"Jest się bardziej autentycznym, im bardziej się przypomina to, o czym się marzyło."
Wszystko o mojej matce

Nowości na stronie

Władca księgi - 1994
Wiedźmun. Tom 2.  Przed wyprawą zbierz drużynę
Batman. Mroczne zwycięstwo
Zadzwoń do Saula - sezon 3
Frantic - 1988
Wiele śmierci Laili Starr
Miki. Szalone przygody
Wielka wyprawa Muppetów - 1979
Parker, Tom 1
Pracownik miesiąca - 2022
Mglisty Billy i Dar Ciemnowidzenia
Biały szum - 2022
Czas wolny w PRL
Terapia bez trzymanki - sezon 1

komiks-album

  • Życie. Powieść graficzna

    zycie powiesc graficzna

    Życie. Powieść graficzna;
    - autor: Yoshihiro Tatsumi;
    - wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe, 2014;
    - kategoria: komiks, manga, Nagroda Eisnera.

    Tomiszcze (ponad osiemset stron) opowiadające o początkach twórczości Tatsumi. Pierwsze prace, dążenia, doskonalenie stylu, a później publikacje. Kształtowanie się uznanego twórcy komiksowego. W tle sporo nazwisk, tytułów komiksowych magazynów i trochę teorii komiksu i mangi. Wszystko to w latach pięćdziesiątych w odległym kulturowo kraju. Te elementy lekko mnie przytłaczały. Nie znam się na mangach a ten album dopiero mi uświadomił, że Tezuka zaczynał w latach czterdziestych.

  • Życie w obrazkach - Will Eisner

    zycie w obrazkach

    Życie w obrazkach. Opowieści autobiograficzne;
    - autor: Will Eisner;
    - wydawnictwo: Egmont Polska - 2009;
    - kategoria: komiks.


    Rok temu pisałem o Umowie z Bogiem to najwyższy czas wspomnieć o kolejnym zbiorczym wydaniu historii Eisner'a.
    Tym razem album składa się z pięciu opowieści. Trzy większe historie i dwie krótsze formy są ułożone w kolejności powstawania. Warto o tym wspomnieć bo całość tworzą strukturę mocno nasączoną autobiograficznymi wspomnieni samego Eisnera. Zaczynamy więc od dojrzałego twórcy i przenosimy się wstecz. Dzięki takiej chronologii widzimy jak się rozwijał warsztat Will'a - myślę, że to ważniejsze niż chronologiczność wspomnień.

  • Życie i czasy Sknerusa McKwacza - Don Rosa

    zycie i czasy sknerusa mckwacza

    Życie i czasy Sknerusa McKwacza
    (The Life and Times of Scrooge McDuck)
    - autor: Don Rosa;
    - Wydawnictwo: Egmont Polska, 2017.

    Wielokrotnie na tym blogu pisałem o moim wielkim sentymencie do Kaczych Opowieści. Te weekendowe spotkania z Kaczogrodem i jego mieszkańcami to jedne z fajniejszych, telewizyjnych wspomnień z mojego dzieciństwa. Jesienią zeszłego roku dowiedziałem się, że planowane jest wydanie zbiorczego komiksu o niewiele mówiącej mi nazwie Życie i czasy Sknerusa McKwacza. Jestem laikiem w dziedzinie komiksu, ale poczułem, że muszę mieć ten tytuł. Poza tym integrale mają tą zaletę, że są przeważnie lepiej wydane niż wersje zeszytowe. Fachowcy stwierdzą, że w tym wypadku jest inaczej, że jest złe tłumaczenie, że kolory nie te. Wiecie co? W poważaniu mam te opinie - obudziło się we mnie dziecko, które z błyskiem w oku zapragnęło tego komiksu. Mikołaj o tym się dowiedział i dostarczył mi srebrzysty prezent.
    Pierwszą niespodzianką był to (pamiętajcie, że jestem laikiem), że przed każdą opowieścią w albumie mamy wstęp autora, który

    ...
  • Zrozumieć komiks - Scott McCloud

    zrozumiec komiks

    Zrozumieć komiks,
    (Understanding Comics)
    - autor: Scott McCloud;
    - Kultura Gniewu, 2015;
    - kategoria: komiks.

