje poproszony przez policję o pomoc w ujęciu maniakalnego zabójcy, którego media nazwały Zębową Wróżką. Morderca ma już na sumieniu dwie rodziny, a wiele wskazuje na to, że się powoli rozkręca. Graham starannie szuka tropów mogących go przybliżyć do rozwiązania sprawy, gdy czasu jest coraz mniej decyduje się na bardzo niebezpieczny krok i prosi o pomoc Hannibal'a Lecter'a. Nie wie jeszcze, że ta prośba będzie miała swoją cenę, a Zębowa Wróżka także skontaktuje się ze słynnym zabójcą.

  Czytaj więcej

 • Aktorki. Portrety - Łukasz Maciejewski

  aktorki portrety

  Aktorki. Portrety
  - autor: Łukasz Maciejewski
  - Świat Książki, 2015;
  kategoria: kino, literatura polska.

  Na okładce tej książki możemy przeczytać, że mamy tutaj "zapis niepublikowanych wcześniej rozmów, które Łukasz Maciejewski przeprowadził z każdą bohaterek".
  No i mam z tym mały problem. Znaczna część tej książki to przedstawianie dorobku artystycznego przedstawionych aktorek. W mojej ocenie autor na siłę próbuje wstawić za dużo dat i nazwisk. Sporą część zajmują też cytaty z innych wywiadów, z różnych źródeł. To sprawia, że te wszystkie Portrety i wywiady są takie poszatkowane. Myślę, że o wiele fajniej sprawdziłaby się formuła wywiadu rzeki.

  Czytaj więcej

 • Marszałek, ten od Reksia

  marszalek ten od reksia

  Marszałek, ten od Reksia;
  - autor: Helena Filek-Marszałek;
  - Wydawnictwo: Publicat, 2022
  - kategoria: książka, biografia.

  Przyznaję, że z radością sięgnąłem po ten tytuł. Chciałem poznać życie i osobę twórcy jednej z najbardziej rozpoznawalnych bajek PRL-u. Kto nie zna Reksia? Przez lata bawił, uczył, a także zdobywał nagrody. Ta książka opowiada nam trochę o twórcy tego sympatycznego pieska. Autorką jest żona Lechosława Marszałka, która próbuje nam przybliżyć trochę sylwetkę tego twórcy. Niestety nie jest to biografia udana. O samym Marszałku niewiele się dowiadujemy, a w książce jest stanowczo za dużo laurek. Co chwilę czytamy: znakomity, wspaniały, wyjątkowy, wybitny i tak dalej.
  Mam wrażenie, że autorka wiele elementów wolała zachować dla siebie, a biografię ograniczyła do sloganów. Nie jest też to historia Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Tutaj jest zbyt wiele braków i brak pewnego zdrowego dystansu.

  Czytaj więcej

 • Biedni w bogatym kraju. Przebudzenie z amerykańskiego snu

  biedni w bogatym kraju

  Biedni w bogatym kraju. Przebudzenie z amerykańskiego snu;
  - autor: Nicholas Kristof, Sheryl WuDunn;
  - Wydawnictwo Czarne, Seria Amerykańska, 2022;
  - kategoria: książka, reportaż, Stany Zjednoczone.


  Od kilku już lat jestem fanem i czytelnikiem Serii Amerykańskiej Wydawnictwa Czarne. Przeczytałem zaledwie kilka pozycji, ale pomogły mi one rozumieć współczesną Amerykę i jej problemy. Z wszystkich tych pozycji wyłania się smutny obraz wielkiego kraju, który chyli się ku upadkowi. Jeśli nie macie czasu bądź chęci czytania wielu tomów o Stanach to możecie sięgnąć tylko do Biednych w bogatym kraju. Ten tom przedstawia wiele problemów współczesnych Stanów Zjednoczonych. Jakie to problemy? Narkomania nakręcana lekami, bezdomność, niskie płace, niesprawiedliwy podział dóbr prywatny system więziennictwa, fatalny system edukacji, rasizm. Wymieniać można długo, ale te wszystkie problemy są wzajemnie powiązane i póki co nie widać woli i możliwości by powoli je rozwiązywać. Wiele osób twierdzi, że amerykański system gospodarczy jest najlepszy na świecie. Niskie podatki i każdy może decydować o swoim losie.

