Ułatwienia dostępu

Jason Clarke

  • Oppenheimer - 2023

    oppenheimer 2023

    Oppenheimer - 2023;
    - reżyseria: Christopher Nolan;
    - scenariusz: Christopher Nolan
    - wybrana obsada: Cillian Murphy, Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr., Florence Pugh, Kenneth Branagh, Rami Malek, Josh Hartnett, Tom Conti, Casey Affleck, Jason Clarke, Gary Oldman, Benny Safdie, Matthew Modine, Gustaf Skarsgård, Jack Quaid, Dane DeHaan;
    - kategoria: film, biograficzny, dramat, kasowy, Złote Globy (5), Oscar (7).

    Manhattan - amerykański program wojskowy, którego celem było stworzenie broni, która dałaby ostateczne zwycięstwo w II Wojnie Światowej. Na czele tego programu stał Oppenheimer. Geniusz, o wielkim ego, ale też kobieciarz i osoba dosyć konfliktowa. Chyba wszyscy wiedzą, że Manhattan zakończył się olbrzymim sukcesem, czego skutkiem było zrzucenie dwóch bomb na japońskie miasta. Niewielu wie, że Oppenheimer po zakończeniu wojny nie został bohaterem narodowym. Został oskarżony o zdradę, a przeciwnicy polityczni przypomnieli iż kiedyś wspierał komunistów. Jeszcze mniej osób wie, że Oppenheimer przez resztę swojego życia był przeciwnikiem rozszerzania potencjału atomowego. Twierdził, że skoro będzie broń to w końcu ktoś jej użyje.

    Czytaj więcej

  • W domu innego - 2019

    w domu innego 2019

    W domu innego,
    (The Aftermath) - 2019;
    - reżyseria: James Kent;
    - scenariusz: Joe Shrapnel, Anna Waterhouse;
    - wybrana obsada: Keira Knightley, Alexander Skarsgård, Jason Clarke, Martin Compston, Kate Phillips, Flora Li Thiemann;
    - kategoria: film, wojenny, melodramat.

    Powojenny Hamburg. To mocno znisczone przez naloty aliantów miasto zaczyna powoli odnajdywać się w nowej rzeczywistości. To miasta przybywają zwycięskie siły, których zadaniem odbudowa miasta oraz rozliczenie osób odpowiedzialnych za holocaust.
    Pułkownik Morgan, razem ze swoją żoną zostaje zakwaterowany w okazałym domu niemieckiego architekta. Właściciel nieruchomości akceptuje nową rzeczywistość, ale nie można tego powiedizeć o jego córce oraz żonie Morgan'a, która nie rozumie dlaczego mąż nie nakazał eksmisji właścicieli.

    Czytaj więcej

  • Winchester. Dom duchów - 2018

    winchester

    Winchester. Dom duchów,
    (Winchester) - 2018;
    - reżyseria: Michael Spierig, Peter Spierig;
    - scenariusz: Michael Spierig, Peter Spierig;
    - wybrana obsada: Helen Mirren, Jason Clarke, Eamon Farren, Sarah Snook, Bruce Spence;
    - kategoria: film, horror.

    Fabuła lekko inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
    Sarah Winchester jest przekonana iż nawiedzają ją duchy ofiar, które zastały zabite za pomocą karabinu Winchester. Każdemu z duchów stara się wybudować pokój w okazałej rezydencji.. a to sprawia, że budynek jest w nieustającej budowie. Jej dźwięki słychać nawet w środku nocy. Współwłaściciele firmy Winchester są przekonani, że Sarah postradała zmysły i naraża firmę na wielkie straty. Zatrudniają lekarza, który ma wydać korzystną dla nich diagnozę.

    Czytaj więcej

  • Diabeł wcielony - 2020

    diabel wcielony

    Diabeł wcielony,
    (The Devil All the Time) - 2020;
    - reżyseria: Antonio Campos;
    - scenariusz: Paulo Campos, Antonio Campos;
    - wybrana obsada: Tom Holland, Robert Pattinson, Mia Wasikowska, Bill Skarsgård, Riley Keough, Jason Clarke, Sebastian Stan, Haley Bennett;
    - kategoria: thriller, ekranizacja, dramat, Netflix.