    Ten tytuł przez pewien czas osiągał zabójcze ceny. Mały nakład sprawił, że stał się trudno dostępny, a szczęśliwi posiadacze niechętnie się go pozbywali. Na szczęście wydawnictwo zapowiedziało kolejne wydanie a to powinno ustabilizować ceny na jakiś czas. O co tyle zamieszania?
    Komiks to już dojrzałe medium, otacza nas od długiego czasu, a obecnie przeżywa swoisty renesans. Pomimo swojej wszechobecności prac naukowych o komiksie nie jest zbyt wiele. Zrozumieć komiks jest taką pracą, ale jest też pracą wyjątkową. Scott opowiada o komiksie jako medium za pomocą komiksu, a to sprawia, że ta praca naukowa jest dowodem na to iż komiks jest medium kompletnym, pozwalającym opisywać otaczający świat, a zarazem wywoływać określone emocje. Inna byłaby moc oddziaływania gdyby książka o komiksie była suchym wywodem przedstawionym słowem pisanym, mówionym.

  • Złoty Berlin - Arne Jysch

    zloty berlin

    Złoty Berlin,
    (Der Nasse Fisch);
    - autor: Arne Jysch;
    - wydawnictwo: Marginesy, 2019;
    - kategoria: komiks, adaptacja.

    Tak, się składa (totalnie przypadkowo), że ostatnio mam sporo adaptacji komiksowych słynnych powieści. Tym razem przerobiona (dosyć mocno) została, świetnie przyjęta przez rynek, Śliska sprawa Volker'a Kutscher'a.
    Podczas prac nad komiksem trwały kompletnie niezależne przygotowania do jednego z najdroższych seriali niemieckiej telewizji, który również bazował na tej historii. Mowa oczywiście o Babilon Berlin, który zamierzam wkrótce obejrzeć.
    Młody komisarz przymusowo przeniesiony do berlińskiej obyczajówki prowadzi nieoficjalne śledztwo w sprawie morderstwa, które zostało upozorowane jako wypadek. Jak rozwiąże sprawę to ma szansę na powrót do wydziału zabójstw. Sprawa wolno się rozkręca, ale komisarz odkrywa, że są w nią zamieszane poważne grupy przestępcze, a także policjanci. Do tego dochodzi plotka o transporcie olbrzymich ilości złota. Jak na porządny kryminał przystało w tle mamy sporo strzelanin, przemocy a także seksu. Fabuła jest ładna, ale nie ona jest

    ...
  • Ziemia swoich synów

    ziemia swoich synow

    Ziemia swoich synów,
    - autor: Gianni Pacinotti (GIPI);
    - wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy, 2017;
    - kategoria: komiks, postapo.

    Gdzieś, kiedyś, w może dalekiej przyszłości. Świata bezpiecznego już nie ma. Ojciec żyje z dwoma synami i próbują przetrwać. Są problemy z zaopatrzeniem, ale najważniejsze to unikać kontaktów z innymi ludźmi. To zbyt niebezpieczne. Ojciec czasem prowadzi swój dziennik, ale nikt nie wie co tam notuje. Chłopcy nie potrafią czytać, to do przetrwania nie jest niezbędne więc nie są tego uczeni. Polowanie, skórowanie, walka - tak to się może przydać, ale literki? Po co to komu.

  • Zguba

    zguba

    Zguba,
    (The Lost Thing);
    - autor: Shaun Tan;
    - Kultura Gniewu, 2021
    - kategoria: komiks.

    Bardzo krótka hisoria od Shaun Tan'a.
    Chłopiec na plaży znajduje coś. Coś co nie powinno tam być, coś co wygląda na zgubione, całkowicie niedopasowane do miejsca. Próbuje znaleźć właściwe miejsce Zgubie, ale nigdzie nie pasuje. Wyrywa się wszelkim ramom i normom. Wszędzie jest "odstające". Co zrobić z takim czymś? Może po prostu zostawić i zapomnieć? Było i nie ma.. po co sobie zaplątać głowę... a może takich "rzeczy" jest dużo więcej? Skąd się biorą i co należy z nimi robić? Zastanówcie się przez chwilę.