  Czytaj więcej

 • Koniec świata w Breslau - Marek Krajewski

  koniec swiata w breslau

  Koniec świata w Breslau,
  - autor: Marek Krajewski;
  - seria: Eberhard Mock, Tom 2;
  - W.A.B., 2004
  - kategoria: kryminał, książka, literatura polska;

  Lata dwudzieste. W zimowym Breslau dochodzi do serii morderstw. Pozornie nic ich nie łączy, ale zastanawia, że na każdym miejscu zbrodni jest zostawiona kartka z kalendarza. Czy to przypadek, a może seryjny morderca chcący coś ogłosić?
  Mock zostaje przydzielony do tej sprawy, ale chwilowo ma inne priorytety. Alkohol, zamiłowanie do pracy oraz skłonność do przemocy sprawiają, że od Mock'a odchodzi żona. Oczywiście Mock nie może tego tak zostawić. Za wszelką cenę próbuje ją odnalaźć, a to sprawia, że mocno zaniedbuje pracę.

  Czytaj więcej

 • Nieładnie. Wielka księga fakapu

  nieladnie

  Nieładnie. Wielka księga fakapu
  - autor: Kamila Szcześniak,
  - Wydawnictwo RM, 2021;
  - kategoria: komiks, literatura polska

  Krótka książeczka będąca zbiorem grafik pochodzących z profili społecznościowych autorki. Większość z nich porusza kwestię totalnego rozdźwięku pomiędzy tym co się nam wmawia w mediach społecznościowych a tym co nas otacza na co dzień. Różnice pomiędzy tak zwanymi ideałami, a rzeczywistością wydają się narastać.
  Niezły humor (czarny), sarkazm to atuty albumiku, ale brakło w nim pewnej ciągłości. Poszczególne obrazy nie układają się w żadną fabułę.. to tylko próba pokazania rzeczywistości w krzywym zwierciadle.

  Czytaj więcej

 • Lincoln Highway - Amor Towles

  lincoln highway

  Lincoln Highway;
  - autor: Amor Towles;
  - Znak, 2022;
  - kategoria: literatura piękna, droga, książka.

  Emmett właśnie opuścił poprawczak. Wraca na chwilę do rodzinnego miasteczka by zaopiekować się bratem i załatwić sprawy związane ze śmiercią ojca. Chłopcy chcą wyruszyć w daleką drogę w poszukiwaniu matki, która ich opuściła wiele lat wcześniej. Przynajmniej tego chce ośmioletni Billy. Emmett chce po prostu wyjechać.. opuścić miejsce, w którym nie spotkało go nic dobrego. Najwyższy czas zacząć od nowa. Bez bagaży, przeszłości, uprzedzeń.. taki był plan, ale do chłopaków dołącza dwójka uciekinierów z poprawczaka..

  Czytaj więcej

 • Gulasz z turula

  gulasz z turula

  Gulasz z turula;
  - autor: Krzysztof Varga;
  - Wydawnictwo Czarne 2008,
  - kategoria: książka, literatura polska, eseje


  Od około dziesięciu lat spędzam tydzień w roku na Węgrzech. Pamiętam, że jak byłem tam pierwszy raz to w przestrzeni publicznej dominowały dwa słowa Elado i Kiado (sprzedam i wynajmę). Kraj wydawał się być w totalnej ruinie, ale wszyscy byli życzliwie nastawieni do turystów (najlepiej niemieckich). Przez lata wiele się zmieniło, kraj wydaje się być w lepszej kondycji, ale czy Węgrzy są bardziej szczęśliwi? Nigdy nie zastanawiałem się mocniej nad węgierską historią a tym bardziej nad cechami narodowymi Węgrów.
  Po przeczytaniu Gulaszu z turula wydaje mi się, że bardziej rozumiem węgierskie nastawienie do życia, do codzienności. Nawet jak wszystko się dobrze układa to gdzieś widać, a może bardziej czuć pewien sentymentalizm, pewną nostalgię. Może Węgrzy bardziej rozumieją, że życie, dobre chwile są bardzo ulotne, i że to się może szybko skończyć.

  Czytaj więcej

 • Przerażające choroby i zabójcze terapie, czyli historia medycyny, jakiej nie znałeś

  przerazajace choroby

  Przerażające choroby i zabójcze terapie, czyli historia medycyny, jakiej nie znałeś;
  - autor: Jonathan J. Moore;
  - Znak, 2020
  - kategoria: książka, popularnonaukowa.

