Ułatwienia dostępu

Jeff Lemire

 • Gideon Falls. Tom 2: Grzechy Pierworodne

  gideon falls t 2

  Gideon Falls. Tom 2: Grzechy Pierworodne;
  - autorzy: Jeff Lemire, Andrea Sorrentino, Dave Stewart;
  - tłumaczenie: Jacek Drewnowski;
  - wydawnictwo: Mucha Comics, 2019;
  - kategoria: komiks, Gideon Falls.

  Norton jest pewny swojego celu. Wie, że musi połączyć znalezione fragmenty i odtworzyć drzwi do Czarnej Stodoły. Co to da? Nie wie, ale może zrozumie skąd się wziął. W Gideon Falls nowy proboszcz próbuje rozwikłać tajemnicę morderstw. Trop prowadzi go do nieistniejącej już farmy. To tu się wszystko zaczęło - to tu kiedyś stała Czarna Stodoła.

  Czytaj więcej

 • Gideon Falls. Tom 1: Czarna Stodoła

  gideon falls t 1 czarna stodola

  Gideon Falls. Tom 1: Czarna Stodoła;
  - autorzy: Jeff Lemire, Andrea Sorrentino, Dave Stewart;
  - tłumaczenie: Jacek Drewnowski;
  - wydawnictwo: Mucha Comics, 2019;
  - kategoria: komiks, Gideon Falls.

  Jednym z moich małych postanowień jest rozpoczęcie serii komiksowych, które od lat czekają na półkach. Czasu coraz mniej, miejsca też, więc trzeba zacząc dojrzewać do myśli o selekcji.

  Do Gideon Falls przybywa nowy ksiądz. Ma zastąpić nagle zmarłego poprzednika i zaopiekować się parafianami. Ksiądz ma swoją przeszłość i problemy, ale też odkrywa, że to nic w porównaniu z historią Gideon Falls. Tu ludzie znikają bez śladu a miasteczko skrywa wielką tajemnicę. Raz na jakiś czas pojawia się tajemnicza czarna stodoła. Jej pojawienie zwiastuje nagłe wydarzenia, które dla niektórych mieszkańców kończą się śmiercią.
  Drugi wątek dzieje się w całkiem innym miejscu. Młody mężczyzna leczący się psychiatrycznie ma obsesję na punkcie grzebania w śmieciach i wynajdowania w nich znaczących elementów. Początkowo nie wie czym one są, ale z czasem odkrywa, że wszystkie stanowią element drewnianych, starych drzwi... drzwi od stodoły?

  Czytaj więcej

 • Zagubione psy

  zagubione psy

  Zagubione psy;
  - autor: Jeff Lemire;
  - tłumacz: Jacek Żuławnik;
  - wydawnictwo: Kboom, 2021;
  - kategoria: komiks.

  Zagubione psy są debiutem Lemire'a. To dzięki temu krótkiemu albumowi Jeff uwierzył, że potrafi i że może tworzyć komiksy, a bez niego to medium wyglądałoby całkiem inaczej. Pod względem wizualnym ten album jest... no nazwijmy to po imieniu: BRZYDKi. Twarda, byle jaka kreska, słaba kompozycja, nieczytelne kadry. Widać, że twórca dopiero początkuje.
  Fabularnie jest już całkiem dobrze. Historia mężczyzny, który w jednej chwili utracił całą rodzinę chwyta za serce i budzi prawdziwe emocje. Lemire od samego początku potrafił opowiadać. To trzeba docenić.

  Czytaj więcej

 • Czarny Młot - Tom 2 - Wydarzenie

  czarny mlot t 2

  Czarny Młot - Tom 2 - Wydarzenie
  - autorzy: Jeff Lemire, Dean Ormston, David Rubin, Dave Stewart;
  - wydawnictwo: Egmont Polska, 2018
  - kategoria: komiks, Czarny Młot

  Przypomnijmy, grupa superbohaterów jest uwięziona od dziesięciu lat na farmie. Mogą się poruszać kilka km wokół niej, ale każda próba opuszczenia wyznaczonej przestrzeni kończy się śmiercią. Po tylu latach takiego zniewolenia bohaterowie zaczynają wątpić w sens walki. Może lepiej odejść i skończyć męczarnie? Wiele się zmienia gdy na farmę dociera nieoczekiwany gość. Córka zmarłego Czarnego Młota jakimś cudem przebrnęła przez niewidzialny mur okrążający farmę. Nowe spojrzenie i motywacja sprawiają, że u zniewolonych pojawia się iskierka nadziei.