  • Zemsta Hrabiego Skarbka

    zemsta hrabiego skarbka

    Zemsta Hrabiego Skarbka;
    - autorzy: Grzegorz Rosiński, Yves Sente;
    - Egmont Polska, 2020;
    - kategoria: komiks.

    Piękna jest historia powstawania tego komiksu. Rosiński dostał fabułę, która łączyła wiele jego zainteresowań i tematów, które chętnie by podjął. Jest tylko jeden mankament. Szkic zakładał narysowanie kilku odważnych scen erotycznych. Komiks powstał, ale Grzegorz odmówił publikacji tych kilku scen. W tym wydaniu zostały ujęte w formie szkiców. No to może kilka słów o fabule.
    Paryż, XIX wiek. Miastem wstrząsneła afera. Nagle pojawił się Hrabia Skarbek, który dysponuje obrazami genialnego Louisa Paulusa, który jest od dziesięciu lat uznawany za zmarłego. Znane wcześniej obrazy mocno zyskały na wartości, a były marszand Paulusa świetnie na tym zarabia. Pojawienie się nowych dzieł może zachwiać cenami, a przede wszystkim pozycją marszanda.

  • Zaya

    zaya

    Zaya;
    - autorzy: Jia Wei Huang, Jean David Morvan;
    - Studui Lain - 2020;
    - kategoria: komiks.

    Pamiętam jak kupowałem ten komiks. Nie wiedząc czemu mocno się napaliłem na ten tytuł i postanowiłem go zdobyć za wszelką cenę. Nawet nie wiem czego się spodziewałem. Naiwnie myślałem, że niski nakład i renoma wydawnicza gwarantują obcowanie z dziełem wyjątkowym. Nic takiego nie ma miejsca. Zaya to jedno z moich większych komiksowych rozczarowań. Nie zachwyca zarówno fabuła jak i kreska.
    Akcja dzieje się gdzieś w dalekiej przyszłości. Ktoś eliminuje agentów Spirali - organizacji zrzeszającej wykwalifikowanych specjalistów. Od ochroniarzy po zabójców. Aby powstrzymać atakującego Spirala przywołuje wszystkich nieczynnych już agentów. I tak do organizacji trafia Zaya, która porzuciła swój fach wiele lat temu. Teraz na nowo musi zaangażować się w biomechaniczne wojny. Przed kupnem tego komiksu powinienem uważniej przeczytać opis na okładce - po nim można się domyślić, że mamy do czynienia z niezbyt przemyślanym albumem.

  • Zasada Trójek - Tomasz Spell

    zasada trojek

    Zasada Trójek;
    - autor: Tomasz Grządziela (Spell);
    - Kultura Gniewu, 2022;
    - kategoria: literatura polska, komiks.

    Miejsce, które nigdzie się nie zaczyna i nigdzie nie kończy. Świat, w którym wszystko jest możliwe. W tym jakże absurdalnym świecie żyje Rubin i Honor. Para, która ma dość otaczającego świata i postanawia uciec, zmienić otaczającą rzeczywistość. Zanim to jednak zrobią Rubin chce stoczyć ostatni sztukmistrzowski pojedynek. Oczywiście przegrywa, a pragnienie zwycięstwa staje się jego obsesją. Niespełnionym marzeniem, pod które wszystko dostosowuje. Przerośnięta ambicja sprawia, że Rubin nie może już normalnie funkcjonować. Honor to postać innego rzędu. Nie ma wielkich potrzeb, chce tylko by Rubin był szczęśliwy. Jest jeszcze Alfa - koleżanka Rubina z dzieciństwa. Ona zawsze wygrywa, a pomimo to cały czas poszukuje. Zwycięstwa nie dają radości.

