Ułatwienia dostępu

komiks-album

 • Armada. Tom 2

  armada t 2

  Armada.Tom 1;
  - autor: Philippe Buchet, Jean David Morvan;
  - tłumaczenie: Maria Mosiewicz;
  - Wydawnictwo: Egmont Polska, 2022;
  - cykl Armada: (tom 5-8);
  - kategoria: komiks, Armada.

  'J.VJ,..'\_ (05) - nieprzetłumaczalne
  W Armadzie dochodzi do serii zamachów samobójczych. Jedna z najbiedniejszych ras oczekuje godnych warunków życia, a przede wszystkim dostępu do nowoczesnych leków. Zamożni przedstawiciele Armady nie chcą zgodzić się na żądania bo to popsuje interesy. Navis próbuje pomóc 'terrorystom' bo wie że walczą w słusznej sprawie.

  Czytaj więcej

 • Wąż i Kojot

  waz i kojot

  Wąż i Kojot;
  - autorzy: Alexis Nolent (Matz), Philippe Xavier;
  - tłumaczenie: Jakub Syty; 
  - wydawnictwo: Lost In Time, 2023;
  - kategoria: komiks.

  Rok 1970. Joe podróżuje przez Stany Zjednoczone starym kamperem. Unika dużych miast, nigdzie się nie zatrzymuje na dłużej. Joe to jego nowe imię nadane w ramach Programu Ochrony Świadków (WITSEC (Witness Security Program). To raczkujący projekt, który pozwala skruszonym bandytom zachować wolność, ale w zamian muszą obciążyć swoich dawnych wspólników. Joe jest jedną z pierwszych osób objętych tym programem. Poza kilkoma osobami nikt nie wie kim jest naprawdę. Ta emerytura Joe musi zostać odroczona bo musi złożyć dodatkowe zeznania. To dla niego wielkie ryzyko. Byli przyjaciele chętnie go odstrzelą jak tylko się pojawi, ale Joe nie ma wyjścia. Bez jego zeznań cały program może zostać pogrzebany.

  Czytaj więcej

 • Nestor Burma - 2 - Ulica Dworcowa 120

  nestor burma 2 dworcowa 120

  Nestor Burma - 2 - Ulica Dworcowa 120;
  - autorzy: Leo Malet, Jacques Tardi;
  - wydawnictwo: Scream Comics - 2021, 
  - tłumaczenie: Jakub Syty;
  - kategoria: komiks, Nestor Burma.

  Czasy Drugiej Wojny Światowej. Francja jest podzielona na dwie strefy, a Burma (oficjalnie jeszcze zmobilizowany) prowadzi bardzo skomplikowane śledztwo. Nie ma zleceniodawcy, a sprawa powstała przez przypadek. Najpierw Burma poznaje człowieka, który ma całkowitą amnezję, ale tuż przed śmiercią zwraca się do Nestora. Jedno zdanie, w zasadzie adres, za mało by coś z tym zrobić. Sytuacja się zmienia gdy na oczach Burmy zostaje zamordowany dawny współpracownik. Umiera tuż po wypowiedzeniu Dworcowa 120. To nie może być przypadek. Nestor rozpoczyna śledztwo w niezbyt sprzyjających wojennych okolicznościach.

  Czytaj więcej

 • Baltimore. Tom 2

  baltimore t 2

  Baltimore. Tom 2;
  - twórcy: Christopher Golden, Michelle Madsen, Mike Mignola, Ben Stenbeck, Dave Stewart;
  - tłumacz: Jacek Drewnowski;
  - wydawnictwo: Egmont Polska, 2023;
  - kategoria: komiks, Mignolawersum.

  Lord Baltimore pokonał wampira, który odebrał mu rodzinę, ale nie znaczy to, że zaznał spokoju. Nadal nie może umrzeć, a zło rozpanoszyło się na dobre. Lord musi walczyć nadal, ale nie jest już sam. Ma wiernych towarzyszy, którzy podobnie jako on, nie mają nic do stracenia, a za to potrafią skutecznie walczyć.
  Drużyna Baltimore'a próbuje znaleźć praprzyczynę zła, a następnie pragną zgładzić Czerwonego Króla. Czy mają szansę? Kto zginie, kto przeżyje? Przeczytajcie bo naprawdę warto.