  Czytaj więcej

 • Korzenie rodzinne

  korzenie rodzinne

  Korzenie rodzinne,
  (Family Tree) - 2021
  - autorzy: Phil Hester, Jeff Lemire;
  - Wydawnictwo: Mucha Comics;
  - kategoria: komiks.

  Dawno nie czytałem nic Lemire'a więc pora sobie przypomnieć ten styl opowiadania. Tym razem scenariusz napisał Lemire, ale rysunki należą do Hester'a, który idealnie czuje klimat Jeff'a.

  Ośmioletnia Jeff nagle zaczyna przemieniać się drzewo. Z ciała zaczynają wyrastać gałęzie, a kończy powoli tracą ludzkie kształty. Nikt nie wie co się dzieje, to coś poważniejszego niż wysypka. Dodatkowo rodzinę Meg zaczynają ścigać mocno uzbrojeni ludzie. Zamiary mają jasne i tylko nagłe pojawienie się dziadka sprawia, że rodzina przeżyła. Dziadek ma też odpowiedzi na niektóre pytania.. ponoć Meg nie jest pierwszym ludzkim drzewem i "choroby" nie da się zatrzymać. To zwiastun czegoś nowego. Relacja ludzie/natura całkowicie się zmieni.

  Czytaj więcej

 • Łasuch. Powrót - Jeff Lemire

  lasuch powrot

  Łasuch. Powrót,
  - autor: Jeff Lemire;
  - cykl: Łasuch, tom 4;
  - wydawnictwo: Egmont Polska, 2022;
  - kategoria: komiks, postapo.

  Kto by pomyślał, że Lemire powróci do Łasucha. Przecież historia w zasadzie była domknięta. Gdzie tu miejsce na kontynuację. I proszę, nie doceniłem twórcy. Akcja Powrotu dzieje się trzysta lat później. W dosyć dalekiej przyszłości kiedy to Łasuch i jego pokolenie powinni być już dawno martwi. A jednak chłopiec w jakiś dziwny sposób żyje. Niby jest dom, zagrożenie, las obok, ktoś cały czas dostarcza jedzenie.. ale to wszystko nie jest prawdziwe - jest jakieś inne - a najważniejszym elementem są roboty/drony, które nie pozwalają Łasuchowi na opuszczenie bezpiecznej strefy. Co się za nią kryje?

  Czytaj więcej

 • Czarny Młot - Tom 1 - Tajna geneza

  czarny mlot t 1 tajna geneza

  Czarny Młot - Tom 1 - Tajna geneza,
  (Black Hammer vol.1: Secret Origins)
  - autorzy: Jeff Lemire, Dean Ormston, Dave Stewart;
  - seria: Czarny Młot Tom 1;
  - Egmont Polska, 2017;
  - kategoria: komiks, Nagroda Eisnera.

  Z czym kojarzycie superbohaterów? Z wielkimi mocami? Bezinteresowną pomocą? A może walką ze złoczyńcami? Dla mnie superbohaterowie, to przede wszystkim symbol wolności. Mogą ratować cywili, walczyć w imię wyższych celów, ale to jest ich decyzja. Nikt ich nie zmusza, nie mobilizuje. Mają prawo i możliwości być ponad systemem i robić to, co im się podoba. Wiem, że możecie mieć inne odczucia, ale tak ich odbieram. A teraz wyobraźcie sobie, że ta wolność została im odebrana.

  Czytaj więcej

 • Podwodny spawacz - Jeff Lemire

  podwodny spawacz

  Podwodny spawacz,
  (Underwater welder);
  - autor: Jeff Lemire;
  - Kboom, 2019;
  - kategoria: komiks.

  Ależ ten czas leci. Wydawało mi się, że dopiero co kupiłem ten komiks a to już prawie dwa lata stał u mnie na półce. Musiałem nadrobić bo Lemire to jeden z moich ulubionych twórców komiksowych. Cenię go za sposób w jaki opowiada o niełatwych relacjach i emocjach, które czasem są trudne do nazwania. Gdzieś schowanych w naszych duszach, wpływających na życie, ale nie do końca świadomych. Niewielu twórców tak pięknie pisze.
  No to słowo o fabule.

  Czytaj więcej

 • Twardziel - Jeff Lemire

  twardziel

  Twardziel,
  (Roughneck);
  - twórca: Jeff Lemire;
  - Mucha Comics, 2020;
  - kategoria: komiks.