  Czwarta pozycja Moore'a na moich półkach. Tym razem rzecz o nieodłącznym elemencie naszego życia jakim są choroby. Te bardzo zakaźne zawsze budziły strach i pobudzały ludzką kreatywność w wymyślaniu lekarstw. Najmniej szkodliwym wydaje się być prosta modlitwa, ale jak nie pomoże to można upuśćić krwi, pić własny mocz, suszki z dziwnych roślin i zwierząt, a czasem to trzeba iść w stronę konsupcji ludzkiego mięsa... czy to działało? Oczywiście, że nie, ale zawsze można było powiedzieć, że taka była wola boska i po sprawie. Choroby zakaźne w małych ośrodkach wiejskich nie były zbyt dokuczliwe. Tu ludzie i tak krótko żyli, ale też nie mieli jak się zarażać. W wielkich miastach problem jest o wiele bardziej poważny. Zbyt gęste zaludnienie, fatalne warunki lokalowe, brak higieny to czynniki, które sprzyjały rozprzestrzenianiu różnorakich chorób. I nie mówię tu o lekkich przeziębieniach, ale o chorobach, które zbierały śmiertelne źniwo. Wiele lat zajęło ludzkości zrozumienie sposobu powstawania chorób a jeszcze więcej odkrycie jak z nimi walczyć.

  Czytaj więcej

 • 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła

  20 lat nowej polski

  20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła
  - autor: Mariusz Szczygieł;
  - Czarne, 2009;
  - kategoria: reportaż, literatura polska.

  Ten zbiór reportaży od lat stał w sypialni i czekał na przeczytanie. Przyznaję szczerze, że nawet nie pamiętam w jaki sposób wszedłem w jego posiadanie. Kupiłem? Dostałem? Znalazłem? Nie mam pojęcia, ale w końcu zabrałem się za lekturę i w sumie się cieszę, że jest to lektura po nastu latach od ukazania.

  Czy żyjemy już w starej Polsce? Okrzepłej, dojrzałej, bez problemów? Tak by się mogło wydawać, ale po przeczytaniu przeglądu reportaży z lat dziewiędziesiątych i początku dwutysięcznych dochodzę do wniosku, że może i jest bardziej europejsko, bardziej kolorowo, ale pewne problemy pozostały.

  Czytaj więcej

 • A jeszcze wczoraj było jutro - Arkadiusz Borowik

  a jeszcze wczoraj bylo jutro

  A jeszcze wczoraj było jutro;
  - autor: Arkadiusz Borowik,
  - Zysk, 2022;
  - kategoria: książka, literatura polska, literatura piękna.

  Andrzej Stroba pięćdziesięcioletni nauczyciel w przeciętnej szkole. Na koncie dwa małżeństwa i dwójka dzieci. Mieszkanie na kredyt i w sumie nieźle ułożone życie. Nic nadzwyczajnego, ale też Stroba nie narzeka. Nie oczekuje wiele i to co ma całkowicie mu wystarcza. Andrzej jest mężczyzną skromnym nie lubiącym ryzykownych działań. To taki facet jak wielu obok. Taki jak ja.
  Przypadkowe pobicie wiele zmienia w życiu nauczyciela. Po badaniach dowiaduje się, że ma tętniaka mózgu. W zasadzie to wyrok śmierci. Tylko rubryka z datą nie została jeszcze wypełniona, ale raczej biżej niż dalej. Początkowo Stroba nie przyjmuje tej wiadomości a następnie ucieka od swojego życia, rodziny i próbuje sobie pewne sprawy poukładać. Do jakich wniosków dojdzie? Jak głęboko się zmieni? Jak na zmianę zareaguje otoczenie?

  Czytaj więcej

 • Mroczne bractwa i tajne kulty, czyli historia sekretnych stowarzyszeń

  mroczne bractwa

  Mroczne bractwa i tajne kulty, czyli historia sekretnych stowarzyszeń,
  (Secret Societies and Creepy Cults: The Story of Secret Orders Through the Ages);
  - autor: Jonathan J. Moore;
  - Znak Horyzont - 2020
  kategoria: książka, popularnonaukowa, historia.