  Czytaj więcej

 • Wydział 7 - trzy numery specjalne

  wydzial 7 3 zeszyty specjalne

  Wydział 7 - trzy numery specjalne
  - autorzy: Tomasz Kontny, Marek Turek, Kuba Babczyński, Robert Adler, Michał Śledziński, Łukasz Pawlak, Unka Odya.
  - Wydwnictwo: Ongrys, 2020, 2023;
  - kategoria: komiks, literatura polska

  Kilka słów o trzech zeszytach specjalnych cyklu Wydział 7.

  Helena
  Romska kobieta po śmierci męża postanawia wrócić do życia w taborze. Jej zmysły się wyostrzyły i widzi coraz więcej duchów. Może znajdzie sposób by odnaleźć duszę zmarłego? Do zwrotu akcji dochodzi na jednym z zamków. Duża ilość zjaw oraz świeża zbrodnia zmieniają życie Heleny. Osoba z takim darem idealnie nadaje się na współpracowniczkę z Wydziałem 7. Kapitan Filip Dobrowolski nie może zmarnować takiej szansy.

  Czytaj więcej

 • Do ostatniego

  do ostatniego

  Do ostatniego;
  - autorzy: Jerome Felix, Paul Gastine;
  - tłumaczenie: Jakub Syty;
  - wydawnictwo: Taurus Media, 2023;
  - kategoria: komiks.

  Russell jest kowbojem. Lubi swoją robotę i nie wyobraża sobie innego życia. W związku z rozbudową kolei zapotrzebowanie na jego usługi znacznie zmaleje. Nikt nie będzie już ganiał bydła przez całą Amerykę. Russell ma jednak plan. Kupi działkę w Montanie i tam razem z przybranym, niepełnosprawnym synem będzie uprawiać ziemię. Ten plan bierze w łeb bo chłopak zostaje znaleziony martwy w jednym z miasteczek. Russell chce poznać prawdę, ale miejscowy szeryf sugeruje, że chłopak się upił i spadł z drzewa. Kowboj chce wykorzystać swoje oszczędności i wymusić na mieszkańcach wyznanie prawdy o zmarłym.

  Czytaj więcej

 • Gideon Falls. Tom 1: Czarna Stodoła

  gideon falls t 1 czarna stodola

  Gideon Falls. Tom 1: Czarna Stodoła;
  - autorzy: Jeff Lemire, Andrea Sorrentino, Dave Stewart;
  - tłumaczenie: Jacek Drewnowski;
  - wydawnictwo: Mucha Comics, 2019;
  - kategoria: komiks, Gideon Falls.

  Jednym z moich małych postanowień jest rozpoczęcie serii komiksowych, które od lat czekają na półkach. Czasu coraz mniej, miejsca też, więc trzeba zacząc dojrzewać do myśli o selekcji.

  Do Gideon Falls przybywa nowy ksiądz. Ma zastąpić nagle zmarłego poprzednika i zaopiekować się parafianami. Ksiądz ma swoją przeszłość i problemy, ale też odkrywa, że to nic w porównaniu z historią Gideon Falls. Tu ludzie znikają bez śladu a miasteczko skrywa wielką tajemnicę. Raz na jakiś czas pojawia się tajemnicza czarna stodoła. Jej pojawienie zwiastuje nagłe wydarzenia, które dla niektórych mieszkańców kończą się śmiercią.
  Drugi wątek dzieje się w całkiem innym miejscu. Młody mężczyzna leczący się psychiatrycznie ma obsesję na punkcie grzebania w śmieciach i wynajdowania w nich znaczących elementów. Początkowo nie wie czym one są, ale z czasem odkrywa, że wszystkie stanowią element drewnianych, starych drzwi... drzwi od stodoły?

  Czytaj więcej

 • Porozmawiajmy o czymś przyjemniejszym

  porozmawiajmy o czyms przyjemniejszym

  Porozmawiajmy o czymś przyjemniejszym;
  - autor: Roz Chast;
  - wydawnictwo: Publicat, 2019;
  - kategoria: książka obrazkowa.