  Derek, były gwiazdor hokeja, każdy wieczór spędza w barze. Szybko zakończona kariera sprawiła, że Derek nie potrafi odnaleźć się w życiu. Kolejne dni zapija, a jak tylko nadarza się okazja to wdaje się w bójki. Jest na równi pochyłej prowadzącej do więzienia. W tym czasie przyjeżdża do niego siostra, której nie widział wiele lat. Dziewczyna uciekła od brutalnego partnera.. Kolejny raz nie ma gdzieś się podziać, a na ucieczkę w narkotyki też już nie ma pieniędzy. Rodzeństwo zostaje namówione do wyjazdu do małej chaty gdzieś w dalekim lesie. Pobyt z dala od cywilizacji jej pozwoli na odwyk a jego nieobecność uspokoi miejscowe władze. Niekończące się bójki mają swoje konsekwencje. Przymusowy pobyt jest okazją do odnowienia więzi, ale także do uporządkowania życia... tu niebagatelną rolę odgrywają wspomnienia.

  Czytaj więcej

 • Royal City. Tom 3: Płyniemy z prądem

  royal city t 3

  Royal City. Tom 3: Płyniemy z prądem,
  - twórca: Jeff Lemire;
  - Non Stop Comics - 2019;
  - kategoria: komiks, Royal City.

  Drugi tom przeniósł nas do 1993 roku. Do roku śmierci Tommy'ego. Trzeci tom to ponownie współczesność, ale tym razem wzbogacona o dokładne szczegóły z felernego roku 1993. Rodzina jest w totalnej rozsypce. Można powiedzieć, że wszyscy żyją nadal stratą, że są przytłoczeni beznadziejnością miasta. Tym, że przebierają role, na które niekoniecznie mają ochotę.

  "Mam dość czekania. Życia w zawieszeniu. To właśnie robi z Tobą to miejsce... Skazuje Cię na życie w zawieszeniu."

  Czytaj więcej

 • Royal City. Tom 2: Sonic Youth

  royal city 2

  Royal City. Tom 2: Sonic Youth;
  - twórca: Jeff Lemire;
  - Non Stop Comics - 2019;
  - kategoria: komiks, Royal City.

  Drugi tom Royal City przenosi nas do roku 1993. Rodzeństwo jeszcze jest razem i możemy poznać ostatnie dni przed rodzinną tragedią. Rodzina kompletna, ale daleko jej do szczęścia. Wszyscy czują się obco w swoich społecznych rolach. Każdy w skrytości marzy o czymś co odmieni życie... marzy o wyrwaniu się z miasteczka. To miejsce jest jak każde inne, ale przewidywalność losu i ograniczone możliwości wyborów sprawiają, że niewielu ludzi jest tu szczęśliwych. Młodzi marzą o ucieczce, życiu z dala od fabryki, ale szybko ich marzenia (no bo jeszcze nie plany) weryfikuje życie. Życie pędzi i na ucieczkę jest już za późno. Nie inaczej jest z Tommy'm. Źle się czuje w tym mieście.. nie ma przyjaciół, perspektyw, a jego krótkie życie zdominowane jest przez bezustanne migreny. Uciec od miasta i bólu... Tommy ma świadomość, że to niemożliwe, ale to chłopak wyjątkowy... ból, może wiek, a może wyjątkowa wrażliwość, sprawiają, że potrafi dostrzegać detale, małe elementy, które sprawiają, że życie może być piękne...

  Czytaj więcej

 • Royal City. Tom 1: Krewni

  royal city t 1

  Royal City. Tom 1: Krewni,
  - twórca: Jeff Lemire;
  - Non Stop Comics - 2018;
  - kategoria: komiks, Royal City.

  Pozornie nic się nie dzieje. Rodzeństwo się zjeżdża do Royal City na wieść o zawale u ojca. Ojciec jest w śpiączce, ale raczej będzie dobrze, nie zmienia to faktu, że poszczególne strony aż kipią od emocji. Rodzeństwo średnio sobie radzi z życiem. Każdy ma swój przepis na siebie, ale wszyscy są skażeni miastem i tym co się w nim wydarzyło.. Rodzinna tragedia - Tommy, młodszy brat, który zginął wiele lat temu, nadal jest w pamięci. Traumatyczne wspomnienie cały czas towarzyszy rodzinie. Nie pozwala się uwolnić. Jak to jest, że tak bardzo marzymy o powrocie do rodzinnych stron, a jak tam wracamy to momentalnie odzywają się te nienajlepsze wspomnienia - te, które tak głęboko chowamy? Uśpione demony zawsze się w końcu budzą.

  Czytaj więcej

 • Opowieści z hrabstwa Essex - Jeff Lemire

  opowiesci z hrabstwa essex

   

  Opowieści z hrabstwa Essex,
  (The Complete Essex County);
  - autor: Jeff Lemire;
  - Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy - 2009;
  - kategoria: komiks.