  Niektórzy ludzie mają niepohamowaną potrzebę bycia kimś wyjątkowym. Można się przyłożyć do nauki i zostać genialnym uczonym, można też być wyjątkowym dla swojej rodziny, ale dla wielu to zdecydowanie za mało, a może jest to za trudne. Dlatego ludzie organizują się w tajne stowarzyszenia tudzież inne bractwa. Część z nich działa z korzyścią dla członków, ale nie ma co ukrywać, chodzi głównie o to by tworzyć coś do czego inni nie mają dostępu. Przypomnijcie sobie szkoły podstawowe i rozmowy z przyjaciółmi tajnym językiem/kodem. W Stanach Zjednoczonych studenci należą do różnych bractw, które polegają głównie na imprezowaniu, ale proces inicjacji nie jest aż tak rozrywkowy. Czasem to droga przez mękę. Inną formą grup wybranych są religijne sekty. Tu członkowie są wybrani przez Boga, ewentualnie przez ziemskiego 'posłańca'. Tu w zamian za posłuszeństwo i pozbycie się majątku jest możliwość zbawienia. Tu dochodzimy do kolejnego ciekawego zjawiska. Organizatorzy stowarzyszeń, sekt, bractw często prowadzą bardzo ciekawe, bogate życie, które nie jest objęte żadnymi zakazami.

  Czytaj więcej

 • Praca i inne grzechy. Prawdziwe życie nowojorczyków - Charlie LeDuff

  praca i inne grzechy

  Praca i inne grzechy. Prawdziwe życie nowojorczyków,
  (Work and Other Sins: Life in New York City and Thereabouts)
  - autor: Charlie LeDuff;
  - Wydawnictwo: Czarne - 2021;
  - seria: Seria Amerykańska;
  - kategoria: literatura faktu.

  Z czym kojarzy się Wam amerykański Nowy Jork? Pierwsze co mi przychodzi do głowy to: wieżowce, giełda, bogactwa, metro, World Trade Center. Większość skojarzeń jest bardzo pozytywna i myślę, że w tej materii nie odstaję od innych. LeDuff próbuje nam pokazać ciut inny Nowy Jork. To miasto, które gwałtownie się zmienia, a to sprawia, że wielu jego obywateli pracuje na te zmiany powyżej swoich sił. To robotnicy, którzy budują to miasto, za najniższe pensje, bez ubezpieczeń, bez perspektyw. Obok nich są starzy mieszkańcy miasta, którzy nie nadążają za roznącymi zmianami. Ich praca jest coraz mniej potrzebna, a miejsce zamiaszkania coraz bardziej przypomina zakazane dzielnice. Są też tacy, którzy przybyli do tego miasta w poszukiwaniu szansy na lepsze życie. Niektórym się uda, ale większość z nich dostanie od miasta solidną lekcję życia. Czasem ich widać w zaułkach ulic. To ludzie całkowicie żyjący w mieście, ale też poza systemem (bezdomni, uzależnieni).

  Czytaj więcej

 • Pax. Droga do domu - Sara Pennypacker

  pax droga do domu

  Pax. Droga do domu;
  - autor: Sara Pennypacker;
  - rysunki: Jon Klassen;
  - Wydawnictwo: Iuvi, 2021.
  - kategoria: literatura dziecięca, książka.

  Dalsze losy Peter'a i liska Pax'a. Ci przyjaciele żyją osobno. Peter został zmuszony do porzucenia liska i zamieszkania w innym miejscu. Tak trzeba było. Chłopiec porzucił to co oswoił, a następnie stracił swojego ojca. Pozostał sam... sam bo podejmował złe decycje. Peter cierpi, ale wydaje mu się, że wie jak temu zapobiec. Nigdy więcej nikogo nie dopuści do siebie. Nikogo nie pokocha. Może w ten sposób nie będzie czuł więcej bólu straty.
  Lisek Pax założył rodzinę. Ma trzy małe liski. Wszystko się dobrze układa do czasu aż jedno ze szczeniąt zaczyna chorować. Nie jest ranne a słabnie z dnia na dzień. Może chłopiec, któy uratował Pax'a uratuje też jego dziecko? Może się uda?

  Czytaj więcej

 • Gwiezdne Wojny. Jak podbiły wszechświat?

  gwiezdne wojny

  Gwiezdne Wojny. Jak podbiły wszechświat?
  - autor: Chris Taylor;
  - wydawnictwo: Znak - 2015;
  - kategoria: kino, książka, literatura faktu, Gwiezdne Wojny.