  Roz, gdy tylko miała taką okazję, opuściła dom rodzinny. Przez lata nie odwiedzała rodziców a gdy znów nawiązała z nimi bliższy kontakt odkryła, że nie są coraz młodsi, a ich zdrowie jest coraz słabsze. Do Roz dotarło, że to na niej, jedynej córce, spocznie obowiązek opieki nad schorowanymi rodzicami. Początkowo nie jest trudno, ale z czasem seniorzy wymagają coraz większej opieki, a co za tym idzie nakładów finansowych. Roz cała ta sytuacja przytłacza, ale próbuje zapewnić rodzicom jak najlepszą opiekę.
  Z jednej strony ta książka obrazkowa zachwyca podjętym tematem. W pewnym wieku każdy z nas będzie musiał się zmierzyć ze starością osób bliskich i dobrze jest nie wypychać tego tematu. To się stanie, nie możemy się do tego przygotować, ale też nie powinniśmy się tego bać. Starość jest naturalnym etapem życia.

  Czytaj więcej

 • Biały Elf o czarnym sercu

  bialy elf o czarnym sercu

  Biały Elf o czarnym sercu;
  - autorzy: Olivier Peru, Stéphane Bileau;
  - tłumaczenie: Maria Mosiewicz;
  - wydawnictwo: Egmont Polska, 2023;
  - kategoria: komiks, Świat Akwilonu, Świat Akwilonu: Elfy (3);

  Dwoje Białych Elfów podąża śladem Białego Smoka. Tropią go by go zabrać i zapewnić bezpieczeństwo na Białych Wyspach. Tam będzie bezpieczny, ale nie całkiem wolny. Tropienie tego rzadkiego okazu trwa dziesiątki lat, ale Elfy mają czas. Są długowieczne i wiedzą, że pewne rzeczy muszą trwać.
  Elfami są ojciec i jego przybrany syn. Znakomicie się rozumieją, ale młody chłopak (jak na Elfa) nie wie jeszcze, że ludziom nie należy ufać. Elfy powinny się trzymać z dala od ludzkich spraw. Ludzie nie są z natury źli, ale mają niebezpieczną zachłanność, która prowadzi do przemocy i zniszczenia.

  Czytaj więcej

 • Kaznodzieja, Tom drugi

  kaznodzieja t 2

  Kaznodzieja, Tom 2;
  - autorzy: Steve Dillon, Garth Ennis;
  - tłumaczenie: Maciej Drewnowski;
  - wydawnictwo: Egmont Polska, 2017;
  - kategoria: komiks, Vertigo, DC Comics, Kaznodzieja.

  Kaznodzieja Jesse cały czas próbuje odnaleźć Pierwszego, który uciekł niebios. Poszukiwania idą marnie, ale nagle wydarza się coś co mocno zmienia sytuację. Okazuje się że członkowie stowarzyszenia strzegącego Graala dowiedziało się o zdolnościach Custer'a i chca uczynić z niego nowego mesjasza. Jesse może protestować, ale jego dar też ma swoje granice.
  Jesse i jego przyjaciele znajdują się niezłych tarapatach... a zaczęło się całkiem niewinnie. Wielka impreza u Jesusa de Sade’a nie zapowiadała takiego obrotu spraw.

  Czytaj więcej

 • Wojny Lucasa

  wojny lucasa

  Wojny Lucasa,
  (Les Guerres de Lucas);
  - autorzy: Laurent Hopman, Renaud Roche;
  - tłumaczenie: Marta Duda-Gryc;
  - wydawnictwo: Lost In Time, 2023;
  - kategoria: komiks, kino, Star Wars.

  George Lucas, wizjoner, który odmienił kino. Wymyślone przez niego Gwiezdne Wojny nie miały zbyt łatwej drogi na szczyt. Tylko dzięki uporowi, przyjaciołom oraz prywatnym funduszom udało się zrealizować film, który rozpoczął rewolucję. Zanim powstały pierwsze Gwiezdne Wojny w Hollywood panowało przekonanie, że filmy science-fiction są drogie i przynoszą straty. Jakże się mylili. Przez swą tchórzliwą politykę wytwórnia straciła nie tylko prawa do kontynuacji, ale przede wszystkim prawa do gadżetów, a te zarobiły krocie.