  Na ten tytuł długo polowałem. Nakład wyczerpany, a też niewiele było ofert odsprzedaży w rozsądnych cenach. Kupiłem i położyłem na półkę.. no i zapomniałem.. tak to już ze mną bywa.. może powinienem popracować nad pamięcią.
  Album jest pochodzi z początkowego okresu twórczości Lemire'a, ale znajdziemy w nim wiele charakterystycznych elementów, które występują w późniejszych pracach.
  Mamy trzy niezależne opowieści, które przedstawiają nam bohaterów małego miasteczka z różnych lat. Ci bohaterowie funkcjonują całkowicie niezależnie, ale też wiemy, że są wzajemnie połączeni. Czasem to więzy krwi, a czasem przypadek. Powiązanie w mojej ocenie nie ma wielkiego znaczenia.

  Czytaj więcej

 • Łasuch - Tom 3

  lasuch t 3

  Łasuch, Tom 3,
  - autor: Jeff Lemire;
  - cykl: Łasuch, tom 3;
  - wydawnictwo: Egmont Polska, 2019.

  No i dotarł do mnie upragniony trzeci tom Łasucha. Tom zamykający klimatyczną serię postapo. Ludzkość umiera. W powietrzu jest zaraza, na którą nie ma lekarstwa. Coraz więcej zmarłych, a nowonarodzone dzieci są dziwacznymi mutantami. Połączeniem zwierząt i ludzi. Wielu twierdzi, że to zaraza i hybrydy są z sobą połączone i trzeba tylko zrozumieć jak? W tym świecie jest Łasuch - chłopiec z porożem, który wydaje się być pierwszym mutantem. Czy poznanie przeszłości chłopca pozwoli zrozumieć przyszłość? Nie jest to takie oczywiste, ale niektórzy nie mają wątpliwości i wszystkie odstępstwa od normy krwawo eliminują. Łasuch razem z przyjaciółmi próbuje przede wszystkim przeżyć w tym brutalnym świecie. Kwestia pochodzenia jest istotna, ale nie tak bardzo jak potrzeba ratowania przyjaciół. Trzeci tom to kolejne walki, próby znalezienia schronienia i przede wszystkim odpowiedzi na niektóre nurtujące czytelnika pytania.

  Czytaj więcej

 • Łasuch - Tom 2

  lasuch tom 2

  Łasuch, Tom 2, 
  - autor: Jeff Lemire; 
  - cykl: Łasuch, tom 2; 
  - wydawnictwo: Egmont Polska, 2018.

  Drugi tom Łasucha wylądował na mojej półce w dniu premiery.. a później zerkał i kusił i nęcił i znów dałem się Lemire'owi porwać w jego mroczny postapokaliptyczny świat.
  Przypomnijmy ten świat. Dziwna choroba zdziesiątkowała ludność, a wszystkie nowonarodzone dzieci są hybrydami łączącymi cechy zwierząt i ludzi. Nasz główny bohater wychował się na uboczu i nie miał pojęcia jakie zło czai się poza bezpieczną chatą. W pierwszym tomie został zmuszony do opuszczenia domu, poznał tajemniczego Jepperda, zaufał mu a następnie został zdradzony. Tom kończy się umieszczeniem Łasucha w obozie, w którym niebezpieczni ludzie 'badają' takie okazy jak on.

  Czytaj więcej

 • Łasuch - Tom 1

  lasuch

  Łasuch,
  - autor: Jeff Lemire;
  - cykl: Łasuch, tom 1;
  - wydawnictwo: Egmont Polska, 2018.

  Łasuch został mi polecony. Po przeczytaniu zarysu fabuły i obejrzeniu przykładowych plansz uznałem, że warto dać temu tytułowi szansę.
  Świat przyszłości... może nie tak dalekiej jak się nam wydaje. Ludzkość wymiera, a w zasadzie wymarła. Pozostały jednostki, które próbują przeżyć i niebezpieczne grupy, których głównym celem, poza przeżyciem, jest łupieniem tego co jeszcze nadaje się do użytku. I są oni, dzieci, które zaczęły się rodzić po rozpoczęciu zarazy. Nie są to zwyczajne dzieci - to hybrydy. Częściowo ludzie, częściowo zwierzęta. Jednym z takich dzieci jest Łasuch. Chłopiec, który mieszka ze swoim ojcem w lesie. Jedyne co go wyróżnia to całkiem ładne poroże. Ojciec Łasucha umiera, a chłopiec musi opuścić bezpieczny las. Na zewnątrz nie jest bezpiecznie. Hybrydy są mordowane dla zabawy, a czasem w innych celach.

  Czytaj więcej