    Pierwszy film obejrzany w 2021 roku.
    Prowincjonalne mieściny gdzieś w Ohio. Powojenna rzeczywistość, w której pełno bogobojnych ludzi, ale także osób, które szukają naiwnych, których będzie można wykorzystać. Bo mamy tu kaznodziejów (w zasadzie dwóch), którzy nie mają skrupułów by czerpać prywatne korzyści kosztem innym. Może to być budowanie własnej pozycji opierając się na kłamstwie, ale także zwykłe wykorzystywanie dziewcząt, które chcą być bliżej boga.. jest też małżeństwo, które lubi robić zdjęcia przypadkowo napotkanym autostopowiczom. Niby nic strasznego, może warto dodać, że dla fotografowanych to zawsze jest ostatnia sesja w życiu?

    Czytaj więcej

  • Everest - 2015

    everest

    Everest - 2015;
    - reżyseria: Baltasar Kormákur;
    - scenariusz: Simon Beaufoy, William Nicholson;
    - wybrana obsada: Jason Clarke, Josh Brolin, Jake Gyllenhaal, John Hawkes, Robin Wright, Emily Watson, Michael Kelly, Keira Knightley, Sam Worthington;
    - kategoria: dramat, na faktach, przygodowy.

    Z tym filmem zawsze było mi nie po drodze. Najpierw przegapiłem seans w kinie, później czekałem na premierę na fizycznych nośnikach, a następnie zapomniałem. Dopiero kilka dni temu przypadkiem natrafiłem na ten film i uznałem, że najwyższy czas wrócić do tej produkcji - w końcu główną rolę gra Jason Clarke.
    Everest opowiada o tragicznej wyprawie na najwyższą górę świata w 1996 roku. Komercjalizacja wypraw na Everest sprawiła, że w góry poszli Ci, którzy niekoniecznie mieli dobre przygotowanie. Za odpowiednią kwotę można było sobie wykupić wejście na szczyt.. płacę to wymagam? Czy jak to było. Wyjście skończyło się tragicznie.

    Czytaj więcej

  • Katarzyna Wielka - mini serial - 2019

    katarzyna wielka

    Katarzyna Wielka,

    (Catherine the Great) - 2019;
    - mini serial, HBO;
    - wybrana obsada: Helen Mirren, Jason Clarke, Gina McKee, Rory Kinnear, Joseph Quinn;
    - kategoria: dramat, historyczny.

    Katarzyna, po zabójstwie Piotra III obejmuje władzę nad Imperium Rosyjskim. Ma słabą polityczną pozycję, a ponadto ma skłonności do młodych chłopców. Serial opowiada zawiłych losach pomiędzy Katarzyną Wielką a Patiomkin'em, który szybko awansował, ale też całkiem zasłużenie. Dla miłości swojego życia wygrywał wojny, a z czasem rozszerzał terytorium Imperium.
    W tle mamy pałacowe intrygi, romanse i wielką historię.
    Akcja zbyt mocno skupia się na romansie, korytarzowych rozmowach, a za mało w niej wielkiej polityki. Rosyjskiego klimatu też za bardzo nie czuć. Zastrzeżenia można też mieć iż młodą Katarzynę gra siedemdziesięcioletnia aktorka, ale to już detal. Nie mówię, że się to źle oglądało, ale czułem pewien niedosyt.

    Czytaj więcej

  • Pierwszy człowiek - 2018

    pierwszy czlowiek
    Pierwszy człowiek,
    (First Man) - 2018; 

    - reżyseria: Damien Chazelle;
    - scenariusz: Josh Singer;
    - wybrana obsada: Ryan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke, Kyle Chandler, Corey Stoll;
    - gatunek: biograficzny, dramat.

    Damien Chazelle ma dopiero 33 lata, a ma już na swoim koncie Oscara i trzy bardzo dobre filmy. Zaczęło się do mocnego Whiplasha, później romantyczny La La Land, a teraz mocny Pierwszy Człowiek. Ten reżyser jeszcze zdrowo namiesza w przemyśle filmowym.
    Pierwszy człowiek to historia Neil'a Armstronga pierwszego człowieka, który postawił stopę na Księżycu. To nie tylko historia wyprawy Apollo 11, to przede wszystkim film dokumentujący skalę przygotowań do tak niezwykłej misji. Przygotowań, którym towarzyszył strach, niepewność, ale także wiara (i potrzeba), że można tego dokonać i że można to zrobić przed komunistami.
    Niesamowita presja zwycięstwa połączona z rodzinnymi tragediami oraz z protestami części społeczeństwa. Patrząc na te wydarzenia z perspektywy Chazelle'a zadawałem sobie pytanie jakim cudem ten projekt się powiódł? A może się nie powiódł - tylko Kubrick nakręcił świetny film?