  Czytaj więcej

 • Luc Junior

  luc junior

  Luc Junior;
  - autorzy: René Goscinny, Albert Uderzo;
  - tłumaczenie: Marek Puszczewicz;
  - wydawnictwo: Egmont Polska, 2022;
  - seria: Klasyka Goscinny'ego & Uderzo;
  - kategoria: komiks.

  Seria, która została zamówiona początkiem lat pięćdziesiątych i miała (w założeniu) mocno opierać się na Tintinie.
  Luc jest młodym początkującym, prasowym reporertem, którego materiały mają podnieść sprzedaż gazety. Jego szef wymyśla coraz trudniejsze a chłopak dzielnie pisze matarieły. Towarzyszy mu lekko gapowaty, nie najmłodszy już fotograf Ciaptak. To lekko tchórzliwy, ale z zasadami głos rozsądku nie pozwoli by Luc'owi stała się krzywda. W mojej ocenie to właśnie Ciaptak powinien być głównym bohaterem. Jest bardziej wyrazisty, charakterny no i przede wszystkim ma w sobie potencjał komediowy. Nie można tego powiedzieć o Luc'u. Luc wydał mi się totalnie nijaki.

  Czytaj więcej

 • Monstressa. Tom Pierwszy - Przebudzenie

  monstrassa t 1

  Monstressa. Tom Pierwszy - Przebudzenie;
  - autorzy: Marjorie M. Liu, Sana Takeda;
  - tłumaczenie: Paulina Braiter;
  - wydawnictwo: Non Stop Comics, 2017;
  - kategoria: komiks, Monstressa.

  Jest kilka serii, które kupowałem na zapas. Niewiele mi mówiły tytuły, ale kolejne części cyklów wypełniają skutecznie półki. Pora zacząć walczyć ze zbieractwem i zacząć czytać ;)

  Akcja tego cyklu dzieje się w alternatywnej rzeczywistości. Główną bohaterką jest nastoletnia dziewczyna, która próbuje zmienić swój los. Ucieka z niewoli, a przy okazji sieje spore zniszczenia. Ta jednoręka dziewczyna ma w sobie olbrzymią moc, a dodatkowo, w jej ciele mieszka demon, który zaczyna próbować przejmować kontrolę nad ciałem nosicielki. W tle mamy krainy podzielone pomiędzy ludzi i Arkanijczyków (hybrydy ludzi i zwierząt) - te dwie rasa powoli, ale nieodwracalnie zmierzają do wojny. Obie strony próbują zdobyć przewagę, a moc dziewczyny i tajemnicza maska wydają się być tym co tą przewagę zapewni.

  Czytaj więcej

 • Trolle z Troy. Tom 5

  trolle z troy t 5

  Trolle z Troy. Tom 5;
  - autorzy: Christophe Arleston, Jean-Louis Mourier;
  - tłumaczenie Maria Mosiewicz;
  - Egmont Polska, 2021;
  - kategoria: komiks, Trolle z Troy, Troy, świąteczne.


  Ludzica mimo woli (17)
  Waha za sprawą przypadkowego daru zamienia się ciałem z przypadkową osobą. I to nie jest troll. Teraz ma ciało ludzkiej kobiety, która ma słaby wzrok, a siła mięśni co najwyżej pozwala na podniesienie ciasteczka. Ciało jest mocno zaniedbane. W nowym ciele czeka ją ślub, a także (o zgrozo) kąpiel.
  Kobieta, która dostała ciało Wahy też nie jest w dobrej sytuacji. Musi jeść surowe mięso, używać co najwyżej kąpieli błotnych, no i unikać wykrycia przez inne trolle.

  Czytaj więcej

 • Hoka Hey!

  hoka hey

  Hoka Hey!;
  - autor: Neyef;
  - tłumaczenie: Jakub Syty;
  - wydawnictwo: Lost In Time, 2023;
  - kategoria: komiks.