  Nie jestem wielkim fanem Star Wars. Jeszcze kilka lat temu deklarowałem, że nie widziałem klasycznej trylogii w całości. Oczywiście znajomy postanowił naprawić ten błąd i zaproponował wspólny seans z wydania Blu-Ray. No i zacząłemv bardziej świadomie podchodzić do tematu. To był też mój pierwszy kontakt z takim miłośnikiem serii. Wcześniej dla mnie to były jedne z wielu filmów science-fiction. Jakże się myliłem. Nadrobiłem wszystkie filmy i zacząłem dostrzegać szerszy wpływ Star Wars na otoczenie. Aby bardziej zrozumieć ten fenomen zakupiłem książkę o Gwiezdnych Wojnach i odłożyłem na półkę. I tak minęło kilka lat. Dopiero przesunięcie tej pozycji na półce (ścieranie kurzy ;p) sprawiło, że wyrwałem ją z niebytu i rozpocząłem lekturę.

  Czytaj więcej

 • Ballada o śpiącym lwie - Agata Listoś-Kostrzewa

  ballada o spiacym lwie

  Ballada o śpiącym lwie
  - autor: Agata Listoś-Kostrzewa;
  - Dowody na Istnienie - 2021;
  - kategoria: literatura faktu, Śląsk, literatura polska, książka.

  Bytom to miasto, które nie jest mi zbyt znane. Mieszkam obok, a o samym Bytomiu nie wiem praktycznie nic. Lata temu się dziwiłem, że jadąc z północy na Śląsk są tabliczki na Bytom, a nie na Katowice. Później to miasto zaczęło mi się kojarzyć z katastrofami budowlanymi i z upadkiem górnictwa. Miałem też kilka epizodycznych wizyt, które pokazały mi (niezbyt dokładnie), że to miasto ma dosyć długą historię... ale nadal nie zrobiłem nic by chociaż trochę poznać historię tego miejsca. Świadomie zostawałem ignorantem.

  Czytaj więcej

 • Wielkie katastrofy XX wieku

  wielkie katastrofy xx wieku

  Wielkie katastrofy XX wieku
  - autor: Pia-Maria Funke;
  - seria: Stulecie w obiektywie;
  - Muza, 2002,
  - kategoria: literatura faktu, album

  Ta książka od lat gości na moich półkach. Kiedyś przeglądałem, ale teraz postanowiłem przeczytać od deski do deski i lektury nie żałuję.
  W tym albumie są przedstawione katastrofy naturalne obok wypadków przemysłowych i śmierci gwiazd popkultury. Różna skala oddziaływania, ale wspólny mianownik. Wszystkie zostały katastrofy (przynajmniej częściowo okoliczności ) udokumentowane za pomocą fotografii. Dobór wydarzeń może się wydawać kontrowersyjny, ale każdy wybór miałby swoje wady - więc nie traktuję tego jako wadę. Minusem tego wydania są zdjęcia nienajlepszej jakości i straty zniszczeń podawane w niemieckich markach. To błąd/lenistwo wydawcy, który powinien przeliczyć walutę na współczesne euro.

  Czytaj więcej

 • Od Nerwosolka do Yansa

  od nerwosolka do yansa

  Od Nerwosolka do Yansa: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią;
  - autorzy: Daniel Koziarski, Wojciech Obremski;
  - Wydawnictwo: Novae Res, 2021;
  - kategoria: komiks, literatura polska, książka.

  Na tą publikację natrafiłem całkiem przypadkowo. Szybki zakup i od razu trafiła do czytania. Dlaczego? Kilka razy pisałem na tym blogu, że mam mały problem z polskim komiksem. Nie tyle nie lubię, co raczej nie znam i nie za bardzo ogarniam. Nie byłem kolekcjonerem Relax'ów a współczesnych niszowych wydawnictw nie znam. Pomyślałem, ze ta książka może pozwoli mi wejść w ten temat. I wiecie co? Jestem mega pozytywnie zaskoczony.
  W ramach publikacji dostajemy opis 50 tytułów, które ukazały się PRL-u, a także krótką historię ich powstania, a także odbioru przez czytelników. To już jest dużo. Poza tym z tych historii wyłonił się obraz PRL-owskiego rynku komiksowego.