    Czytaj więcej

  • Terminator: Genisys 3D - 2015

    plakat promujący
    Terminator: Genisys 3D,
    (Terminator: Genisys) - 2015;
    - reżyseria: Alan Taylor;
    - scenariusz: Laeta Kalogridis, Patrick Lussier;
    - wybrana obsada: Arnold Schwarzenegger, Jason Clarke, Emilia Clarke, Jai Courtney, J.K. Simmons;
    - gatunek: science-fiction, akcja.

    Mam nadzieję, że to ostatni film o terminatorze. Nie dlatego, że to jest zła seria, a może wręcz przeciwnie - jest to zbyt dobra historia by ją tak psuć słabymi tytułami.
    Genisys jest filmem niezbyt udanym i ta kwestia w zasadzie nie podlega dyskusji. Fabularnie stanowi byle jaki miks poprzednich części, w którym trudno doszukiwać się sensu. Oglądając takie filmy zawsze mam wrażenie, że chodzi tylko o skok na kasę i nikt nawet nie udaje, że jest inaczej. W Genesis nie ma nic co by wnosiło coś nowego do świata gdzie rządzi SkyNet - film bazuje na kalkach z poprzednich części łącząc je w tak dziwny sposób, że nawet fan serii i uważny widz wielokrotnie będzie się gubił w zawiłościach pomysłów scenarzystów. Do tego filmu powinno się dodawać instrukcję obsługi.
    Zastrzeżenia mam też do obsady. Mam wrażenie, że upchano do jednego filmu bardziej popularnych aktorów, żeby podnieść wartość produkcji, ale nie wzięto pod uwagę czy pasują do fabuły i do konwencji. Pasował tylko Arnold (to oczywiste), ale nie przekonała mnie próba tłumaczenia dlaczego robot się starzeje. Nie podoba mi się też, że T-800 został sprowadzony do drugoplanowej roli - lepiej jakby się wcale nie pojawił. To było słabe.

    Czytaj więcej

  • System (Child 44) - 2015

    systemSystem
    (Child 44, reżyseria Daniel Espinosa, 2015)

    Ekranizacja bestsellerowej powieści Roba Toma Smitha "Child 44". Sama powieść garściami czerpie z prawdziwej historii seryjnego mordercy (Czikatiło), który grasował w Związku Radzieckim - po aresztowaniu przyznał się do 56 zabójstw... w filmie ten wątek jest jedynie pretekstem do ukazania stalinowskiego reżimu. Jeśli chcecie filmy o mordercy to polecam Obywatela X z 1995 roku oraz Mordercę ze wschodu z 2004 roku. Po seansie Systemu postanowiłem, że oba przed chwilą wymienione filmy chcę sobie powtórzyć.
    Nie wiem czy wiecie, ale Child 44 w Rosji ma zakaz wyświetlania.. i szczerze mówiąc absolutnie mnie to nie dziwi. Film brutalnie piętnuje system totalitarny, na każdym kroku wskazuje, że nieludzki system wyzwala najgorsze z możliwych zachowań... że każda ofiara może przeobrazić się w kata, ale też każdy oprawca może zostać oskarżony o niewłaściwe myślenie (zdrada). Nie jest ważna sprawiedliwość - liczy się tylko bezwzględne posłuszeństwo wobec władzy. Jak to mówią: dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie. Po seansie przypomniał mi się film Michałkowa Spaleni Słońcem - chyba nie muszę mówić dlaczego.
    Mocną stroną filmu jest aktorstwo - Tom Hardy jak zawsze wypadł rewelacyjnie, facet jest fenomenalny. Nie gorzej spisał się drugi plan (Jason Clarke, Gary Oldman, Joel Kinnaman). Słabiej wypadła natomiast główna rola kobieca Noomi Rapace zwyczajnie irytowała na ekranie. Moim zdaniem jej postać była zbyt rozbudowana. Pewnie zapytacie jak wypadła Agnieszka Grochowska na ekranie? Owszem była, ale nie ukrywajmy to tylko epizod - czy należy się tym zachwycać? Nie mnie to oceniać.
    Stalinowska Rosja w Systemie to kraj całkowicie wyniszczony, pełny przerażonych obywateli (po obu stronach "barykady"), w którym w każdej chwili można zginąć.. umrzeć w majestacie prawa - zwyczajne morderstwa w kraju idealnym nie istnieją - jest to wymysł zdegenerowanego zachodniego społeczeństwa. Brutalna rzeczywistość podkreślana jest ciemnymi jakby brudnymi ujęciami i dobrą ścieżką dźwiękową. Hardy i Clarke idealnie pasują do takich filmów.