  Chłopiec George, z pochodzenia jest Dakotą (plemie Indiańskie), ale wychowuje się w rezerwacie pod czujnym okiem pastora. Wielu młodych Indian ma to szczęście.. ci, którzy tego "szczcęścia" nie mieli zginęli z roką białego człowieka. George jest zafascynowany kulturą białych i jak dorośnie chce zostać lekarzem. Jego plany ulegają zmianie gdy spotyka Małego Noża i jego przyjaciół, którzy wyrywają chłopca z rezerwatu i pokazują jak wygląda życie poza "więzieniem". Mały Nóż jest porywczy, czasem brutalny, a jego głównym celem jest zemsta na mordercach matki. Czy taki osobnik może być drogowskazem dla młodego Dakoty? Pod tymi wymienionymi cechami skrywa się człowiek troskliwy, kochający naturę, z jasnym kompasem moralnym, a przede wszystkim człowiek gotowy oddać życie za wszystkim, których kocha.
  Dla obcych to jednak przede wszystkim bezwzględny czerwonoskóry.

  Czytaj więcej

 • Parker, Tom 2

  parker t 2

  Parker, Tom 2;
  - autorzy: Darwyn Cooke, Richard Stark, Ed Brubaker, Sean Phillips;
  - wydawnictwo: Nagle! Comics, 2023;
  - tłumaczenie: Paweł Bulski;
  - kategoria: komiks, Parker (Marini Edition), Parker (postać), adaptacja, Noir;

  Łup - Parker dostaje propozycję współudziału w dużym napadzie. Chodzi o obrabowanie wszystkich cennych miejsc w małym górniczym miasteczku. Robota dla wielu, ale potencjalny zysk też kuszący. Normalnie powinien zrezygnować ze zlecenia, ale jest krucho z kasą. Precyzyjny plan, doświadczeni kryminaliści. Co może pójść nie tak? No cóż.

  Śmiertelna pułapka - Ucieczka z napadu. Parker razem z dwoma kumplami ma grożny wypadek samochodowy. Po zdarzeniu tylko on jest w stanie stać na nogach. Ucieka do pobliskiego wesołego miasteczka, które jest zimą zamknięte. W sumie niezła kryjówka gdyby nie fakt, że ktoś widział jak przeskakuje płot. I widział, że ma ciężką torbę. Parker mu sobie poradzić z chętnymi na kasę.

  Jutro, jutro i znów jutro - Ta historia została napisana przez Brubakera, a narysowana przez Philiipsa. Mój ulubiony duet. To zwoisty hołd dla historii o Parkerze. Główny bohater się tu nie pojawia (nie w pierwszej osobie), ale sporo się o nim dowiadujemy od jego współpracownika.
  Cooke zmarł przed ukończeniem tego wydania, ale Brubaker doskonale wczuł się w klimat i napisał rzecz, która idealnie pasuje do cyklu.

  Czytaj więcej

 • Trójca. Batman - Superman - Wonder Woman

  trojca

  Trójca. Batman - Superman - Wonder Woman;
  - autorzy: Matt Wagner;
  - tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski;
  - wydawnictwo: Egmont Polska, 2015;
  - kategoria: komiks, DC Comics, DC Deluxe, Superman (postać), Batman (postać), Wonder Woman (postać);

  Wariacja na temat jak mogło wygladać pierwsze spotkanie głównych przedstawicieli świata DC. Batman, Superman, Wonder Woman - każde z nich ma swoje bardzo mocne strony, ale też i słabości. Superman - potężny, z przeszywającym wzrokiem, ale niezbyt dobrze radzi sobie ze śledztwami. Jego wzrok nie wszystko potrafi przeszyć. Wonder Woman - kobieta z zasadami. Silna, bezkompromisowa, ale też o wiele słabsza od Supermana. No i Batman, jedyny człowiek. Genialny śledczy, znakomicie wyszkolony, posiadający mnóstwo gadżetów. Jest groźny, ale to jednak tylko człowiek. Wierzą w jedną sprawę, ale czy się lubią?