  • Zamek z piasku który runął - Denise Mina

    mina zamek z piasku ktory runalZamek z piasku, który runął - komiks
    - Księgi 1-2;
    - autorzy: Denise Mina, Antonio Fuso, Leonardo Manco, Andrea Mutti.
    - Wydawnictwo: Czarna Owca, 2015;

    Trzeci tom komiksowej wersji Millenium.
    Tym razem opowieść ponownie skupia się na Lisbeth Salander i jej problemach z przeszłością. Przeszłością, która nadal ma mocny wpływ na współczesność. I nie chodzi tu tylko o relację z zwyrodniałym ojcem, ale także z ludźmi, którzy lata temu z nim współpracowali, a nadal mają wielkie wpływy. Lisbeth jest osobą, która powinna zamilknąć na wieki. Mikael i redakcja Millenium schodzą na drugi plan.

  • Zakazany Port

    zakazany port

    Zakazany Port,
    (Il porto proibito),
    - autorzy: Teresa Radice i Stefano Turconi;
    - Mandioca, 2021;
    - kategoria: komiks.

    Teresa Radice i Stefano Turconi to komiksowe małżeństwo. Przeważnie tworzą historie dla Disney'a, ale czasem (w ramach odskoczni?) kreują coś własnego.
    Kupiłem ten album zachęcony przez własciciela Mandioci, ale przyznam szczerze, że trochę z rezerwą podchodziłem do tego tytułu. Lubię albumy przygodowe, ale wątki marynistyczne są mi całkiem obce. Nigdy nie pałałem miłością do żaglów i całej tej otoczki. Na szczęście Zakazany Port to coś znacznie więcej niż prosta marynarska przygoda. Znacznie mu bliżej do Luisel'a niż do awanturniczych albumów produkowanych na potęgę.
    Akcja dzieje się na początku dziewiętnastego wieku. Z morza zostaje wyłowiony młody chłopak. Jest to o tyle dziwne, że pogoda jest spokojna, a i nikt nie sygnalizował, że ktoś mógł wypaść za burtę. Abel nic nie pamięta ze swojej przeszłości, ale za to posiada szereg umiejętności. Chłopak zna się praktycznie na wszystkim, a jego wprawa w czynnościach sugeruje, że jest znakomitym marynarzem... tylko nikt

    ...
  • Zaćmienie - Ed Brubaker, Sean Phillips

    zacmienie

    Zaćmienie,
    (The Fade Out)
    - autorzy: c Sean Phillips;
    - wydawnictwo: Mucha Comics
    - gatunek: komiks, noir.

    Album znalazłem podczas Śląskich Targów Książki. Mój wzrok nie potrafił przejść obojętnie obok tej okładki - musiałem sięgnąć po ten album, a później wiedziałem, że muszę go mieć i przeczytać.
    Rok 1948, miejsce akcji Hollywood. Scenarzysta budzi się po jednej z wielu imprez. Ból głowy rozsadza czaszkę a obok leży ciało pięknej, dobrze zapowiadającej się aktorki. Na szyi ma ślady duszenia. Scenarzysta wie, że jak zostanie na miejscu zbrodni to zostanie uznany za winnego. Ucieka. Później dowiaduje się, że aktorka popełniła samobójstwo. Dlaczego studio filmowe tuszuje to morderstwo? Kto zabił? Pytań z czasem jest coraz więcej. A teraz kilka słów o czasach, w których dzieje się akcja.
    Jest kilka lat po wojnie, wielu Amerykanów próbuje zapomnieć o tym co było. To nigdy nie jest łatwe, ale w tym czasie filmowi twórcy mają inne zmartwienia. Trwa bezpardonowe polowanie na komunistów. Wielu twórców (scenarzystów) zostaje wpisanych na czarne listy i od tej pory

    ...
  • Zabij albo zgiń - tomy 1-4

    zabij albo zgin

    Zabij albo zgiń,
    (Kill Or Be Killed,);
    - autorzy: Elisabeth Breitweiser, Ed Brubaker, Sean Phillips;
    - Tomy 1-4 Non Stop Comics, 2017-2018;
    - kategoria: komiks.