    Czytaj więcej

  • Ewolucja planety małp - 2014

    ewolucja planety malpEwolucja planety małp
    (Dawn of the Planet of the Apes, reżyseria Matt Reeves, 2014)

    Dzisiejsza burzowa aura przypomniała mi, że całkiem niedawno byłem na Ewolucji w Cinema City.. może to niezły pretekst by napisać w kilku słowach wrażenia z tego filmu..
    Na ewolucję czekałem... ba, jako wielki fan Genezy z 2011 roku twierdziłem, że będzie to jeden z lepszych filmów tego lata, na który koniecznie trzeba iść do kina.
    Ewolucję ogląda się z zapartym tchem. Stopień realizacji, rozmach sprawia, że obraz czaruje i wciąga bez opamiętania. Można mieć pretensje o zbyt tanie efekciarskie sztuczki, ale może właśnie dzięki nim film powoduje opad szczeny. Od strony technicznej absolutnie nie można się do tego filmu doczepić, jest na najwyższym poziomie. Fabularnie jest zbyt przewidywalnie, ale bez rozczarowań. W sumie ciężko było inaczej rozegrać motyw zderzenia dwóch cywilizacji. Musiały paść pewne sytuacje i kwestie (np. "myślałem, że małpy są lepsze"). Aktorsko też pełen sukces - Jason Clarke, którego coraz bardziej lubię oraz Gary Oldman dali fabule ciekawego ostrego rysu. Mam nadzieję, że obu panów zobaczę w kolejnej części, która musi powstać. Ewolucja i Geneza bardzo dobrze się sprzedały, więc decyzja o kolejnej odsłonie to tylko formalność.
    Na koniec dodam, że całkowicie rozwaliła mnie scena, w której Koba jedzie na koniu. :) WOW

    Czytaj więcej

  • Wrogowie Publiczni 2009

    wrogowie publiczniWrogowie publiczni
    (Public Enemies, reżyseria Michael Mann, 2009)

    W końcu wróciłem do tego filmu.. kiedyś go zacząłem, ale brakło weny do skończenia. Po genialnym Gangster Squad mam materiał do porównania.. Wrogowie mimo genialnej obsady (Johnny Depp, Christian Bale,  Marion Cotillard,  Jason Clarke) nie zachwycają. Jest dobre aktorstwo, fajna fabuła, bardzo dobre efekty specjalne, ale czegoś mi brakło.. coś co trudno nazwać, ale sprawia, że film głęboko zapada w pamięć. Gangster Squad to miało.  
    Mimo, iż kręcę trochę nosem to uważam, że Wrogowie to kawał solidnego kina gangsterskiego.
    Może gdybym obejrzał ten film w 2009 roku to ocena byłaby wyższa, ale dziś daję tylko osiem.

    Czytaj więcej

  • Świat w płomieniach 2013


    Świat w płomieniach - plakatŚwiat w płomieniach
    (White House Down, reżyseria Roland Emmerich, 2013).

    Podczas tych wakacji mieliśmy w kinach 2 filmy opowiadające o ataku na Biały Dom. Były to Olimp w ogniu, o którym już pisałem, oraz Świat w płomieniach. Fabuła w obu produkcjach jest bez znaczenia. Zawsze są to terroryści, nieudolna prezydencka ochrona oraz jeden samotny superbohater. Takie kino oglądamy dla czystej, niezobowiązującej rozrywki. Na zasadzie - obejrzeć i zapomnieć. Mimo to, oczekiwania do obrazu Emmericha miałem całkiem spore, zwłaszcza jeśli chodzi o efekty specjalne. Po seansie czułem spory niedosyt, niby wszystko było poprawne, ale liczyłem na więcej efektu wow. Szkoda.. wszystko nieźle ze sobą współgra, ale jest to tylko przyzwoite kino, które nie zasługuje na więcej niż siedem.

    Czytaj więcej

  • Wielki Gatsby 2013

    wielki gatsbyWielki Gatsby
    (The Great Gatsby, reżyseria Baz Luhrmann, 2013).