  Czytaj więcej

 • Prosiacek X

  prosiacek x

  Prosiacek X;
  - autor: Krzysztof Owedyk;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2012;
  - kategoria: komiks, literatura polska.

  Zbiór krótkich komiksów Owedyka napisanych pomiędzy 2010 a 2012 rokiem.
  Zbiór w wielu powodów niewygodny, uwierający, niepoprawny. Zbiór piętnujący nasze cechy narodowe, nasze przywary i zachowania. Żyjemy w kraju, w którym każdy potrafi znaleźć swojego wroga. W kraju wiecznego sporu politycznego, w którym nadużywamy inwektyw, a potem chętnie idziemy do kościoła udają pobożnego katolika. A w zasadzie nie udając. Przecież nie robimy nic złego, to te ch...je nas sprowokowały.

  Czytaj więcej

 • Niedoskonałości

  niedoskonalosci

  Niedoskonałości;
  - autor: Adrian Tomine;
  - tłumaczenie: Agnieszka Murawska;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2010;
  - kategoria: komiks.

  Ben Tanaki niewiele w życiu osiągnął. Rzucił studia, pracuje w podrzędnym kinie, ma niewielu przyjaciół, a jedyne co ma jakąś wartość to związek. Do czasu. Ben jest malkontem, który potrafi wszystko skrytykować, nie docenia tego co ma i na każdy temat ma swoje nieomylne zdanie. Ma kochającą dziewczynę, ale Ben cały czas tęsknie patrzy w stronę białych dziewczyn. Związek z Azjatką wydaje się mu zbyt zwyczajny. Chce się poczuć wyjątkowo. Marzy, ale nic nie robi w tej materii.

  Czytaj więcej

 • Wstrząs

  wstrzas

  Wstrząs
  - autorzy: Bobby N., Shaun Tan, Mel Tregonnimg, Anton McKay, Michael Katchan, Christian Scott, Terry Dowling, Tom Taylor, Gary Chaloner, James Barclay, Ray Fawkes, Hai Knafo, Christian Read, Andrew Constant;
  - tłumaczenie: Jan Olejniuk, Anna Urbańska;
  - wydawnictwo: Fantasmagorie, 2017
  - kategoria: komiks.

  Znalezione w bibliotece. Zbiór komiksowych historii, który motywem przewodnim jest Wstrząs. Mamy tu formy dłuższe jak i całkiem krótkie. Dobór autorów również jest różny: od nazwisk powszechnie znanych do nazwisk niewiele mi mówiących.
  Sama idea by wydać album wokół jednego hasła jest intrygująca. Co może być wstrząsem? Tragiczne wydarzenie? Koszmar? Opętanie?A może nasze zachowanie? Pomysłów może być wiele, w mojej ocenie za wiele.

  Czytaj więcej

 • Ordo z Bractwa Monety

  ordo z bractwa monety

  Ordo z Bractwa Monety;
  - autorzy: Stephane Crety, Nicolas Jarry;
  - tłumaczenie: Maria Mosiewicz; 
  - wydawnictwo: Egmont Polska, 2023;
  - kategoria: komiks, Świat Akwilonu, Świat Akwilonu: Krasnoludy (2);

  Dzieciństwo krasnoluda Ordo skończyło się w wieku sześciu lat. W swoje urodziny rozpoczął się jego trening. Poza rodzinnym domem zaczął być szkolony na zabójcę. Dlaczego? Krasnoludy słyną z tego, że uwielbiają gromadzić różne dobra, a zwłaszcza rzeczy błyszczące jak złoto. Zdobywanie wielkich majątków jest powiązane z utrzymywaniem wielkich wpływów.

  Znaczenie krasnoluda nie mierzy się jego siłą... liczbą potomstwa, długością brody, wielkością broni ani bogactwem. Znaczenie krasnoluda mierzy się liczbą czyichś tajemnic które zna.

  Czytaj więcej

 • The Good Asian. Dobry Azjata

  dobry azjata

  The Good Asian. Dobry Azjata;
  - autorzy: Pornsak Pichetshote, Alexandre Tefenkgi, Lee Loughridge;
  - tłumaczenie: Bartosz Czartoryski;
  - wydawnictwo: Lost In Time, 2023;
  - kategoria: komiks, Noir, Nagroda Eisnera, Nagroda Harveya.