    Ta czterotomowa seria długo leżała u mnie na półkach. Jestem fanem twórczości Brubaker'a, ale staram sie go rozsądnie dawkować. Nie chcę odczuć przesytu. Początkowo planowałem czytać po jednym tomie, ale akcja była na tyle wciągająca, że przeczytałem wszystkie cztery w ciągu dwóch dni.

    Narracja jest prowadzona jako retrospekcja. Dwudziestokilkuletni Dylan opowiada o tym jak po nieudanej próbie samobójczej zaczął mordować ludzi.. ale może po kolei.

  • Zabić drozda. Powieść graficzna

    zabic drozda komiks

    Zabić drozda. Powieść graficzna
    - autorzy: Fred Fordham, Harper Lee;
    - Wydawnictwo Jaguar, 2020;
    - kategoria: komiks, adaptacja.

    Lata trzydzieste dwudziestego wieku. Południe Stanów Zjednoczonych. Czarnoskóry chłopak zostaje oskarżony o gwałt. Wszystkie dowody świadczą o jego niewinności, ale słowo białej dziewczyny jest ważniejsze niż czarnego chłopaka. Obrońcą chłopaka jest biały adwokat, który wierzy, że społeczeństwo się zmienia i wszyscy mają równe prawa. Wierzy też w dobrą naturę człowieka. Równouprawnienie wydaje się być odległym celem, ale to nie zmienia faktu, że należy do niego dążyć. Zabić drozda to złożona historia o tolerancji, szacunku, sprawiedliwości. To też rzecz o róźnicach klasowych i rasowych.
    Ta komiksowa adaptacja powstała (w uzgodnieniu z rodziną autora książki) powstała w znakomitym czasie. Dziś na nowo zapominamy o tym, że musimy się wzajemnie szanować, że szalejący tłum składa się z bogobojnych sąsiadów, że mniejszości należy traktować z szacunkiem. Może ta adaptacja powinna trafić do kanony lektur?

  • Yiu - tomy 1-2

    yiu

    Yiu;
    Tomy 1-2;
    - autor: Nicolas Guenet, Jérôme Renéaume, Téhy, L. M. Vee;
    - wydawnictwo: Studio Lain, 2020;
    - kategoria: komiks, postapo.

    Daleka przyszłość. Świat zostaje mocno doświadczony kolejnymi katastrofami. Ludzkość i cywilizacje zostały zdziesiątkowane, a na zgliszczach świata powstał nowy, w którym nauka ponownie została zastąpiona wierzeniami. Rozwój tajemnicą, a w tym skomplikowanym świecie Wszystkie nowopowstałe religie mają swoje siedziby w Nowy Jeruzalem w monumentalnej budowli zwanej Cytadelą. Każde wierzenie ma tu swoje piętro, a odpowiednie siły militarne gwarantują ich "pokojowe współistnienie". Tak to by mogło trwać gdyby nie pomysł sprowadzenia apokalipsy. No bo ileż można czekać na spełnienie proroctw? Może lepiej stworzyć istotę skrajnie złą i obdarzoną olbrzymią mocą. Apokalipsa powinna się dokonać.

  • Ye

    ye

    Ye;
    - autor: Guilherme Petreca;
    - Wydawnictwo: Mandioca, 2018;
    - kategoria: komiks.

    Kupuję komiksy na potęgę. Nie robię olbrzymiej selekcji tytułów, mniej więcej wiem czego chcę i w związku z tym są albumy, które z jakiegoś powodu nie trafiły na moje półki. Takim albumem jest Ye - rzecz, której nigdy nie brałem pod uwagę jeśli chodzi o zakup, ale od czego są biblioteki?
    Ye, niemy chłopak, wyrusza w podróż, której finałem ma być odzyskanie głosu. Realnie i metaforycznie. Podczas wyprawy Ye spotykają różne przygody, ale czy jednoznacznie przybliżają go do celu? Bardziej chodzi o samą podróż i to jak wygląda. Ta baśń fabularnie nie porywa.