    Trochę mieszane uczucia mam z tym filmem. Gdybym miał go oceniać tak od 30-40 minuty to dostałby mocną dychę, ale długie wprowadzenie  sprawia, że ocenę trochę obniżam. Początek był piękny, widowiskowy, zbudowany z wielkim rozmachem. Podobał mi się, ale był przydługi i średnio mi pasował do reszty filmu.
    Wielki Gatsby to kolejny tytuł, w którym Leonardo DiCaprio pokazuje, że jest aktorem wybitnym. Od ładnych paru lat nie zaliczył żadnej wpadki. Wielki szacunek. Pozostali aktorzy też zagrali całkiem dobrze. Tobey Maguire nawet mnie nie wkurzał za bardzo. Carey Mulligan niewinna jak zawsze. Nie wiem czy to zaleta czy nie. W drugim planie zagrał też Jason Clarke, który idealnie pasuje do takich produkcji.
    Nowy York w Gatsbym olśniewa, piękne widoki, skrajne krajobrazy i wszechogarniające zepsucie przyciągają uwagę. Może to dziwnie zabrzmi, ale część widoków jakby żywcem była wycięta z Grand Theft Auto IV.
    Muzycznie też jest przyzwoicie, cieszę się, że do filmu wpleciono współczesne kawałki. Zdecydowanie ułatwiło i urozmaiciło to odbiór filmu.
    O czym jest Wielki Gatsby? Na filmwebie mamy kategorię melodramat. Niech Was to nie zrazi, bo z klasycznym melodramatem to nie ma nic wspólnego. Wielki Gatsby to opowieść o miłości, wierze, nadziei - tak to wszystko prawda.. ale gdzieś głębiej to opowieść o pieniądzach i ludziach, którzy je posiadają.
    Nie masz kasy, to nie znaczysz nic. Gorzkie.
    Wielki Gatsby dostaje dziewiątkę. Polecam

    Czytaj więcej

  • Gangster - 2012

    gangsterGangster
    (Lawless, reżyseria John Hillcoat, 2012)

    O filmie dowiedziałem się przez przypadek, gdzieś przeczytałem, że jest na podstawie scenariusza Nicka Cave'a. Czułem, że ten film będzie dobry, ale nie podejrzewałem, że to będzie jeden z najlepszych filmów w 2012 roku.
    Gangster opowiada o czasach prohibicji z perspektywy prowincji. Sprawy się tu toczą inaczej niż w Chicago.. ale chodzi o to samo, przeżyć w trudnych czasach.
    Trzej niepokorni bracia Bondurant (Tom Hardy, Jason Clarke, Shia LaBeouf)  pędzą alkohol w lasach, a następnie sprzedają go w Chicago. Ściga ich bezwzględny zastępca szeryfa (Guy Pearce), któremu nie odpalili odpowiedniej prowizji.
    Od samego początku towarzyszy nam świetna muzyka (Nick Cave, Warren Ellis), która ma w sobie pewien fatalizm, który nie opuszcza nas aż do końca. Podobnie jak w Truposzu.
     Gangster to przede wszystkim film o zwyczajnym rodzeństwie, które żyje w niespokojnych czasach. O tym, że zawsze bracia mogą na siebie liczyć. Każdy z nich tworzy swoją własną legendę, w którą zaczyna wierzyć.
    Uprzedzam, że jest to kino brutalne, ale za to niesamowicie dobrze zagrane. To wielki atut filmu, a Tom Hardy staje się moim ulubionym aktorem. Genialna rola. 

    W drugim planie zobaczymy też przez chwilkę Garego Oldmana.

    Czytaj więcej

  • Chicago Code - premiera

    Jestem po premierowym odcinku Chicago Code (Fox). Nowy serial Shawn'a Ryan'a kolejny raz opowiada nam o pracy policji.

    Nie dostaniemy tutaj jednak prostych spraw kryminalnych, znanych chociażby z serii CSI. Spraw, które zamykają się w ramach odcinka.

    W Chicago Code scenarzyści skupili się na walce z korupcją na szczytach władzy. Związkach między politykami, biznesem i lokalnymi gangami.

    Brzmi znajomo ? Jasne, widać pewne podobieństwo do The Shield, jednak tutaj całkiem inaczej położono akcenty.

    Główni bohaterowie też przypadli mi do gustu. Zwłaszcza detektyw Jarek Wysocki (polskie korzenie), którego gra Jason Clarke.

    Zapowiada się naprawdę świetny serial. Oby nie rozczarował.

    Czytaj więcej