  San Francisco, rok 1936. Edison Hark, detektyw, chińskiego pochodzenia, na prośbę rodziny, która go wychowała próbuje zdobyć informacje o zaginionej pokojówce. Sprawa ma wiele niejasności i dosyć szybko detektyw przekonuje się, że jest na tropie zabójcy. Edison jest chyba jedynym Azjatą z odznaką, a to sprawia, że nie ma szacunku zarówno wśród białych, ale też w Chinatown jest traktowany jak wróg. Wychował się w zamożnym domu, ale dla wszystkim nadal jest tylko Chińczykiem - obywatelem drugiej kategorii... a w zasadzie nawet nie do końca obywatelem.

  Czytaj więcej

 • Miły Dom nad jeziorem - Tom 2

  mily dom nad jeziorem t 2

  Miły Dom nad jeziorem Tom 2,
  - autorzy: Álvaro Martínez Bueno, James Tynion IV;
  - tłumaczenie: Paulina Braiter;
  - wydawnictwo: Egmont Polska, 2023;
  - kategoria: komiks, DC Horror, Eisner

  Goście Walter'a dowiedzieli się, że świat na zewnątrz się skończył, a oni jako jedyni zostali uratowani. Czy są z tego powodu szczęśliwi? Absolutnie nie. Nienawidzą gospodarza i popadają w depresję. Nie wróży to dobrze i dlatego Walter zmienia taktykę. Kasuje pamięć uczestnikom i na nowo rozpoczyna się proces adaptacji. Tym razem uczestnicy nie wiedzą że świat się skończył. W miejsce depresji pojawia się tęsknota. Goście nadal nie są szczęśliwi.
  A powinni być. W końcu tylko oni ocaleli. Tak przynajmniej twierdzi Walter.

  Czytaj więcej

 • Zamek Śpiący

  zamek spiacy

  Zamek Śpiący;
  - autorzy: Linda Medley;
  - tłumaczenie: Agnieszka Murawska, Marceli Szpak;
  - wydawnictwo: Kultura Gniewu, 2023;
  - kategoria: komiks.

  Była sobie kiedyś historia. Że był król i królowa i że bardzo chcieli mieć dzieci. Gdy w końcu pojawiła się córka to razem z przekleństwem. W wieku nastu lat ma się zranić i zasnąć na sto lat. Historię wszyscy znamy. Klątwa się spełniła i księżniczka zasnęła, a kiedy się obudziła po stu latach rozejrzała się i pojechała w swoją stronę. Pozostał zamek, który przez te sto lat lekko podupadł. Teraz nie ma władcy ale już nie jest chroniony żadnym czarem i można w nim zamieszkać... życie nie znosi pustki.
  To tylko początek tej szkatułkowej historii. Nowi mieszkańcy Zamku to nowe historie i uwaga - oni też snują kolejne historie. Czasem zabawne, czasem mniej... ale wszystkie są głęboko zakorzenione w kulturze. Bez problemu znajdziecie w nich inspiracje znanymi legendami, ale sposób ich opowiadania może zaskoczyć.

  Czytaj więcej

 • Cygan

  cygan

  Cygan,
  - autorzy: Enrico Marini, Thierry Smolderen;
  - tłumaczenie: Maria Mosiewicz;
  - wydawnictwo: Egmont Polska, 2023
  - kategoria: komiks.

  Egmont w tym roku (2023) bardzo mocno postawił na dzieła Enrico Marini'ego, Może i dlatego ostatnim komiksem przeczytanym w tym roku jest zbiorcze wydanie przygód Cygana.
  Niedaleka przyszłość. Z powodu ocieplenia klimatu zostają zakazane loty samolotowe, a wszystkie dalekie transporty są realizowane olbrzymimi ciężarówkami, które poruszają się po specjalnie utworzonej w tym celu autostradzie. Świat stoi na granicy wojny, a wspomniana trasa często jest atakowana przez miejscowe grupy zbrojne.

  Czytaj więcej