  • Y - Ostatni z mężczyzn: Tom Pierwszy

    y tom 1

    Y - Ostatni z mężczyzn: Tom Pierwszy
    - autorzy: Pia Guerra, José Marzán Jr., Pamela Rambo, Brian K. Vaughan;
    - Egmont Polska, 2016;
    - kategoria: komiks, Vertigo, postapo, Nagroda Eisnera.

    Wyobraźcie sobie, że nagle ginie połowa populacji. Świat, po pewnych przejściowych problemach szybko wróciłby na właściwe tory. A teraz wyobraźcie sobie, że jednego dnia umierają wszyscy mężczyźni, a więc też połowa populacji i sprawa robi się dużo bardziej problematyczna. Służby mundurowe praktycznie przestają istnieć, większość samolotów spada, a pozostałymi nie ma kto latać. Zdecydowana większość rządów upada, a władze przejmują nieliczne kobiety parające się polityką. Wiele zawodów, branż była zdominowana przez mężczyzn i po katastrofie nie mają jak funkcjonować. Pojawiają się znaczące problemy z zaopatrzeniem, struktura władzy jest zaburzona, rozpoczynają się zamieszki. To świat najbliższych dni, a długofalowo ten świat czeka zagłada. Bez mężczyzn nie będzie dzieci..

  • Y - Ostatni z mężczyzn: Tom Drugi

    y ostatni z mezczyzn t 2

    Y - Ostatni z mężczyzn: Tom Drugi
    - autorzy: Pia Guerra, José Marzán Jr., Pamela Rambo, Brian K. Vaughan;
    - Egmont Polska, 2016;
    - kategoria: komiks, Vertigo, postapo, Nagroda Eisnera, DC Comics.

    Świat bez mężczyzn nadal istnieje. Żyje tylko jeden samiec a szanse na kolejnych mężczyzn drastycznie spadły. Dwóch samców, którzy przeżyli katastrofę na orbicie okołoziemskiej ginie podczas próby lądawania na Ziemi.
    Yorick nadal poszukuje swojej dziewczyny i idealistycznie wierzy, że normalność jest jeszcze możliwa. Nie wykorzystuje sytuacji i stara się być "wiernym". W tym kontekście brzmi to naiwnie no i trochę głupio, ale z czasem Yorick dojrzewa.
    Zaczyna rozumieć, że nowy świat to nie tylko rzeczywistość pełna spragnionych kobiet, ale także świat postaopokaliptyczny, w którym głównym rządzi przemoc. To juz nie tylko Amazonki, i rządowe agentki. Najbardziej niebezpieczne są przypadkowe, uzbrojone grupy, które powstają jak grzyby po deszczu. Czy w takim świecie ostatni z mężczyzn ma szansę na przeżycie?

  • Y - Ostatni z mężczyzn: Tom 5

    y ostatni z mezczyzn t 5

    Y - Ostatni z mężczyzn: Tom 5;
    - autorzy: Pia Guerra, José Marzán Jr., Goran Sudžuka, Brian K. Vaughan;
    - Egmont Polska, 2017;
    - kategoria: komiks, Vertigo, postapo, Nagroda Eisnera, DC Comics.


    Piąty, a zarazem ostatni tom przygód Ostatnie z mężczyzn. Minęły cztery lata od wyginięcia mężczyzn. Yorick już nie jest jedynym samcem, ale nadal nie wiadomo co sprawiło iż przeżył. I czy kolejni mężczyźni mogą żyć bezpiecznie. Czy katastrofa się powtórzy? Trwają badania i w końcu dostajemy wytłumaczenie dlaczego mężczyźni, jak mamuty, wyginęli. Mnie osobiście nie przekonuje, ale też jestem świadom iż to tak naprawdę nie ma znaczenia. Ważne jest jaki może powstać świat bez udziału mężczyzn? Lepszy? Gorszy? A może po prostu inny? A co jakby wyginęły kobiety? Świat również pogrążyłby się w wojennym chaosie? Ciekawe rozważania.

Back to top