  Czytaj więcej

 • Ostatnie dziecko - Sebastian Fitzek

  ostatnie dziecko

  Ostatnie dziecko,
  - autor: Sebastian Fitzek
  - Wydawnictwo: Amber - 2017;
  - kategoria: kryminał/sensacja/thriller

  Dziesięcioletni umierający chłopak prosi o adwokata. Twierdzi, że jest seryjnym mordercą i chciałby ponieść karę. Wskazuje nawet miejsce ukrycia jednych zwłok. I faktycznie w podanej lokalizacji zostaje znalezione ciało, a raczej to co z niego zostało. Jakim cudem chłopak znał takie szczegóły? Bo to że nie on zabił to raczej oczywiste. Policja sceptycznie podchodzi do zeznań adwokata i jest przekonana, że to on zabił i sprytnie próbuje zwalić winę na kogoś innego. Teraz adwokat, zmagając się ze swoimi demonami przeszłości, musi dowieść iż jest niewinny, a także wysłuchać kolejnych wyznań dziecka. Są kolejne ciała i zapowiedź przyszłych wydarzeń...

  Czytaj więcej

 • Maluch.Biografia - Przemysław Semczuk

  maluch biografia

  Maluch.Biografia;
  - autor: Przemysław Semczuk;
  - Znak, 2014;
  - kategoria: literatura polska, książka, motoryzacja, historia.

  Ten tytuł leży u mnie na półce od ładnych paru lat. Jakoś nie było weny na lekturę, a po przeczytaniu książki o studiu filmów rysunkowych moje podejście się zmieniło. No przecież Bielsko-Biała to prawie rodzinne strony, a Maluszek jest elementem, który mocno wpłynął na rozwój tego miasta.

  Biografia Malucha to opowieść nie tylko o tym małym samochodzie. To przede wszystkim opowieść o trudnych czasach, uporze a przede wszystkim o marzeniach. Bo obecnie niewielu o tym pamięta, ale Maluch był obiektem marzeń milionów Polaków. Drogim, niedostępnym, i jakże niedoskonałym, ale o takich detalach dżentelmeni nie wspominają. Maluszek zmotoryzował polskie drogi. Polacy w końcu mieli nowoczesny samochód. To znaczy ci, którym udało się go zdobyć.. a to wcale nie było takie łatwe. Kombinatorzy, jak zawsze, mieli dużo łatwiej.

  Czytaj więcej

 • Ciemna strona - Tarryn Fisher

  ciemna strona
  Ciemna strona
  ,
  (Mud Vein);
  - autor: Tarryn Fisher;
  - wydawnictwo: Sine Qua Non, 2017;
  - kategoria: kryminał/sensacja/thriller, książka;

  Senna, popularna pisarka zostaje porwana. Kobieta budzi się w obcym domu, a w jednym pomieszczeń znajduje związanego mężczyznę. Kiedyś go znała, ale od lat nie utrzymywała z nim kontaktu. Mają osobne życia. Dom jest szczelnie zamknięty, a w jego wnętrzu znajdują się pokaźne zapasy pozwalające przeżyć długie miesiące. Kto stoi za porwaniem? I czy jest szansa na uwolnienie?

  Czytaj więcej

 • Świat równoległy - Tomek Michniewicz

  swiat rownolegly

  Świat równoległy;
  - autor: Tomek Michniewicz;
  - Wydawnictwo: Otwarte, 2015;
  - kategoria: literatura faktu, literatura polska.

  Kolejna pozycja podkradziona z nie swojej półki do czytania.
  Świat równoległy to zbiór reportaży z różnych rejonów świata. Każdy z nich porusza temat, miejsce, które znamy z medialnych doniesień.. może nawet mamy wyrobione zdanie na ich temat, ale jest to obraz totalnie nieprawdziwy. Świat prawdziwy istnieje jakby obok medialnego przekazu. To świat równoległy. Przemilczany, ukryty, brzydszy. Michniewicz próbuje swoimi reportażami pokazać nam, że nie wszystko złoto co się świeci i że powinniśmy być bardziej sceptyczni do tego się nam przedstawia. Czasem warto zadać sobie trud i próbować poznać temat głębiej. Może w ten sposób bardziej zrozumiemy otaczający nas świat. Może..

  Czytaj więcej

Strona 1 z 2